bugün

mor ve ölü erkek kuşlar kitaplarını okuduğum yazar
Denizli'de doğdu. Gazi Eğitim Enstitütüsü Resim-iş Bölümü'nü bitirdi. Edebiyat dünyasına 1977'de dergilerde yayınlanan öyküleriyle girdi. 1979 da Ağda Zamanı ile topladığı ilk öyküleriyle 1980'de ilk Kitap Öykü Başarı Ödülü'nü aldı. Kahramanmaraş toplumsal olaylarını konu alan ikinci kitabı Kıran Resimleri 1983 de yayınlandı, Nevzat Üstün Öykü ödülü'nü kazandı. 1989 da Fransızca'ya çevrilip Fransa'da yayınlandı. Uykusuzlar ve Sevginin Eşsiz Kışı yazarın önceki öykü kitaplarıdır. ilk romanı Ölü Erkek Kuşlar, 1992 Yunus Nadi Roman Ödülü'nü aldı. Yeni Yalan Zamanlar 1994 de, Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm ise 1997 de yayınlandı. inci Aral, öykü ve romanlarında genellikle kadın-erkek ilişkilerini, sevgiyi, kadın kimliğini, bağlılık ve özgürlük sorunlarını, insan ilişkilerini irdeleyen bir yazardır.
eserleri;
(bkz: Ağda Zamanı)
(bkz: Gölgede Kırk Derece)
(bkz: Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm Mart)
(bkz: içimden Kuşlar Göçüyor)
(bkz: Kıran Resimleri)
(bkz: Mor)
(bkz: On Üç Büyülü Öykü)
(bkz: Ölü Erkek Kuşlar)
(bkz: Sevginin Eşsiz Kışı)
(bkz: Uykusuzlar)
(bkz: Yeni Yalan Zamanlar)
şimdiye değin yayınlanmış olan;

öyküleri;

ağda zamanı (1979)
kıran resimleri (1984)
uykusuzlar (1984)
sevginin eşsiz kışı (1986)
gölgede kırk derece (2000)
ruhumu öpmeyi unuttun (2006)

romanları;

ölü erkek kuşlar (1991)
yeni yalan zamanlar (1994)
hiç bir aşk hiç bir ölüm (1997)
içimden kuşlar göçüyor (1998)
mor (2003)
taş ve ten (2005)
safran sarı (2007)

denemeleri;

anlar izler tutkular (2003)

eserlerine imza atmış olan, denizlili yazarımız.
http://www.inciaral.net
korsan kitap tezgahlarının vazgeçilmez yazarı.
duyarlı, keyifli okumalar vaat eden öykülerin yazarı. bir deneme kitabı ve birçok romanı da mevcuttur. son romanı safran sarı çok nefis başlar, ancak ilerledikçe aynı seviyeyi bulamazsınız. yeni yalan zamanlar adlı kitabının ismini yeşil olarak değiştirmesini de okurlarına yaptığı -nasıl desem- bir çeşit saygısızlık olarak görüyorum. çünkü onca okuru o kitabı yeni yalan zamanlar olarak okudu, yeşil olarak değil ki..
1944 denizli doğumlu yazar. ilk kitabı ağda zamanı ile akademi kitabevi "öykü başarı ödülü"nü almıştır. öykü ve romanlarında sevgiyi, kadın-erkek kimliklerini, iletişimsizliği, bağlılık ve özgürlük sorunlarını irdelemektedir. imza günlerinde daha önce alınmış kitaplarını imzalarken yüzünü buruşturur ve " aslında imzalamazdım ama..." der. Sanki daha önce alındığı için kitabın süresi geçmiştir... Bir daha okumak istemez ,nsan sonra bu kitapları, okumaktan soğur.
''romantizm nerdeyse gülünçleşti..''

buyrun:

`http://www.radikal.com.tr...02.2010&CategoryID=40`
genelikle kadınlara hitap eden konular seçen yazarımızdır.kitaplarının sonu genelikle vahim sonuçlanın yoldan sapan gençleri anlatır.
(bkz: şarkını söylediğin zaman)
Ülkemizde şiir meraklısı kişilerdendir. Diğeri için (bkZ:kahraman tazeoğlu)
merakınıza saygımız var ama bu merak olarak kalsın. Kitap filan çıkartmayın amk! Zaten bizden her 4 kişiden 5'i şair.
Çalınmış zamanlarda bir arada olduk, bir düşü bölüştük, sonra da kendi gerçeğimize, başka evlere, başka insanlara koştuk.

[ inci Aral- Ölü Erkek Kuşlar ]
"çok gülüyorum. bundan böyle hiçbir şeye üzülmeyeceğim diye düşünüyorum. ama bu söz verişin gerçek olmadığını biliyorum. bundan sonra yaşamak zorunda kalacaklarımın da çoğuyla uzlaşamayacağımı, küçük büyük birçok olay ve durumun beni üzmeye devam edeceğini biliyorum. eksik kalmış bir uyumu ararken uyumsuzluğa bağlanmış olduğum için çok öncelerden…" sözüyle kendime yakın bulduğum yazarlardandır.
1944 yılında Denizli'de doğdu. Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdi.

Yeni Yalan Zamanlar, Mor ve Safran Sarı romanlarını Yeni Yalan Zamanlar başlıklı bir üçleme haline getirdi.

Romanları
Ölü Erkek Kuşlar (1992) – Yunus Nadi Ödülü
Yeni Yalan Zamanlar (1994)
Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm (1997)
içimden Kuşlar Göçüyor (1998)
Mor (2002) – Orhan Kemal Roman Armağanı
Taş ve Ten (2005)
Safran Sarı (2007)
Sadakat (2010)
Şarkını Söylediğin Zaman (2011)
Unutmak (2009)
Öyküleri
Ağda Zamanı (1980)
Kıran Resimleri (1983)
Uykusuzlar (1984)
Sevginin Eşsiz Kışı (1986)
Gölgede Kırk Derece (2003)
Anlar izler Tutkular (2003)
Ruhumu Öpmeyi Unuttun (2006)
Unutmak (2008)
Türk edebiyatında atılmış en güçlü çığlıklardan biridir inci Aral’ın Kıran Resimleri adlı kitabı. Halen yankılanan, geçen onca yıla rağmen küllenmemiş, dağlanmamış acı feryadı, her satırı vicdanları sarsıcı biçimde dokuyarak sayfalara dökmüştür usta yazar.

1984’te Kaynak Y.’nın Nevzat Üstün Öykü Ödülü kazanan ilk basımından sonra değişik yayınevlerinde gördüğümüz, 2012 ve 2014’te Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından iki basımı gerçekleştirilen ve şu günlerde üçüncü basımı yapılacak olan Kıran Resimleri, 1978 yılı Aralık ayında yaşanan Maraş katliamına götürür okuru.
Yapitlarinda toplumsal değişimi ve değişimin bireyler üzerindeki etkisini işlemiştir.

Hikaye: ağda zamanı, kıran resimleri, golgede kırk derece, uykusuzlar, sevginin eşsiz kızı...

Roman: ölü erkek kuşlar, mor, taş ve ten...

Deneme-anı: anlar izler tutuklular