bugün

bas gitarda duygu denilince akla ilk gelen isimdir.geç yaşta başlamış olduğu bas gitarda bugün itibariyle en iyiler arasına girmiştir.türkiyede dinlemiş olduğunuz albümlerin çoğunda bas gitarları kendisi çalmıştır.ilerlemiş yaşına rağmen bu işe yeni başlıyanlara örnek teşkil edecek şekilde her konserinden önce halen parmak alıştırması yapıyor olması da dikkat çeker.
http://www.youtube.com/watch?v=nn9yy37a-Gw
Çalış stili duygusuyla bi kilometre öteden tanıdığım Türkiye'nin en iyi basçısı..Her kişinin evindeki kasetlerinin en az 2sinde 3ünde onun ismi vardır.Aziza Mustafa Zadeh'le çalışmıştır.ezelden kensmithcidir.Gazetede bi röportajını okumuştum 6 sene sora müziği bırakıcam diyordu çok üzülmüştüm inşallah bırakmaz
fenomen adlı grubuyla fusion tarzında müzik icra etmektedirler. ismail soyberk grubun abisi konumundadır. geneli yirmi yaş civarım müzisyenlerden oluşmaktadır fenomen zira..
grubun yine fenomen adını taşıyan bir albümü vardır.
hemen hemen her türlü ses kaydını yapmış, her kesimden şarkıcının albümünde çalıp da, çalmadığı kimsenin neredeyse kalmadığı, 1954 doğumlu, gürol ağırbaş ve nurhat şensesli ile birlikte ''türkiye'nin en iyi basçısı'' olarak kabul gören süper basçı abimizdir kendisi... yaklaşık olarak 25 yaşında bu işe başlamış olmasına rağmen, harbici ken smith'ci olup, kendisine has tarzı, çaldığı şarkıların hemen hemen hepsinde hissedilir; ''o bu şarkıyı da 'ismail baba bas'lıyo'' diye...
mirkelam'ın ekibine bir performans için dahil olmuş, provalarda bir şarkının ufak bir kısmı samba diye samba sevmediğinden, hiç bozuntuya vermemiş, gülerek gayet doğal bir şekilde "ben dururum, siz devam edersiniz abi." demiş sanatçı nazı etmiş grubu ayar etmiş insandır. ama grup da bozmamış ritmi değiştirmiş ve olayı kurtarmıştır. işte o anda zlatan1937'nin kafasındaki ismail soyberk imgesi fena halde değişmiştir, hayal kırıklığı hali baş göstermiştir.

ayrıca musicman stingray gitarı 30ytl lik bir softcasele taşıyarak adeta küçümsemiş ve iki gün önce birinde görüp beğenip hemen aldığını söylemiş ve yıllardır para biriktirmiş ama halen alamamış gariplerin hevesini kırmıştır.

komik olaylardan biri ise, yamaha marka kafa kabinin jack girişini bulamamış ve yanındakilerden yardım istemiştir. yanındakiler olayı "yaşlılık" diyerek tatlı bir latifeyle geçiştirmiştir.
türkiyede yapılan albümlerin %70 gibi bir çoğunluğunda adı geçmiştir. türkiyenin en iyi gitaristidir. rojhan beken in kulilka sor şarkısında harika solosunu görebilirsiniz.
bu adami dinlemeyen yoktur turkiyede. ama cogu farkinda degildir. bir cok sanatci/sarkicinin albumunde bas gitar calmistir. kendine has bir tarzi vardir ve ben burdayim der. bir de perdesiz bas gitar calar, ki orda diyecek soz yoktur artik. sadece susup dinlemek gerekir.

(bkz: vesikali yarim)*
türkiye'nin en iyi stüdyo müzisyenlerinden biridir. yüzlerce albümde bass çaldığını tahmin ediyorum. Çok iyidir, istikrarlıdır.. süperdir.

ayrıca biz nereye'nin baslarını da o çaldı ki, bu kendisini taktir etmem için başlı başına bir neden.
popularitesi ve muzik bilgisiyle ters orantılı bir egoya sahip,tevazunun zirvesinde dingin ve usta bir muzik adamı.
http://www.youtube.com/watch?v=nn9yy37a-Gw

linkindeki videodaki muhabbetleri dinlenesi insan. özellikle "bunlar zaten 3 marka" ve ismail soyberk kendi halinde usul usul koparken 44. saniyede bir eleman "ismail abi biraz slap çalsana" dedikten sonrası izlenmeli.

edit: zlatan1937 vermiş linki benden önce.
bass gitarın türkiyedeki üstadıdır. çalmadığı albüm yok gibi.
67 yaşında hayatını kaybetmiş.

https://www.haberturk.com...rk-kimdir-2935826-magazin