bugün

degişik formatları olan oyun şeklidir.
''laleli bir içime gir, ipten tut dışarıya çık'' gibi melodili manilerle de ip atlama eylemi gercekleştirilebilir. şahsen tasvip etmiyorum, o ayrıdır.
küçük yaştaki kızların oynadağı oyun
sporcularında formda kalmak, pratik yapmak için uyguladıkları atlama işi.
laleli bir içeriye gir
laleli iki ormanda ki tilki
laleli üç atlaması güç
laleli dört eteğini ört
laleli beş beş kardeş
laleli altı altınımı çaldı
laleli yedi yemeğimi yedi
laleli sekiz seksen sekiz
laleli dokuz doksan dokuz
laleli on kırmız don

şeklinde söylerdik.
kee kee kespır diye başlayanı vardı bir tane ki hakkaten hatırlayamıyorum melodisini ama bir oyun olarak ip atlamak harbiden aşmış bir şeydir.

deli miydik?

bileklerdeyken ipe değmek yasaktı mesela bazı oyunlarda. yoksa yanarsınız, çıkarsınız oyundan.sanırım dizdeyken de değmek yasaktı falan, ama oyunun formatına göre değişiyordu. ** * * * ama genelde bele çıktığında artık rahat rahat değebilirdiniz ipe fakat bu sefer de zıplayıp içeri girme gibi bi' derdimiz oluyordu. o nedenle biraz koşup randıman alıp daldığımızı hatırlar gibiyim.

deli değildik tabi, ip atlıyorduk allah allah. * * * *

de, şimdi ip atlayan pek görmüyorum ortalıkta sanki. * *

tabi hatırlamayanlarınız olabilir, nooluyor burda, iki kız karşılıklı durur ve iki ucu bağlanmış bir ipin içine girerler. paralel iki ipte çeşitli versiyonlarla ve melodi yardımıyla atlar bu hatunlar sırayla. en az üç kişiye ihtiyaç vardır.oyunun gidişatında ipin seviyesi artar. bileklerde başlanır, dizlere ve bele çıkar.* falaaan filan.
korku filmlerinde birinin öleceğine işarettir. dikkat edilmesi gerekir.

sinemada:

- oğlum bak küçük kızlar ip atlıyo!
- hassktr.. yine mi ulan.!?!
- lan her taraf niye karanlık oldu şimdi?
- ...
isveç norveç danimarka belçike belçika hollanda diye bir tekerlemesini mahalledeki kızların sürekli söylemelerinden hatırladığım, küçük kızları hiç bıkmadan sanıyorum günlerce oynayabilecekleri oyun.
vazgeçilmez piknik aktivitesi.
çocuklar atladığında güzel bir oyun, rocky balboa atladığında karizma bir spor olan hede.
çocuklar için bir oyun çeşitidir.
sporcular için adele geliştirme eğlemidir.
kilo sorunu olanların zayıflamak için yapmış oldukları eğlemdir.
küçük kızlarda rekor denemelerine sevkettiren oyun çeşididir.

ayrıca aklıma gelen uzun bir tekerlemeye sahip bir türevide vardır.iki kişi ipi sallar ipte atlayan kişi sözlere uygun hareketlerle şu tekerlemeyi söyler:

-bir de bilek (el bileği tutulur)
-möö möö(eller baş üzerinde iki kez kalkar)
-vız vız vız(adeta yüzer gibi kanat çırpılır)
-ilkbahar yaz son bahar kış(her mevsim adını söylerken sağa dönülür)
-testim kırıldı,suyum döküldü,elektrik parası,beş'li bacak arası;1,2,3,4,5.(tekerleme boyunca zıplanır.5 derken ip bacağın arasında durdurulur.bu bir dinlenme için harika zaman dilimi demektir)
-altılarım altın altınları toplayın.üç aşağıdan üç yukarıdan1,2,3,4,5,6.(ilk üç sayıda yere çömelinir, ikinci üç sayılık dilimde ise yukarıya uzanılır)
-yediler yemek yer yedincide su içer 1,2,3,4,5,6,7.(ilk altı sayıda yemek yermiş mimikleri yapışır.7de ise su içme hareketi yapılır.)
-sekizler sek sek sekemeyen eşşek 1,2,3,4,5,6,7,8. (tekerlemeden anlaşılacağı gibi sekerek zıplanır ayak değiştirmek yaaktır.)
-dokuzlar doktor olurlar.aşım aşım aşım başım başım başım karnım karnım karnım(aşım derken kola iğne yapma hareketi,karnım derken karna el götürme,başım derken de başa el götürme hareketi yapılır.)
-onlum oturak oturda kalk1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.(tek sayılarda oturulur,ç,ft sayılarda kalkılır.)

