bugün

Charlie Hebdo saldırısı akabinde izlandalı yetkililerin ifade özgürlüğü kapsamında aldığı karardır. özetle kilise de bu kararı desteklemektedir.

ilgili kaynak: `http://www.telegraph.co.u...akes-blasphemy-legal.html`
Günahları onların boynuna bize ne.
tanrıyı salt kişilerden bağımsız bir varlık olarak görürsen bal gibi ifade özgürlüğüdür.

dindarlar tanrı kavramını tapılması gereken bir varlık olarak görebilir, bunu yüceltebilir, bunu hayatının merkezine koyup kendine göre yorumlayabilir ve belli ritüeller edinip onla etkileşim kurabilir.

ancak inanmayan, bu kavrama ister söver, ister dalga geçer, isterse aşağılamak için belli eylemlerde bulunur.

nasıl tanrı kavramına kendince önem verene ve onu yüceltene biz bir şey demiyor ve onun ifade özgürlüğüyse bizim de tanrı kavramına sövmemiz kimseye hakaret değildir.

insan hakları olarak, bu uygundur. putuna tekme atınca sinirlenen paganlar gibisiniz ama olsun.

kişi kendi zihninde olan tanrı kavramına karşı takındığı tavır yüzünde başka birinin zihninde olan tanrı algısıyla kıyaslanamaz.

tanrı kavramını sevmek zorunda değiliz, tapınan insanlar görmek zorunda da değiliz.

o yüzden bal gibi ifade özgürlüğüdür, kimse tanrıya ibadet etme özgürlüğünü alamadığı gibi sövme özgürlüğünü de alamaz.
Mantik hatasi.

1) Eger tanrinin olmadigina inandigin halde ona kufrediyorsan, sizofrenik vakasin. Bu sana gore hayali karaktere kizip kufur etmekten farksiz ve aptalca bir davranistir.

2) Herkes, kendi kutsal görmediği ve değerine inanmadığı şeye kufredebiliyorsa, ben neden izlanda bayrağına, kültürüne ve toplumuna kufredemeyeyim ki?

Yani kendime uygun gorusu savunayim diye palyacoya dönmek böyle bir şey herhalde. Bir de felsefi felsefi açıklamış ya arkadaş.
bal gibi ifade özgürlüğüymüş. peki ben bunu destekleyen herhangi birine senin ben geçmişini silkiyim dersem bu da ifade özgürlüğü olur ve sorun olmaz o zaman. mesela yani.
Hadi bakalım ateistler rahat yaşayacağınız mekan. Evrilen ateist sende git hem ordada vardır böyle siteler bulursun kendine kankiler falan bilimsel şeyler konuşursunuz. Paran mı yok. Tamam la ben veririm.