bugün

bir çok sekülerin hiç düşünmeden dogmadır diye cevaplandıracağı sorudur.

--spoiler--
islam dogmadır panpa ;)
--spoiler--

kafası onlar için bir çıkar yoldur, çünkü bir kişi tanım getirir, herkes onu kullanır. ama düşünmezler.
dogma? islam dogma ise din nedir? işlevsel boyutu nedir?
buna da kulp bulurlar.
anlatıp zaman kaybetmeye değmez, en azından sözlüktekiler için.
Isra 88 ve Yunus 38 de Kur anin kendi kelami oldugunu isbat icin Yunus 38 de tum insan ve yardimcilarini bir surenin benzerini yazmaya davet ederek tum inkarcilara kiysmete kadar meydan okuyan bir dine dogma demek insafsizliktir.... Ustelik akil etmezmisiniz dusunmezmisiniz ne kadar az dusunuyorsunuz diye biten onlarca ayet var...Dusunceye davet ve meydan okumak resmen beni sorgula dogrulugumu bul gor demek değil midir? Kaldiki Islam kelime anlami itibariyle teslim olmak anlamina geliyorsa insani teslim alan kim ve insan neden teslim oluyor? Tabiki beynindeki cevap bekleyen kelam ve hukuk sorularinin cevap bulmasina teslim oluyor... Kim dogru yola ermek istese ve Kur an dogrumu acaba diye bir alim ve trfsir eşliğinde Kur ani sorgulasa kesinlikle iman eder... Zaten sorgulamadan neye nicin inaniyorsun..Dogrularinin delilleri ve temelleri neye dayaniyor sorulari sorulmadan iman edilmez. .. Iman eden insan sa ancak anlamak icin sorgular.... Mezheplerin vr fikih ilminin cikisi sorgulamadir... Bir konuda alimlerinin itilafa dusmesinin nedenide sorgulamadir...Ateist ve marksist ler Islam i da diger batilve sorulara cevap veremeyen tahrik edilmis hHristiyan lik gibi gostererek gozden kacirmak istiyorlar.... Evet islam disindaki bir insan icin Islam sorgulanmaya aciktir merak eden ateist ler uzman bir ilahiyatci edliginde istedigi sorulara cevap alabilir.
Doğmamistir doğrulmamistir. (bkz: ahaha)
fazla şeyyapmamak lazım dedirten sorudur.
Tüm dinler dogmatiktir ve inanıp inanmamak kişiye bağlıdır Allah'a şükür ben inanmayı seçtim.
Değişmez kurallı, deney gözlem yapıl(a)mayan tüm düşünceler dogmadır elbette.
dogma büyüme arabistanlıdır.
tüm dinler için aynı teorinin geçerli oduğunu düşünüyorum.
Dinlerin tamamı dogmadır. Dogma olmayanlar felsefe falan oluyor