bugün

a haber'i fazla kaçırmış bünyelerde alerji yaratır.

salak sürüsü sizi.
Dış ülkeleri özellikle Almanya'yı örnek alan cemiyettir. Peki sadece bu cemiyet mi Almanya veya bu tarz ülkeleri örnek alıyordu?
Hayır zaten Osmanlı kurtuluşunu batıyı örnek alarak bulabileceğini düşünüyordu. Bunun için de adımlar atmıştır fakat başarılı olamamıştır.

Bu cemiyet sakıncalıdır fakat bu tarz şeyler ihtiyaçtan çıkar. Geri kalmış bir ülke örnek alınan yerler.
Ve her ne kadar dönemin padişahlarına iyi dense ki iyi denme nedenleri de ülkeyi ayakta tutmaktır. Yani geliştirmek falan değil sadece yıkılmasını önlemektir. Yani bir bakıma yetersiz şeyler sonucu ortaya çıkmış sakıncalı bir cemiyettir.
Kendi içinde demokrat olmayı başarabilse memleket için çok önemli dönüşümü gerçekleştirebilecek tarihsel önemi büyük siyasi hareket. Başarısız olmasının temelinde otokrasiye evrilmesi ve dünya savaşı gibi çok talihsiz bir gelişme sayılsa da yine de bu savaş sürecinde yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına yetecek deneyimi yine bu hareket sayesinde edinilmiştir.
türk düşmanı hainlerin nefret ettiği oluşum.
Salak saçma kararlar alıp , Abdülhamid Han gibi ulu bir padişahın önünü kapatıp , masonun yahudinin maşasıdır , ingilizler ile haşır neşirlerdir , Allah belalarını verir inşallah.
arap kültürü aşığı osmanlı devleti'ne karşı çağdaş türk devleti'nin tohumlarını atmış topluluk.

yaşasın partimiz ittihat ve terakki !!!
Milli mücadeleyi yürüten kadronun yetiştiği kurum.

içerisinde yanlış isimler var mıdır? Vardır.

Hata yapmışlar mıdır? Evet, belki de çok..

Ama vatanseverliklerine kimse söz edemez....

Hala ittihatçı olan birileri var...
Bu topraklara özgürlük getiren cemiyettir. Astığı astık kestiği kestik padişahların burnunu kıran insanlardır. Lazımdı, iyi ki kuruldu.
O gün yaşıyor olsaydım, elbette birçok vatansever gibi ben de ittihatçı olurdum.
Ne yani; işbirlikçi padişah kıçı mı yalayacaktım?
ingiliz Muhipler Cemiyeti veya Kürt Teali Cemiyetine mi üye olacaktım?
Manda veya Himayeyi mi savunacaktım?
ittihat ve Terakki'den süzülen ekibin "Ya istiklâl ya ölüm!" duygusuna kapılmayıp Padişah'ın ve emir kulu Şeyhülislamın "teslim olun" emrine mi uyacaktım?
(resim :
"Vatan uğruna ittihad." 1908 devrimi sonrasında hazırlanan, Osmanlı toplumunu yansıtan propaganda kartpostalı...)

görsel
Yanlış ata oynamış olabilirler ama çoğu vatan sever ve okumuş bilgili insanlardır.

Almanya ile birlik olmasalar bu sefer Rusya farklı oynayacaktı zaten.

Yani ittihat terakkinin bir suçu yoktu. Ne yaptı bu adamlar?

Yok neymiş Almanya hayranıymış. Ulan rakipte ki adam senin sırf boğazını almak için savaşa katılıyor.

Sen eğer Amerika ile birlik olsan Rusya senin yanında mı yer alacak san ki? Yine dengeler bozulacaktı.

Hiç savaşa girmezdik diye bir şey de yok o savaşa girileceği belliydi.
Bir kürt teali değildir.
"Efelere taş çıkardınız, zorbalara parmak ısırttınız"... "Ne oluyordunuz? Bu kanlı işgüzarlıklar, bu canavar akını, bu fitne ve fesat siyaseti ne fayda verecekti?"... "Anamıza sövdüler, babamızı dövdüler, hulasa bacağımızdan yakalayıp bu devleti yerden yere vurdular, paçavraya çevirdiler"...

