bugün

Mesela ülkemizde atlayacak birisi varsa. Hadi atla, yiyorsa atla gibi sözler kullanılıyor.
Victor Frankl okuması.
Belki...
Ama kesinlikle sözlükte bulunamaycak bir yoldur, eğer varsa...
defalarca denemişse profesyonel bir yardım alması lazım kesinlikle ve acilen. siz ne söylerseniz söyleyin pek etkili olmayacaktır.
intihar edersen gebertirim seni diyerek tehdit edin. Korkup vazgeçecektir.

edit; şöyle bir dönüp baktım da, bu entrye artı oy verenlerin ben beynini sikeyim.
inançlıysa ahireti hatırlatın
inançsızsa yaşamanın güzelliklerinden bahsedin
hiç bir derdin ölmeye değmeyeceğini anlatın.
boşver be oğlum ölüp napıcan?
Bu lanet olası insanların olduğu yerin sadece onun için kötü olmadığını söyleyin. Binlerce zorlukla başa çıkıp kazanan insanlardan bahsedin. Pes etmenin yakışmadığını ve onun kolaya kaçtığını söyleyin. Eğer hâlâ ısrar ediyorsa bırakın.
(bkz: edersen ekime etmezsen kasıma)
Ona sevdiği şeyleri yaptırın ve zevk almasını sağlayın sonra da bunlardan da mı vazgeçeceksin diyerek onu belki ikna edebilirsiniz
intihar denemeleri, defalarca deneyip basaramamak çevresine yakınlarına "yaşamaktan keyif almıyorum intihar edecegim" şeklinde beyanlar aslında kişinin ölmek değil yardım istediğinin göstergesidir.

Aksi halde öyle bir intihar eder ki, size sadece cenaze törenine katılmak kalır. Ruhunuz duymaz.

Bunu nerden mi biliyorum, bizzat şahit oldum.

Arkadaşınıza psikolojik destek alması yönünde yardımcı olmanızı öneririm. Hayatın güzelliklerinden bahsederek zaman kaybedersiniz. Hayır intihar edeceğinden değil de, ne kendi huzur bulur ne çevresine huzur verir.

Derhal yardım almalı..
gayet kolaydır.

hiç kimse ilgilenmesin, bi süre sonra sıkılıp vazgeçer intihardan.

(bkz: vazgeçtirme)
intihar eden kişi!! Zaten etmiş olduğundan bir şey yapmaya gerek yok. Mesele intihar edecek kişiyi intihardan vazgeçirmenin yolları
" live like a suicide" repliğini hatırlatın. bi guns n roses şarkısındaydı galiba.

ölerek intihar kaçmaktır, kaçma ve intihar eder gibi yaşa, diyodu, hatırladığım kadarıyla.

senin intihar etmek istediğin durum kaç insanın kurtulmak için başlangıç yaptığı durumdu, biliyo musun? diye de devam ediyodu.
Ciddi kısmını okumamıştım. Farklı şeylerde diyebiliriz ama profesyonel yardım almalı. Bir psikologdur bir şeydir ona götürün.

Yoksa tamam der gider bir yerde kendine bir şey yapar. Yani bu olaylar böyle. Kafasında sorular vardır bilmeden cevaplayamazsın.

Hayat ne kadar güzel dersen sana göredir o. Alın götürün psikologa falan.
Kardaş bak hele tayyip istifa etmiş.sözü kafi.
ailesinden bahsedin en sevdiği kişi muhtemelen annesidir onu hatırlatın kahrolacağını düşünsün, kendisi için kurtuluşu ölüm görüyorken yaşayan anne ve babasını yaşayan ölüler haline getireceğinden bahsedin.
intihar ettiyse zaten daha geri dönüş yolu yoktur.

Ama intihar etmek istiyorsa çözüm bulunabilir...
kesinlikle çok acil psikolojik destek görmesi gerekir. terapiye parası yetmese dahi 1 senelik bir ilaç tedavisi ile beynini formatlaması mümkün. çevresindekilere de büyük iş düşüyor. üzülme üzülecek ne var demek, astım hastası adama niye nefes almıyon bak her yer hava demekle aynı. sadece ama sadece pozitif destek görmeli şahıs, bulunduğu durum küçümsenmemeli aksi halde allah korusun, derin depresyon yaşayan bir insanı hayata tutan hiç bir şey kalmaz. ve bir kez o dibi gördüğün zaman, kendi kendine destek almadan oradan kurtulman inan imkansız. allah şifa versin.
Bu coğrafyada yaşayanlar mümkünse uzak dursun. Vazgeçeceği bile varsa zorla intihar ettirilir.