bugün

islam dinince 4 buyuk melekten biridir.kıyamet habercisi olarak bilinir.
sûr borusunu üflemekle mükellef melek.
Dünyanın oluşumundan önce sur'a üflemiş;tekrar üflediğinde kıyametin kopacağı Kur'an'da yer alan 4 büyük melekten biri.
kıyamet günü surunu öttürerek bütün ölmüş kişilerin canlanmalarını, ayağa kalkmalarını haber verecek olan melek.
Aklıma hep şu soruları getiren görevli melek; üflerken acaba belirli bir makama uyacak mı? Hem bizim hem de onun için şüphesiz en önemli olacak olan güne, büyük showa acaba önceden hazırlık yapıyor mudur? Bir de isyan etmiyormudur neden en angarya ve en önemsiz iş bana düştü? içten içe hayıflanıyor mudur bu duruma? Mikail kafasına göre kar yağdırıyor, hortum çıkartıyor, kafasına göre küresel ısındırıyor alemleri, bana vermişler bir düdük diyor mudur?
adem peygambere secde eden ilk melektir. sûr borusunu üflemek ile görevlendirişmiştir. sûr'ü 3 defa üfleyecek, ilkinde çıkan şiddetli sesten dolayı insanlar ölecek, ikincisinde insanlar dirilecek, üçüncüsünde ise hesap vermek için maşherde toplanacaklardır.

ayrıca diğer meleklerin görev dağılımlarını da yapar. levf- i mahruz'da yazılanlara göre diğer meleklerin görevlerini belirlediği de bilinir. buradan yola çıkarak melekler arasında ki en rütbeli olanıda denilebilir. yalnızca sûr için yaratıldığı söylenemez. zira ayetler '' biz alemleri oyun olsun diye yaratmadık '' diyor. yani hiç bir şey nedensiz veya boşa yaratılmamıştır.
gelmiş geçmiş en kötü isimlerden biridir kanımca. daha doğru düzgün isimler koyun şu çocuklara yahu ömür boyu taşıyacaklar o ismi dedirten cinsten.
tanrı tarafından kayırılmış melektir. azrail ordan oraya koşup insanların canını alırken,cebrail ayetti savaşta müslümanlara yardımdı koşarken, mikail balkanlardan ülkemize soğuk hava dalgası yollarken cep telefonunun alarmını kurmuş kıyameti beklemektedir. ayrıca bu entry için beni ahirette tenhada kıstıracak melektir.
(bkz: çıkışa gel lan)
(bkz: ballı melek)
sura bir kere değil iki kere üfleyecektir. birinci üfleyişte herşey dağılacak, paramparça olacaktır, kıyametin koptuğu gündür. ikinicisinde ise bütün ölüler dirilecektir.
(bkz: levh-i mahfuz)
kuran'da adı geçmeyen, sur meleğidir.
yaratıldığından beri ağzında surla bekler.
efsaneye göre, sur'a ilk üfleyişinde kıyamet kopacak,
ikinci üfleyişinde ahiret hayatı başlayacaktır.
israfil, ibranice ''seraf'' kelimesinin çoğuludur.
yakıp-yıkma, yok etme anlamındadır.

http://www.rockundliebe.de/liebe/images/engel12.gif
isi sirf kiyamet borusunu üflemektir. su an ne yapiyordur, merak konusudur.
kıyameti boruyla değil gitarla duyursaydı yetkili mercii,o gitarı david gilmour kullansaydı kıyamet bile çok başka beklenirdi. oehhh salladım rahatladım.
sur'a verilen ikinci nefesten sonra, sesin uzay boşluğundaki ilerleyisini ve kendi sesimizin korkudan götümüze nasıl kaçtığını ispatlayacak melektir.
dünyayı değiştirebilecek kadar güçlü bir nefese sahip virtüöz. evrendeki en büyük üflemeli çalgılar üstadıdır. zamanı geldiğinde hüsnü şenlendirici'nin türkiyede yarattığı sansasyonlardan milyonlarca kat daha büyük bir sansasyonu, sur adlı bir enstrümanla tüm evrene yaşatacak olan, medyatik olmayan sanatıyla gündemde kalan şahıstır hatta melektir ya, melektir.
üflemeliler virtüözü..süper ya yayıyor oh kebap sonra geldi üfle tamam bitti en az çalışan melektir bu kanımca.
geceleri yürümek anlamına gelen arapça isra kelimesinden türemiş olduğunu düşündüğüm bir ismi olan 4 büyük melekten birisi.

israfil sûru üflediğinde kıyamet kopacaktır ve isra gece yürümek anlamına geldiğine göre kıyamet gece kopacaktır. yani gündüzleri kıyamet kopacakmış diye telaş yapmaya gerek yoktur diyebiliriz.

mi acaba?

şimdi dünyanın bir yarımında geceyken, diğer yarımında gündüz olduğuna göre sûrun üfleneceği an ya 24 saat sürecektir, ya da dünyada hiç ışık olmayacaktır. yani güneşimiz söndüğünde kıyamet kopacaktır ki bu da bayağı bir zamanımız var demektir.

belki de kıyamet alameti güneşin sönmesidir. bu süre beklenmeden bir üfürükle söndürülür belki güneş. bunun yorumunu din alimlerine bırakıyorum.
kıyamet gününde sûr borusunu çalacak olan; diriliş ve ilahi meleği. dört kanatlıdır ve "ayakları yerin 7. katındayken, başı arş'ın direklerine ulaşır".

**melekler sözlüğü**
tarihin en buyuk canli performansina hazirlanan melek. baska isi gucu olmadigina gore, kim bilir nasil ufleyecek o sur'u.
bir bilgiye göre sabırsızlıkla kıyamet gününü beklemektedir.
bir rivayete göre, hz. peygamberin, mirac'a yükseldiği esnada (dönüş esnasında da olabilir), bir ayağını öne atmış ve nefesini çekmiş olarak gördüğü melek.
4 melek içerisinde hep geri planda kalmış fakat en önemli göreve sahip melek.
(bkz: israil)
şu an yanımda. bir süre dünyada kalmak zorunda kalmış, müzikal kabiliyetlerinden ramazan davulcusu yapıp faydalanmışlar. çok dertli lan.
Bu meleğin binyıllardır yaptığı hiçbirşey yoktur. bir kere üflemiştir. Bir kere daha üfleyecektir.
(bkz: dünyadaki en kral meslekler)