bugün

Üsküdar müsahipzade Celal sahnesinde şu sıralarda görülebilecek oyundur.

oyuncular:Bennu Yıldırımlar, Bora Seçkin, ibrahim Can ve Serhat Kılıç'tır.
Daha önce pek çok ülkede sahnelenmiş, tam bir kara mizah.
prova çok gerçekçi olursa ölümle sonuçlanabilir.

(bkz: yüzeysel bakış açısına sahip yazarlar)
istanbul şehir tiyatroları, ümraniye sahnesinde gösterilen, duşan kovaçeviç'in yazdığı, nurullah tuncer'in yönettiği güzel bir oyun.

oyun güzel fakat sanki sahne ve dekor tasarımı konusunda bir şeyler eksik gibiydi, oyuncuların genel anlamda performansları iyiydi ama serhat mustafa kılıç daha iyiydi.

ama en güzeli, oyundan sonra, telefondaki arkadaşına 'bir oyunun genel provası varmış, onu izledik' diyen seyirciydi, canım benim...
bugün izleme fırsatı bulduğum oyun. oyunu genel olarak beğendim hatta şehir tiyatrolarından beklenmiyecek kadar güzeldi. oyuncuların performansına ise diyecek bir şey bulamıyorum gerçekten harikaydılar. oyunun ahengini bozan tek şey varsa o da müziklerdi. şehir tiyatroları hep böyle güzel oyunlar sahnelesin bizde seyredelim.

yazarın notu:bennu yıldırımlar şu iğrenç yaprak dökümü dizisinde oynamasın lütfen zira kendini harcıyor orda. bugün izlediğim bennu yıldırımlar gerçekten oyunculuğunun zirvesindeydi, helal olsun.
Farkında olmadan meydana gelen kazalardır. Bir ailenin soba zehirlenmesinden ölmesi kazadır. Önlem alınmaması ise toplu intihar provasıdır.
Cumartesi günü tıkabasa dolu bir müsahipzade celal sahnesinde izlediğim ibb şehir tiyatroları oyunu.Ölmekten beteri daha ne olabilirki çıkış noktasıyla başlayıp,insan insanin kurdudur felsefesini gözümüzün içine kadar sokup insanlığı yargılıyor bununla birlikte yazarının duşan kovaçeviç olmasından mütevellit yugoslavya'nın parçalanma sürecine de sert göndermelerde bulunmaktan da geri kalmıyor.

izleyici kitlesi genel olarak bennu yıldırımlar'ı izlemek için gitse de sonunda serhat mustafa kılıç namı diğer serji'nin oyunculuğuna hayran kalıp salonu terk ediyor,bu kadar ekstra 4, hatta 5 karakteri böylesine güzel canlandırması gerçekten de hayranlık verici!Bennu yıldırımlar da zaten bildik performansında ona diyecek söz yok, bora seckin'in ise ses tonu bile yeter!

Kısacası bir an önce gidilip izlenilmesi gereken bir oyun.
sehir tiyatrolarinda 2009-2010 sezonunda sergilenen oyun.

Dusan Kovacevic'in yazdigi oyunda bennu yildirimlar,bora seckin,ibrahim canve serhat kilic oynuyor.

Oyunu bu aksam yenilenen muhsin ertugrul sahnesinde izledim ve tam anlamiyla harikaydi.hatta bu kadar gec izledigim icin kizdim kendime ve en kisa zamanda tekrar izlemeye karar verdim.

oyuna gelecek olursak;oyun bastan sona seyirciyi icine cekiyor,aslinda puzzle gibi serhat kilic'in oynadigi her degisik tipte puzzle'i tamamlamis oluyorsunuz.sunu da belirtmek gerekirki serhat kilic'in oynadigi dort tipte birbirinden harikaydi.

aslinda cok uzun uzun anlatilmasi gerekir ama meraklilari hatta merakli olmayanlari bile gitsin mutlaka izlesin.

kisaca muhtesem oyunculuklar ve muhtesem bir oyun...emegi gecen herkese tesekkurler...
oyunun sonundaki soruyu -ki aslinda cok guzel bir ozet- yazmamak olmaz.

-kurtlar neden ot yemez biliyor musun?

