bugün

kendinden başkasını düşünen insandır.

bilmiyorum en son başkası için ayağınıza iyilik fırsatı gelmeden, zahmet ederek, kalkıp giderek, karşılık beklemeden, en azından bir kaç saatiliğinize düzeninizi bozarak gidip iyilik yaptınız mı diye bir sual gelse bir yerden.

bir insan disardaki kuslari dusunup evinin penceresinin pervazina, balkonuna ekmek kirintilari koyuyorsa o insan kotu olamaz.
ego gömleklerini çıkartıp çıplak gezmeleri.
kendilerinden çok başkalarını düşünmeleri.
yemeyip yedirmeleri içirmeyip içmeleri sanki bir yanlışlık oldu cümlede ama neyse
genelde yalnız olmalarıdır.

(bkz: deveye diken insana siken)
iyi insan olmak mühim mesele değil adil mi ?
iyi bir insan adil olacak ve edep olacak.
başkalarına karşıksız yardım etmek.
çok güzel sömürülürler. duygusal, finansal, fiziksel her anlamda.
şair bu durumu güzel açıklamış: ankara'da kar yağsa rize'de üşüyorum. özetle budur.
iyi olmakla saf olmanın arasında çok ince bir çizgi olduğunu bilen insanlardır, iyi olmaları kendilerine zarar vermez
kararsız elementlerdir.arka arkaya yedikleri kazıklar ile türlü hinlikleri öğrendikleri zaman dönüşümlerini tamamlamış olurlar. dolayısıyla doğadaki saf halinde bulunma süreleri kısadır. buldunuz buldunuz. bulduğunuz an iyi kollayın sevin ki ddönüşüm süreleri uzasın. soyları tükenmesin.
sinirlilerdir.
hayatları boyunca karşı cinsten "ya ben seni arkadaş olarak seviyorum" ve "çok tatlısın ama sorun bende, sen daha iyilerine layıksın, lütfen küsme bana taaam mı, üzme beni, arasıra görüşelim, birkaç kişiyle sikişeyim duruma göre belki seni de deneyebilirim" gibi saçmalıklar duyacaklardır.
kazık yemiş, yiyecek olmaları.
saf olmakla karistirilmamasi gereken ozelliklerdir. gucsuz olmaktan kaynaklanan hiçbir şey yapamama durumunu iyi insan olmak gibi de dusunmemek lazim. soru kolay ama tespiti zordur cevabinin.oyle pat diye cevap vermekten sakinini.
Eti tutku yemeleri. ( Ne kadar iyi kalpli insan tanıdıysam hepsi tutku hastası.)
çevrelerine ve topluma faydalı olmak ve onlara yardımcı olmak için çabalamalarıdır.bide yalnız oldukları doğrudur.
doğayı ve hayvanları sever ; korurlar .
guclu ve kararli olmalaridir. saf olarak niteledigimiz insanlara iyi diyemeyiz. cunku iyi ve kotu arasinda hicbir zaman tercih yapmamislardir, iyiyi gozetmezler ve bunun icin caba harcamazlar. iyi adam her kosul ve sartta iyiyi gozeten adamdir. saf adam ise bukalemun gibidir. iyi olmak onun icin sadece icgudusel bir harekettir. sartlar onu zorladiginda hic tereddut etmeden kotu adami oynayabilir.
hepsinin iyi birer insan olması *
kıymetlerinin bilinmemesidir, iyilikkerinin hiçbir zaman karşılık görmemesidir. En önemlisi ise cenneti herkesten önce görecek olmalarıdır.
cami yaptırmıştır.
Herkesin yüzüne gülerler.
dürüstlüktür.
bana benzemeleri.
Kaybetmektir.
aslında kötü olmak isteyipte içgüdüsel olarak gene iyi olan insanlardır.