bugün

ahmet altan - içimizde bir yer

sana en yakın olan vuracak sırtından, beklemediğin bıçağı.
''ayrılığından dolayı yardım dilenmeye takatim yok senden. kapında kendini kaybedenlere gıptayla geçen ömrümde bir takate de ihtiyacım kalmadı artık''

iskender pala-aşkname
"aşk sözcüğü zaten sözlükte sarmaşık demekmiş.bir sarmaşık çınarları, servileri nasıl sarıp sarmalarsa,aşk da öyle sarıp sarmalarmış çınar gibi yiğitleri, servi boylu dilberleri. ve her sarmaşık, sardığı ağacı kuruturmuş sonunda. dıştan yemyeşil ve güzel gösterirmiş ama içten içe kurutur , çürütür, çökertirmiş."

babil de ölüm istanbul da aşk-iskender pala
fiyatı 185$.
''aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. akıl temkinlidir. korka korka atar adımlarını. ''aman sakın kendini'' diye tembihler. halbuki aşk öyle mi? onun tek dediği: ''bırak kendini gitsin''. akıl kolay kolay yıkılmaz. aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. ne varsa harap bir kalpte var.''

elif şafak-aşk
Şayet Sokrat evinden bugün ayrılacak olsa, bilgenin kapı eşiğinde oturduğunu görür. Şayet Yahuda bu gece yola çıksa adımları onu Yahuda'ya götürür.
(bkz: ulysses)
git kendini çok sevdirmeden - tuna kiremitçi
''bazen de duman dudaklardan cıkar cıkmaz yoğun ve agır,havada öylece duruyor,baska bir görüntüyü,metropollerin çatıları üzerinde biriken buhar ve kokuları,dağılmayan opak bir dumanı,ziftli yolların üzerine cöken zehirli havayı getiriyordu sahneye.ne belleğin değişken sisleri,ne kuru saydamlığıydı bu,kentlerin üstünü bir kabuk gibi saran yanmıs yasamların yanık kalıntıları,artık aksamayan bir yasam cevheriyle şişen sünger,hareketin hayaliyle taşmış yasamları donduran gecmisin,simdinin ve gelecegin tıkanmıslığıydı.''

görünmez kentler-ıtalo calvino.
En iyilerimizin sonu genellikle kendi ellerinden olur
sırf uzaklaşmak için,
ve geride kalanlar
birinin onlardan
uzaklaşmayı neden isteyebileceğini
bir türlü tam olarak anlayamazlar..

Charles Bukowski

Kadin sevmek demek yasamdan nefret etmek demektir! .. Insan güzel bir tenin altindaki çirkinligi görmemek için gözlerini kör etmeden bir kadini sevemez. Asik insan kendi gözlerini çikarmali, gerçeklerden feragat etmelidir. Benim için böyle bir gerçekdısı yasam, yasarken ölmek demektir!

nietzsche ağladiğinda

biz insanlar, sırlarımızı kendimize saklar, en yakınımızla bile paylaşmamayı prensip sayar, kendimizle övünürüz, ama zaman olur yeni tanıdığımız birine tüm sırlarımızı açmaktan hiç çekinmeyiz..

balzac vadideki zambak

"Karanlıkta ıslık çalmak ışığı getirmez.Yalnızlık, korku ve şaşkınlık yerli yerinde kalır."

Erich Fromm,Özgürlükten Kaçış

En umut kırıcı kusur, her şeyi bildiğini sanan ve böylece kendine öldürme hakkı tanıyan cehalettir. Katilin ruhu kördür ve insan her tür sağduyudan yoksunsa güzel aşk ve gerçek iyilik diye bir şey olamaz.

Soljenitsin ivan Denisoviç'in Bir Günü

"Quentin, sana bütün umutların ve özlemlerin mezarını veriyorum demişti; o, daha çok insan yaşantılarının saçmalığına varman için acıta acıta kullanılmaya elverişlidir. Bu saati sana zamanı hatırlayasın diye değil, ara sıra onu bir an unutasın ve soluğunun hepsini onu elde etmek için harcamayasın diye veriyorum. Çünkü şimdiye kadar hiçbir savaş kazanılmamıştır. Dahası, savaşılmamıştır bile. Savaş alanında insanların delilikleri ve umutsuzlukları dışında bir şey yoktur; burada zafer felsefecilerin ve budalaların hayalidir."

W. FAULKNER / Ses ve Öfke

MURATHAN MUNGAN - YÜKSEK TOPUKLAR

Her insan kendi olması karşılığında topluma bir bedel öder. Az ya da çok ama mutlaka bir bedel... Kimse bedelsiz kendi olamaz. Bu bedel çoğu kez yalnızlıktır.............

Kendinizi bir ölçüde de olsa kayıtsızlaştırabilirseniz ayakta ve hayatta kalabileceğiniz konusunda hayat dayatıcı oluyor. işte o zaman ne cebinizdeki para, ne içinizdeki merhamet artık hayata yetmiyor...........................

Niceleri kendi zincirlerini çözemeseler de,dostlarının azatçısıdırlar.

Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız:Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?

"Böyle Buyurdu Zerdüşt" F.NiETZSCHE

"nereye, kime ya da hangi kilide ait olduğumu hatırlayamadım. Her anahtarın ait olduğu bir kilit mutlaka olsa da, ben, en azından sana ait olmadığımı farkettim. Ait olduğum kilidi aramak benim yaşamaya devam etmem için en önemli neden. Ama senin yaşamaya devam etmen için hiç bir nedenin yok.Çünkü sen ne bir anahtar, ne de bir bir kilitsin. Olsan olsan bir anahtarlık olabilirsin ve işte bu yüzden bir an önce kendini öldürmelisin"

Siyah- Uğur Özakıncı

* Kaygı verici düşünce bir embriyo gibidir; oluştuğunda küçüktür, ama büyür ve daha çok büyür.Kısa süre sonra kendi kontrolünü eline alır,

* Bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin.Bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin.Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin.Bir karakter ekersin, kaderini biçersin.

* insan asla ince şeylerin kalınlığında yaşamamalıdır.

* Acı güçlü bir öğretmendir.Acının üstesinden gelmek için önce onu yaşamak gerekir.

* Yaşamında küçük şeylere hayır deme cesaretine sahip olmak sana büyük şeylere evet deme gücü verecektir.

* Sormak bilgiye ulaşmanın en etkili yoludur.

* Yarını iyileştirmenin yolu bugün neyi yanlış yaptığını bilmekten geçer.

* düşlerim ve kabuslarım vardı.Düşlerim için kabuslarımın üstesinden geldim.

* Mutluluk gibi başarı da kovalanamaz.O bir sonuç olmalıdır.Üstelik bu yalnızca birinin kendini büyük bir amaca adamasının planlanmamış yan etkisi olarak ortaya çıkar.

Ferrarisini Satan Bilge' den.
komünist manifesto.
avrupada bir hayalet dolaşıyor.

paulo coelho-zahir
bazı şeylerin gitmesine izin vermek işte bu nedenle çok önemlidir. onları serbest bırakmak. gevşek olanı kesmek. insanların hiç kimsenin işaretli kağıtlarla oynamadığını anlaması gerekiyor; bazen kazannırız ve bazen de kaybederiz. hiçbir şeyi geri almayı bekleme, yaptıkların için takdir edilmeyi bekleme, ne kadar zeki olduğunun keşfedilmesini bekleme ya da aşkının anlaşılmasını. daireyi tamamla. gururlu, yetersiz ya da kibirli olduğun için değil, sadece artık onun senin yaşamında yeri olmadığı için. kapıyı kapat, plağı değiştir, evi temizle, tozdan kurtul. geçmişte olduğun kişi olmayı bırak ve şu anda kimsen o ol.
hayatının geri kalanını birisiyle geçirmek istediğini anladığın zaman, hayatının geri kalanının bir an öce başlamasını dilersin. *
hayatımın, zen budizmi öğrencilerine meditasyon yapmaları için ödev olarak verilen ve mantıksal çözümü olmayan problemlerden hiçbir farkı yok.

tıkanma - Chuck Palahniuk
aşk, kılıç yarası gibidir. geçer ama izi kalır.
* *
kitaptan akılda kalan cümleler kısmına tüm kitabı yazmak.
(bkz: ne hafıza varmış bea)
yüreğim seni çok sevdi-canan tan
yüreğim seni çok sevdi, o yürek talan, o yürek yangın yeri, o yürek seni istiyor bir tek seni.
aydınlanma savaşı* adlı kitabın giriş cümlesidir.

"doğrusu aydınlanmak bana hiçbir şey kazandırmadı. -buda"
çiçekler öyle değişik ki! ama ben o sıralar onu sevmeyi bilemeyecek kadar küçüktüm.

küçük prens
kahrolsun büyük birader!
2+2=5

1984 - george orwell
bütün aşk cinayetleri gibi o cinayet de bir tür intihardı, en sevgili parçasını yok etmiş adamın, kaybettiği parçanın acısını hissettiği andı resminin çekildiği an.

Ahmet ALTAN- tehlikeli masallar
"madem bir delilik ettin şu güzel suratını doğradın, sakın bundan sonra akıllanayım deme. hayatta en kötüsü, suratını keserken deli olup da dikişlerden sonra aklını başına toplamaktır. bak işte o zaman çok acı çekersin, hem de beyhude bir acı. hiç işe yaramaz." mavi metres'in yüzüne dikiş atan doktor

bit palas - elif şafak
yusuf atılgan - aylak adam
kadınların niçin evlendiklerini anlıyorum. yalnız kalabilmek için.

yusuf atılgan
insan ötekilerin oluşunu bağışlayınca onlara benzemekten kurtulamıyor.
"onu anlatmak icin guzel, boylu poslu, sarisin/esmer, sahane gibi sozcukler kullanmak haksizlik olurdu.onun icin bu dunya disindan gelmis kadar degisik,bir kuyruklu yildiz kadar etkileyici,iyi pismis kahve kadar tiryakilik yaratici,gezegene yalniz yollandigi icin essiz,bir ipekbocegi kadar dikbasli denildiginde bir seyler soylenmis sayilirdi ancak."

kumral ada-mavi tuna/buket uzuner.
stephen king - tom gordon a asik olan kiz

dünyanın dişleri vardı ve seni ısırabilirdi.
bir elinde kızı bir elinde damadı. mutlu olmalarını diledi ve söz aldı.
artık nefes almıyordu.

sefiller - victor hugo
'şimdi aramızda neyin noksan olduğunu biliyorum!' dedi 'bu eksik sana değil,bana ait...Bende inanmak noksanmış...Beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanamadığım için sana aşık olmadığımı zannediyormuşum...Bunu şimdi anlıyorum.Demek ki,insanlar benden inanmak kabiliyetini almışlar..Ama şimdi anlıyorum...Sen beni inandırdın...Seni seviyorum...Deli gibi deiğil gayet aklı başında olarak seviyorum...Seni istiyorum...içimde müthiş bir arzu var.

Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna.