bugün

son iki senedir haftada 2-3 kere cihangir, taksim, tunel ucgeninde bulunmama ragmen bu sure zarfinda basindan sonuna hatta uzerinde toplam 100 metre yurumedigim, yurumekten de imtina ettigim caddedir. uygun yuruyus saatleri sabah 04:00-07:00 arasidir.
görsel
Hoş muhittir. Ama giderek bozuyorlar.
görsel
benim için bu çikolatacı dışında bir numarası olmayan caddedir.
Altta ve üstte birçok entryde bahsedilen ve bahsedilecek olan özellikle Arap turist veya artık mülteci olanlar dikkati çekiyor.

Kültür sanattan ziyade artık daha çok tatlıcı yoğunluğu var.

Bir de yere yatan, sürünen dilencileri yetkililer görmüyor herhalde.
Cumartesi pazar ana baba günü olan caddedir. Gidin yatın oğlum izninizde be. Tüketim çılgınlığı her yerde arkadaş.
murat bardakçı'nın deyimiyle 1955'ten beri kötü bir yer istiklal!

oranın yerlisi gayrımüslimlerin linç edilerek oradan kovulması sonucu o bölge bitti zaten!

istiklal romantizmi yapanları ciddiye almayın. istiklal 60 yıldır boktan bir yer!

bir zamanların emperyal beyoğlu'su, batı kültürlerinin şark ile kaynaştığı bu lokasyon 60 yönce bitti.

istanbullu olmayan insanların eline geçti çünkü. kekolar, anadolu'dan göçen görgüsüz paralılar içine etti. durum budur!

yazı burada, okuyun derim:
https://www.haberturk.com...staljisine-sakin-kanmayin
Çok değil 10 sene önce istanbulun en güzel yeriyken;

Şimdi;
(bkz: suriye özerk cumhuriyeti)

Asla uğranmaması gereken yer.
en bi sevdiğim...
çokdeğil on sene önce her yılbaşında dünya kadar taciz yaşanır, mini etekli kadınlar kovalanırdı. balkonlu restoranların altında gençler toplanır etek altı flaş yakalamaya çalışırdı. şimdi de aynı.
istanbul a ilk defa gelenleri götürmek için belli yerler vardır ve istiklal caddesi de bunlardan biridir. istanbul da yaşayanlar içinse o belli yerler asla uğranılmayacak yerlerdir. Bknz: eminönü, taksim, galata, istiklal.

Yaşasın kuzguncuk, moda!
Trafiğe açıkken çiğneniyordum son canlı olduğum yer olabilirdi. .
türkçe bilenen kalmadığı cadde.
kesinlikle eskisi kadar güzel olmayan cadde.

üzerinde dönerci, kebapçı ve tatlıcıdan başka bir şey kalmadı nerdeyse.

ha bir de zaten caddenin 5'te 1'i her daim polis barikatı. bence caddenin ismi bir an önce karakol caddesi olmalı, daha anlamlı olur.

metrekareye 5 arap düşüyor.

bir de abicim her öğlen yemeğe çıktığımda deliler gibi gezen insanlar görüyorum, kim ulan bunlar diyorum kim bu çalışmayan ve paso gezen güruh.
durumu gerçekten içler acısı olmasına rağmen, güzel pasajlarına şahit olduğum bir kitap gibi. altın çağını gezi direnişi ile adına yakışır şekilde yaşamıştır, türkiye'nin dört bir yanında özgürlüğü damarlarına kadar hissettirmiş ve tüm kültürel camiaya veda etmiştir.
Yıllar önce şöyle güzelliklere sahne olmuş caddedir.

https://youtu.be/eU9Z70cggW4
Allahuekber caddesine dönmüştür.
Şanlı Galatasarayın şampiyonluk kutlamalarında eski güzelliğine kavuşan istanbulun biricik caddesi.
görsel
agacli zamanlari güzeldi, arnavut Tasli yerleri vardi. kar yagidigi Zaman sicak sarap icmeye girdigimiz saraphaneleri.

simdiki halini gördükce üzülüyorum.
bugün galatasaray lisesinin önündeki tramvay durağında 1 genç tinerciler tarafından katledildi. düşünün bahsettiğim yer türkiyenin en popüler yeri, en kalabalık yeri.

ülkenin merkezinde tinerci dehşeti yaşanırken polis neredeydi?

3 çocuk yapın diye öğüt verenlerin eseridir bunlar. bakamadıkları çocukları tinerci, gaspçı tecavüzcü oluyor. ama hala 3 çocuk tavsiyesi veriliyor.

ölen genç itü elektrik mühendisi. bir tinerci tarafından ülkenin merkezi diyebileceğimiz bir yerde öldürülüyor.

içişleri bakanı ibb yle uğraşmaktan görevini yapamıyor. polisler desen zaten yan gelip yatıyor.
tam galatasaray lisesinin önünde tüm gün toma ve özel harekat polisleri bekliyor? nasıl oldu bu iş hayret içindeyim.
Araplardan geçilmiyor. Yazık ne hale geldi tarihi cadde.
istiklal Caddesi'nin araç trafiğine açık olduğu günler. (1978)
görsel
Şimdi daha güzel.
Ahh araplarda olmasa.