bugün

yapılan iyiliğin artık bir anlamı kalmadığını gösterir.
kötülük yapmakla eşdeğer eylemdir.
iyilik yap denize at balık bilmezse halık bilir lafını bilmeyen ya da ne balık ne halık bilsin iyilik yaptığım bilsin ki bana borcu olsun diyen, içten pazarlıkçı tiptir.
-vay hayrettinim napıyosun?
+iyilik aBi nolsun yaa.
ramazan ayı itibarı ile iftar yemeği verdim, ramazan çadırı donattım diye ardında kameralar ve magazin muhabirleri ile gezenlerdir. ramazandan sonra kendilerinden iyilik konusunda ses seda çıkmaz.
başkaları bilmedikçe iyilik yapmanın ne anlamı olur diye düşünen kişilerdir.
yaptığım iyiliği söylüyorum başkalarını da teşvik ediyorum diyenlerde vardır ki bunların pek çoğu ünlüler dünyasındandır.
diğer tarafa şahit toplamaktır.
huzura çıkıldığında "iyiliklerim var benim" diyebilmek ve yandaş bulabilmek için yapılan eylemdir.
klişe bir cem yılmaz espirisi ile anlatacak olursak;
-biz bakire kız kestik o sayılmıyomu? *
(bkz: riya)
turkcell reklamında gerçekleşen olaydır. ne kadar güzel(!) konuşma ihtiyacını karşıladığınız insanlardan tonla para kaldırıyorsunuz (bkz: sövüşlemek). ve ne kadar güzel (bunda ciddiyim) kardelenler yetiştiriyorsunuz (kızlarımızı okula gönderiyorsunuz). ama bunu reklam yapmayın kendi içinizde saklayın. reklam için iyilik yapacaksanız da yapmayın diyeceğim ama bu sefer kardelenlerimiz susuz kalacak. neyse siz iyilik yapında içinize gerçekten siniyorsa ve bunun üzerinden müşteri kazanmayı kendinize yediriyorsanız reklamda yapın.
derdi , karsısındakinin derdine derman olmak degil yalnızca kendi egolarını tatmin etmek olan tiplerin yaptığı eylem .
iyiliğin anlam kazanması için bir gövde gösterisine dönüşmemesi gerektiğinden, şova kaçan bir ilgi çekme düşüncesidir. eğer teşekkür ya da alkış beklemek için durakladıysa insan, iyilik yapmıyor, ilgi çekmek istiyordur.
dışarıdan bakıldığında içlerine benzemeyen insanların bu dış kimliklerini yok etmek için sıkça yaptıkları eylemdir.
+ ahmet üstün başın toz içinde hayırdır ?
- yaa sorma kedi bir yere sıkışmıştı onu kurtardım
+ hadi ya biz seni satanist diye biliyorduk ?
(bu anda şahıs satanist kimliğinden kurtulmuşçasına sevinir fakat..)
+ bizim satanist kediyi kurtarmııııııış !!
http://www.internethaber....news_detail.php?id=124549
haberde örnekle anlatılan hede.
(bkz: show business)
riyakarlık yapma duygusudur. yapılan iyiliğin anlamım kalmaz neticede. sadece allah (c.c.) bilse kafidir.
riyakarlık yapma duygusudur. yapılan iyiliğin anlamım kalmaz neticede. sadece allah (c.c.) bilse kafidir.
sağ elin verdiğini sol el bilmemeli durumuna taban tabana zıt mevzudur.
(bkz: gosteris budalasi insan)
insanin dogasinda vardir bu durum.insan bencildir en hayirsever eylemlerinde bile kendisini dusunur.dusunmek de zorundadir.liberal gozden bakarsak herkes kendisi icin en iyi olani yaparsa toplum icin de en iyi durum ortaya cikar.hem insan yaptigi iyiligi soylerse hem iyilik yaptigi kisiyi hem de kendisini tatmin etmis olur.ha belki bu eylemin sonunda iyilik yapilan kisinin gururu incinebilir ama herseyin bir alternatif maliyeti vardir.