-cunku koyunlar onlar icin yiyoyorlar...

ve mesaj verme kaygisi olmadan mesaj verilen guzel repliklerle devam ediyor...
serhat mustafa kılıç' ın tek kelimeyle döktürdüğü oyun. insanlar arası bireysel ilişkilere getirdiği güzel eleştiri yanında, oyun sonunda sakat bırakılmış bosna, hırvatistan ve sırbistan tasviri gayet başarılıydı.
bir prova olmasının sırrı, oyunun sonunda saklı. içine yerel soslar da eklenmiş iyi bir oyun.

intihar etmeye çalışanların yüreğine sağlık! *
haftasonu izleme fırsatı bulduğum müthiş oyun. serhat mustafa kılıç 'ın performansı hakikaten takdire şayan.

şu hayatta kimimiz koyun , kimimiz kurt.bu kurtların öyle gözü dönmüş ki intihar etmekte olan bir insandan bile faydalanabiliyorlar.

--spoiler--

''Biz koyunuz, hayatımız boyunca kurtlar için otladık. insan derisine bürünmüş kan emici canavarlar için! Canavarlar; ayaklarımızı, gözlerimizi, böbreklerimizi yediler, kanımızı emdiler! Daha çocukluğumuzdan beri, kuzuyken onlar için otladık hep! Kendimize bir bakalım! Neye benziyoruz! Üçümüzden, sağlıklı bir insan bile çıkmaz.''
--spoiler--
Yaralamak.
baştan sona ilgi ile izlenilebilecek bir oyun.aynı zamanda her sahnesinde eğlendirebilen mesaj vermeye çalışan bir senaryo.iyiydi güzeldi ama o silah neydi o silah,yüreğim ağzıma geldi ya.* tüm oyuncuları tebrik etmek lazım.* 4 tipleme hatta 5. tiplemesi ile bile en çok güldüğüm serhat mustafa kılıç a ayrı bir tebrik ederim.
2 hafta sonra kız arkadaşımla gitmeyi düşündüğüm tiyatro eseridir. şimdiye kadar defalarca oyunun olumlu yorumlarıyla karşılaşmamdan olacak ki uzun zamandır gitmek istiyordum.
mustafa kılıç'ın oyunculuğuna hayran kalınacak oyundur.
harbiyede izleyip oyunculuğunu çok beğenmeme rağmen bennu yıldırımların performansını beğenmediğim oyundur, mustafa serhat kılıçın performansı harikaydı oyun iyiydi fakat mesajını verirken biraz kafa karıştırıcı olmuş ama beğendim son anda patlatılan silah ödümü kopartmıştı.
geçen hafta harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nde izlediğim oyundur. doğrusunu söylemek gerekirse bol miktarda espri içermesi bir bkm havası yarattı bir ara. ve ayrıca seviyesiz seyirci topluluğu da buna müsade etti. jakoben yahu bu dediğinizi duyar gibiyim, yoo yoo hayır dostlarım sadece tiyatro izlerken sahnede yapılan esprilerin üzerine esprileri koyulup uzatılmaz, her jeste ve mimiğe aynı oranda gülersek asıl esprinin tadını kaçırabiliriz.

ayrıca oyunun vermek istediği temel düşünce, ana fikir alt metine çok sıkışmış, allahtan birkaç diyalogla durumu kurtardılar yoksa çoğu seyirci şöyle sorulara böyle cevaplar verecekti;

- ahh ne komikti oyun ya.
+ konusu neydi?
- ee işte bi adam var ee intihar ediyo ee espriler şakalar.

bunun dışında sahne yönetmeni iyi iş çıkarmış tebrik etmek gerekir.

son olarak biri daha televizyona çıkıp tiyatroya seyirci gelmiyor derse onu fişleyeceğim burda ve ona laflar hazırladım. lan bir hafta evvelinden bile zor yer buldum, köşelerden seyretmek zorunda kaldım.
hayatımda ilk kez gerçek anlamda bir oyunda uyudum. o da bu. serhat kılıç bile buna engel olamadı.
serhat kılıç`ın 4 ayrı karakteri başarı ile canlandırdığı,vermek istediği mesajı kolayca veren kaliteli bir oyundur.ayrıca bennu yıldırımlar da kalitesiyle göz doldurmuştur.
Gerçekten farklı bir tiyatro oyunudur. Bennu yıldırımlar çok iyi oynamış, bir oyuncu sahnenin üstünde duruyor, diğerleri sahnede oynuyor. Bir de silah patlaması olmasaydı korkmuyacaktım.
Mutlaka izlenmesi gereken bir oyundur. Oyunculuklar gayet iyi ve oyunun sonu beklenmedik ve çok güzel bir şekilde bağlanmıştır.
Her şeyin tiyatronun sonunda belli olduğu oyundur.