(bkz: refik halit karay/#33375090)
En buyuk rakibi iltihap ve terapi cemiyetidir.
ıı.abdülhamit der ki
yıllarca büyük devletlerin birbirine girmesini bekledim devletin kurtuluşunu buna bağlıyordum hatta onları kışkırtmayı bile denedim nihayet dileğim yerine geldi fakat o gün geldiğinde ben tahttan yöneticiler ise akıl ve ferasetten uzaklaşmışlardı.

görüldüğü üzre abdülhamit haklarında günlüğüne bunları yazarken enver paşa bir alman denizaltısı ile ülkeyi terk ederken yaveri mersinli cemal paşa ya

turan yapacaktık viran olduk bizim en büyük günahımız hatamız sultan hamiti anlayamamaktır.yazık paşam çok yazık siyonistlerin oyununa alet olduk ve onların ihanetine uğradık.

demiştir.
Hain olduklarını düşünmediğim sadece biraz çok başarısız ve aptal hamleler yapmış cemiyet.
devam etseydi oyumu basacağım parti.
Sevdiğim cemiyettir. Şimdi var isek bu cemiyet sayesindedir. Adamdır.
Bu cemiyette bir yakup cemil vardır ki...
ışıklar içinde uyusun.

(bkz: yakup cemil)
akıllı, vatansever insanların cemiyetidir. zırcahil dinciler tarafından çok kötülük yemiş, bir çok üyesi haksızca katledilmiştir. dünyanın bilgisini, ilkelerini kendi vatanına getirmeye çalışmış. bu insanlara laf edenler padişahın ve din adamlarının dokunulmazlığını ve yersiz, sonsuz yetkilerini sorgulamaz.
Cemal, enver ve talat paşanın önderliğinde bir dönem imparatorluğu yönetmiş oluşum.
neo osmanlıcıların cumhuriyete, devrimlere, atatürk ilke ve inkılaplarına saldırdıklarında aldıkları cevaplar karşısında ezildikten sonra kendilerini haklı çıkarmak için salladıkları kurum.

şöyle örnek verelim.
biliyorsunuz bu aralar gündemimizde lozan antlaşması var.
12 adaların lozan'da verildiğini söyleyen çomarlara, 12 adaların 1912 yılında elimizden çıktığını söylediğinizde hemen tornistan yaparlar ve bu ittihat ve terakki'ye suçu atarlar.

yani ittihat ve terakki'yi "osmanlı" olarak kabul etmezler.

sanki arada bir dönem var, 1909 ile 1918 arasında osmanlı yoktu.
1. dünya savaşı mağlubiyetini, sevr'i falan hep bu ittihat ve terakki'ye yıkmaya çalışırlar.

örnek: kadir mısıroğlu.

ama sevr'de ittihat ve terakki yoktu.
bizzat vahdettin'in sağ kolu damat ferit vardı ve ittihat ve terakki çoktan tarihe karışmıştı.

her neyse.
bunlar nasıl suriye'de düşürülen rus uçağı işini fetö'ye yıktılarsa,
yarın bir gün de sözde ermeni soykırımını kabul edecek ve ittihat ve terakki'ye yıkacaklardır.

aha buraya yazıyorum, tarihe not düşülsün.
türkiye cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan cemiyet desek yanlış olmaz.
ideolojisi türkçülük, türk milliyetçiliğidir.
Başında Atatürk olsa daha başka bir tarih konuşuyor olabilirdik.
Bir zamanlar Mustafa Kemal Atatürk ün de üyesi olduğu osmanlının iktidar partisi. Chp bunların devamıdır.
Not:Atatürkçüyüm.
türkçülük ideolojisini benimsemiş olan cemiyet.

mustafa kemal atatürk chp'si, bu cemiyetin devamıdır. ama sadece mustafa kemal atatürk chp'si, sonrası değil.

aynı zamanda günümüz türkiye cumhuriyeti'nin de fikir ve düşünce bazında temellerini atmışlardır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar