bugün

Çoğu devletlerin bu işe giriştikleri ama aslına uygun yapamadıkları anlaşılır. Mesela Sovyet Rusya mesela çin hep çıkar ön plana girdi ve ben baş olacağım durumu yaşandı. Hayvan çiftliği romanı tam özetliyor durumu aslında. Komünizm i uygulayan iki canlı vardır. Arılar ve karıncalar.
insan doğasına aykırı. insanlar zenginleşir ve kapitalizme yönelmeye başlar. Diğerini düşünmeyi bırakır. Evi varken ikinci evini alan tatlı su solcuları mış gibi yapmaya devam eder alttaki kuşları ürkütmemek için. Edindiğin serveti paylaş desem, ne serveti ayol kuş kadar hepsi derler. Ama sonuna kadar solcudurlar. Hımm. Hı hı...
Başınıza bir silah dayarlarsa rahat bir şekilde uygulanabilir. O da belki.
insanlar sadece komünizm değil hiç bir sistemi düzgün uygulayamaz ki.

Gücü ele geçiren sistemi gücü elinde tutacak, menfaat sağlayacak şekilde değiştiriyor.
Çare yönetimi yapay zekaya bırakmak. Gelecekte bu olacaktır.
komünizm yalnızca ekonomik yönden eşitlik sağlar. herkesin aynı yetenekte, aynı boyda olmasını sağlamıyorsa ne eşitliğinden bahsediyoruz?
--spoiler--
herkesin aynı yetenekte, aynı boyda olmasını sağlamıyorsa ne eşitliğinden bahsediyoruz?
--spoiler--

Bu ne lan asahafgf.
Bu kafayla kıyas etmemeyi seçmen gayet isabetli bir karar olmuş.
Komünizmin övülecek hiçbir yanı yok. Komünizmin ne kadar boktan bir şey olduğunu görmek isteyen kuzey kore'ye baksın. Kuzey kore halkı bu sistem yüzünden boktan bir hayat yaşıyor.

Şeriatın ve Komünizmin etkili olduğu ülkerde yaşayan insanlar yaşadığı hayattan memnun değil.
Burada Komünizmi öven yazarları kuzey kore'ye göndersek 2 3 sene orada yaşayamazlar.

Son olarak; Komünizm iyi bir şey olsaydı ülkemizin kurucusu atatürk ondan faydalanırdı. Kaldı ki atatürk'ün komünizm hakkındaki düşünceleri de ortada..
(bkz: islam kusursuz ama insanlar kusurlu)
(bkz: gerçek islam bu değil)
(bkz: o gerçek islam değil bir kere)
komünizim eşitliğe dayanır ama dünya eşit ve adil bir yer değildir. bu sebeble uygulanamaz. üstelik sistem insanların umutlarını ve hayallerini körelten bir sistem gibi geliyor bana. Bu dünya da eşitlik ve adalet beklemekten vazgeçeli çok oldu...
Bu güne kominist düzende bir ülke olmadi sovyet cin vs sosyalizm uygulamaya kalkti fakat onlarda tam sosyalist düzen uygulayamadi.sebebi insanlar oldukca aç gözlü oluşu herkez isterki ben daha zengin olayim.semavi dinler aslinda sosyalist biryapiya karşi değil fakat tarifler sonucu kapitalistdir.gerçek sosyalist düzen zaten kiyametten sonra dirilice var olacak.
Tamam bu olmadı ama Kapitalizm de pek iyi değil Çare iskandinav sosyalizmi.
komünizm ve sosyalizm birbirine karıştırsalar bile aralarında bariz farklılıklar vardır. iş önce sosyalizmi uygulamaya geldiğinde insanlık orada takılıyor ama özünde iyi bir sistem diyebiliriz en azından amaç insani eşitliği sağlamak ama her ideolojinin sadece iyi yanlarını almamız gerektiğini düşünüyorum.
komünizmi yalnızca filozoflar anlayabiliyormuş. komünistlerin alayı filozof zaten.