bugün

yaşanılan şeyin, yaşanılmasının hoşnutluk vermesi durumunda söylenen söz.
(bkz: iyi ki dogdun)
(bkz: iyi ki varsin)
(bkz: iyi ki uludag sozluk var)
olumlu bakış açısının çıkarttığı sözcük.
metin uca'nın güzel bir yazısının başlığıdır.

IYI KI

iyi ki küçük bir memur ailesinin büyük çocuğu olarak doğmuşum.

· iyi ki soba üstünde kestane pişiren, topluca hazırladık­ları yaş tarhananın kokusunu pazar öğleden sonralarının sabun kokulu banyolarına karıştırmayı bilen annelerden bi­rinin çocuğu olmuşum.

· iyi ki televizyonu tanımadan radyo başında haber saati­ni beklemiş, Kıbrıs karartmasında ailecek mum ışığında anlatılan öykülere gülen, sosyal bilgiler kitabından fırlamış ailelerden birinden gelmişim.

· iyi ki eski Kızılay binasını 29 Ekim törenlerinin coşku­su bozulmamış Ankara akşamlarında görebilmişim.

· iyi ki pazar günleri gidilen kır yemeklerinde kuru köfte ile böreği yumurta ile yemeyi bilmişim.

· iyi ki anamur muzunun kokusunu içime çekebilmiş, Van Gölü Ekspresi ile 4 günde uzak Hakkari'ye gidebilmi­şim.

· iyi ki boynuzlu da denen treleybüste EGO bileti katla­yarak, "Bu bacak saklanacak ve vazifeli memurun her ara­yışında gösterilecektir" yazısına gülerek gerçek iki katlı Bahçelievler'de tur atmış, station dolmuşların camından alımlı hanımlara "Emek mi abla?" diye soran şoförlere şaş­kınlıkla bakmışım.

· iyi ki metal polis arabaları kadar rulman tekerinden ya­pılma tornet de kullanmış, tel bükerek yapılan arabalarla eski zaman Formula 1 'lerine katılmışım.

· iyi ki ismail Dümbüllü'yü, Safiye Ayla'yı, Münir Nu­rettin'i, Bedia Muvahhif'i sahnede büyülenerek izlemiş, iyi ki tiyatro denince her zaman koşturarak gitmişim.

· iyi ki kitap kaplamayı, işe yaramayan cilt yapmayı, ha­lı örmeyi öğreten el işi derslerinde hayal kurmuş, yakan top, kuyu oyunlarını play station 2'den yaratıcı bulmuşum.

· iyi ki anne baba ile Gülünüz Güldürünüz programında birlikte eğlenmiş, Sunullah Arısoy'un anlattığı siyah beyaz Rmeo-Juliet ve öteki klasikler için onlarla birlikte hüzün-lenmişim.

· iyi ki babamın güzel, sıcacık elini tutup üç saat boyun­ca yağmur altında Ulus meydanında 214 vekilde kalan Ka-raoğlan'ı "Halkçı Ecevit!" diye bağırarak beklemişim.

· iyi ki "kahrolsun Amerikan emperyalizmi" sözünün an­lamını yıllar geçtikçe anlamış, "faşizme geçit yok" diye bağırırken "omuz omuza" durmanın gerektiğini zamanında kavramışım. iyi ki bayramları bayram gibi yaşayıp Atatürk şiirlerini yürekten ezberlemiş, ismet inönü'nün öldüğü gün saygı ile önünden geçerken gözyaşı dökebilmişim.

· iyi ki "Hotel Calfornia" ile dans etmiş, dual pikapta Fik­ret Kızılok, Cem Karaca, Selda, inti ilimani long playleri-ni cızırtılı olarak çalabilmişim.

· iyi ki ilk bira içtiğimde bu kapağın altındakileri bilmiş, yıllar sonra şarap sarhoşluklarına terfi edebilmişim.

· iyi ki hep yağmurda ıslanmış bütün kedi yavruları anne­min çığlıklarına karşın evin halısında kurumuş,

· iyi ki at sevgisi kırat'a dönüşmeden huzur bulmuşum.

· iyi ki, Grease filmi saçlarına Love Story aşklarını ekle­miş, iyi ki Endless Love filminde öpüştüğümüz kızlarla yıllar sonra bakışabilmişim.

· iyi ki "Çankaya'nın şişmanı işçi düşmanı"nı ortadireğe bakarak zamanında görmüş, yürümekle yollan aşındırır­ken aşınmadan da kalmaya çalışmışım,

· iyi ki sayın Cum­hurbaşkanı Sezer'e ulaşmışım. iyi ki televizyonda bazı şeylere hayır diyebilmiş, dönek liberallerin, ABD yandaşı ya da kudurmuş AB hayalcileri­nin kirlenmişliklerini, omurgasız şamar oğlanlarının rezil­liklerini sezebilmişim.

· iyi ki Bush'a-bakan'a bushbakan demeyi her şeye kar­şın bilmişim; gözünü nursuzla namussuzla mücadeleden sakınmadan sözümü söyleyebilmişim.

· iyi ki kitap yazmaya da el atmış, söyletilmeyenler için yeni bir alan yaratmışım. iyi ki sizlerle ekrandan, sahneden sonra sayfalarda da buluşmuş, iyi ki yüzünüzü güldürece­ğini umduğum şeyler bulmuşum.

· Iyı ki şu an ölecek olsam bile ıyı ki diyeceğim milyon­larca şey toplamışım. Tek "keşke"min ise bunları paylaşa-bilseydik demek olduğuna yürekten inanmışım.

Metin Uca - Yes Yerine Orrayt Demek Caiz'midir Hocam Kitabı
iYi Ki 143
çift kişilik yaşanmışlıklara inat ayaktaydı benliğin.
ve ‘bana inat seviyorum seni.
bu yüreğimin bedenime karşı inattan doğmuş bir duygu değil.’ dedim sana,
senliğine, ben-sen’den öte bize,
bizi biz yapan günlere,
seninle beni karıştıran öpüşmelere...
ben seni beni sevmen umuduyla
veya başka bir çıkar güderek sevmedim.
sevdim sadece karın dibinden çıkan
ve soğuktan donmayı göze almış kardelen misali.
ve misalleri düşünmedim, özündeydi benliğim.
derin bakışlarındaki masumiyeti yüreğimin derinleştirmesini sevdim belki de.
belkiden öte sevdim ama, kesinliğinden emindim.
yalnızlığımdan daha çok sevdim seni,
sessizliğimden daha çok sevdim sesini.
herkesin bağrışmalarında sesini seçti kulaklarım, özledim.
özlem dediğim özlemekten öteydi seni.
hissetmekti iliğinde iliklerimi.
şehvetin tavan yaptığı,
gözlerimin seni aradığı bir yerdeydim.
elini uzattın ‘kalk’ dercesine.
sana uydum kalktım, sarıldım bedenine.
bu kadar yumuşak olmamalıydı tenin,
beni kölen edercesine.
geçen yıllar yaşanmamış aslında sensiz.
sadece geçip gidivermiş.
binlerce yüzde seni aramışım.
aramaktan biçare olduğumu düşünmüşüm.
sen gelmişsin, çaresizliğe çare olmuşsun.
gözlerindeki derin bakış, kalbinin atışının sesini duymam,
o sessizlik ama birçok şeyin konuşulması.
tesadüf değilmiş, seni sevmem.
zaten tesadüflere inanmak yakışmazdı bize.
hayallerimiz vardı, çizerdik kaderimizi keyfimizce.
ve oynardık hayallerimizde.
güzellik kavramı değişti güzelliğinle.
gözüm güzel görmez oldu haricinde.
ve ihtiyaçlarım değişti, ihtiyacım oldun bazen.
özlemekti bunun adı, adı aynıydı.
adı aynıydı ama seni özlemek bile farklıydı.
farklıydı teninin kokusu.
dilerim gitmez burnumdan kokun,
gitmez gözümden hayalin,
ve bitmez hayatımız bitene dek özlemin.
iyi ki doğdun sevgilim,
iyi ki sevgilim oldun.
___

iyi ki
yoksun şeklinde devam ettirilesi söz öbeği.*
hayatın içine sızmış güzelliklerin sizinleyken ne kadar anlamlı olduğunu belirttiğiniz bir kelime. iyi ki var.
iyi ki onunla evlenmişim. (hayatımdaki en güzel iyi ki bu.)
'iyi ki ölmek diye bir şey var.'
keşkenin tersi.
iyi ki geçiyorsun zaman. Ya acının en derinime işlediği bir anda donsaydın...

alıntı.
Iyi ki bazı şeylere sahibim. Çok şükür..
Doğmuşum.
görsel
nil karaibrahimgil şarkısıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=59y-z5wkR-o

beğendim gibi gibi.
memnuniyet, hoşnutluk ve şükür zımbırtısı.
karılara-heriflere söylenen "iyi ki..."ler, bana biraz götlük gibi geliyor, ki bende yapıyorum.

ay ne kadar sahte. iyi ki tanımışım, yok iyi ki karşılaşmışız, yok iyi ki sen... bilmem ne. hani kardeşim, iyi ki dediklerimiz nerede?

her önümüze gelene iyi ki diyoruz , çok gıcık ya.