küçüklüğümde oynarken bukadar saçma olduğunu hiç düşünmemiştim=)
basketbol voleybol gibi sıçramaya ve çabukluğa yönelik sporları yapan sporcuların günde 300-500 arası yapması gereken eylem..
zamanında pazardan alınan 4-5 metrelik beyaz lastiklerimiz vardı bizim. yeni olanlar makbuldü, eski kararmış lastikler bir halta yaramaz, süner giderdi. lastiğini yeni almış birimiz annesine çığlık çığlığa bağırıp; "anneeeaaa lastiğimi atsana" türevi yakarışlarda bulunurdu. akabinde gökten düşen top haline getirilmiş 5 metrelik lastik ve ip atlamak için en uygun mekanı aramaya başlamış bir kız topluluğu başbaşa kalırdı.

en meşhur oyunlar tabii ki "vakvak vikvik, almanlar, aç tek karşıya içine aç çık, üçgen", çok kasılırsa "dörtgen" falandı. birler, ikiler, üçler, dörtler diye de giderdi. birler bileklere tekabül edip, oynanması en kolay olan, ama genellikle değmesiz olduğu için çirkef kızların "değdin kızım yandın çık yeaa" yakarışlarına sebep olabilen leveldir. ikiler dizlere denk gelir, oynanan kızlar uyuzsa değmesiz yapılır yine, oynayanın hararetine bağlı olarak bacaklarda lastik izi çıkmasına sebep olabilir. üçlerde ip kalçaya çıkar, kısa boylular için ideal değildir. dörtleri yapan pek görülmemiştir, beşler altılar da vardı bizde; en son boynumuza takardık ipi. (bkz: psikopat çocuklar)

eğer bacaklar ip oynarken yuvarlanmaktan yara olmuşsa, annenin izin vermemesi üzerine evde kalınan günlerde ip anne otururken annenin bacaklarına veyahut ablanın bacaklarına zorla geçirilir; eğer kimse sizin ip arkadaşınız olmaya hevesli gözükmüyorsa da 2 sandalyenin ayaklarına ip geçirilerek oynanmaya çalışılır. fakat sandalyeler lastikle savaşınız sonrasında muhtemelen kafanıza devrilecektir, sonuç hüsran olacaktır.

bir de bunun ipin çevrilerek oynandığı versiyonu vardır ki, tekerlemeleri dinlemeye değerdir. "soğan sarımsak" diye tekerleme olur muymuş demeyin, "denizde dalga hoşgeldin abla" diye başlayıp, "etek bluz ingiliz turist" diye biteni bile vardı.

şimdiki çocuklara oturup bunları anlatmaya kalksam, tepki ne olur tahmin etmek çok da zor değil. dandik tekerlemelere, leş gibi lastikler bacağımı keserken duyduğum acıya rağmen, ruhsuz bilgisayar oyunları benim çocukluğumun eğlencelerinin yanından bile geçemez, geçmeyecek...
başlığı şu şekilde okumuşumdur.

(bkz: aypi atlamak)
(bkz: bastı kaçtı)
--spoiler--
dünya kadar yazar yazmış, bir tanesi de dememiş ki, "hafız ufaktık ama kızların eteği açılsın da bizde bakalım diye seyrederdik..." ulan bir sapık ben miyim anunakoyim? sadece ben mi kızların eteğinin açılmasını bekledim. bu mudur?
--spoiler--
(bkz: kumsalda ip atlamak/#8860554)
eskiden sokaklarda büyük küçük bir çok kız/kadın oynarken saçma geliyordu, ancak şimdiki kızlarımızın meşgalelerini gördükçe özlenir oldu.
ip numarasını pas geçmektir.
ip atlama hızınıza bağlı olarak kalori yakmanızı sağlayan eylem.saatte 600 ile 1200 kalori yakmanızı sağlar.
ne zaman oyuna başlasak annelerimizin sabote edip ortaya geçtiği oyun. koca koca kadınlar ipi bize sallatıp atlarlardı.
kilolu bir bünyede bağırsak düğümlenmesine neden olacak aktivitedir.
en son oynadığımda ayağımın kırıldığını anımsadığım aktivitedir. o anın aklıma gelmesi bile yeterince acı vermektedir. *
en son ilkokul da yaptığım eylem. (doğal olarak.)