bugün

meslek yüksek okulu ögrencilerinin gicik oldugu sorudur. insani delirtir.
komsu: ooo okan, üniversiteyi kazanmisin.hayirli olsun, bölüm ne?
okan: turizm otel işletmeciliği
komsu: 2 yillik mi 4 yillik mi?
okan: 2 yillik.
komsu: ya iyimis iyimis, sevindim.
e hey gaddar komsu, e iyiyse ne soruyosun 2 yillik mi 4 yillik mi diye.
"ben 6 yılda bitirdim, kaç yıllık olduğunu bilmiyorum" diye cevap verilebilecek soru.
- 2 yillik mi 4 yillik mi?
- değil.
- ne peki?
- yedi aylik.
- aaaa niye yahu?
- pezemenk 35. girisinde gene kazanamiş.
- 2 yıllık mı 4 yıllık mı?
- hayır 5+2 yıllık.
- oha! o nasıl oluyor?
- ilk yıl gidince hazırlık okuyorsun oluyor 5 yıl. 2 yıl da uzatıyorsun oluyor 5+2 yıllık.
- 2 yillik mi 4 yillik mi ?
+ 2 yıllık diye başladı, 4 yıllıĞa karar verdi.
normal bir sorudur. çünkü 2 yıllıkların seviyesi bellidir. hatta daha kötüsü bu ösym; öss'siz bile 2 yıllıklara öğrenci almıştır.

iki yıllık okullar sadece kızların evlenmesini geciktiren bir oluşumdur. erkeklere de askerlikten kaçmak için zaman kazandırırlar. bunların istisnaları var mıdır vardır efendim ama istisnalar kaideyi bozmaz.

öss'ye bile girmeden 2 yıllık üniversiteli olanlar kaç bin adet ? işte bunlar bir pazar sabahı erken kalkmadan üniversiteli olanlar. kimse kusura bakmasın. adı üstünde 2 yıllık. ondan alınmasınlar. biraz daha çalışıp bir taşra üniversitesinde 4 yıllık bir bölüme kapağı atabilirler. yeter ki sınava girsinler.

edit: iki yıllık olmak bir kader değil tercihtir. lütfen tercihlerinizi güzel yapınız.
- öğrenci statünüz nedir?
* efendim!
- statünüz diyorum...
* öğrenci işte.
- önlisans, lisans, yüksek lisans hangisi?
* yahu kardeşim öğrenciyim!
- afedersiniz kaç yıllıktı bölümünüz?
* 4!
- o zaman lisans oluyor.
* evet, olabilir.
- kaçıncı sınıftaydınız?
* 4.!
- tebrik ederim...
* dalga geçmeyeceksiniz değil mi?

"ulan üniversite 4 sınıfa gidiyor 4 yıllık okulun lisans eğitimi olduğunu bilmiyor gel de dalga geçme..."
üniversitede okuyan bir gence sorulan en çok sorulardan biridir. bu soruyu genellikte 40 yaş üstü kişiler sorar.
örnek:

- evladım okula gidiyor musun?
+ evet amcacım.
- üniversite mi oğlum ?
+ evet amcacım (yok başka bişey olcaktı bu yaşta ne zannediyorsun)
- 2 yıllık mı 4 yıllık mı evladım ?
+ 4 yıllık amca.
- hangi bölüm evladım ?
+ işletme amcacım*
- işletme 2 yıllık değil miydi ya?
+ yok ebenin amı amk.
amca: "ne okuyorsun evladım"
öğrenci: "uluslararası ilişkiler amca."
amca: "iki yıllık mı dört yıllık mı"
öğrenci: "3 yıllık amcacım."
amca: "hııı..." (küçümser yüz ifadesi)

beğenemedin mi yarraam? nedir yani nedir? ben illa ki okuduğum bölüme sizi memnun etmek zorunda mıyım? bıktırdınız ulan beni. bıktım lan!

not: ben o ölümde falan okumuyorum sadece ablamın isyanını dile getirdim.
-iki yıllık mı dört yıllık mı?
+iki yıllık, rahatladın mı?
sınavdan sonrada sorulması muhtemel sorudur.
-nasıl geçti sınav ycan?
-istediğim bölüme girebiliyorum.
-iki yıllık mı, dört yıllık mı?
-beş yıllık. *
fen bilgisi öğretmenliği,bankacılık ve sigortacılık,kimya,biyoloji,fizik,çevre mühendisliği gibi 4 yıllık bölümler varken ben gitmedim kendi istediğime bölümüme sevdiğim ve ucu onlardan daha açık olan bilgisayar programcılığına gittim 2yıllık ama insanların bu nalet sorusu cevabı aldıktan sonra ki küçümser bakışı karşısında keşke at sikine konan kelebeğin bakıcılığı dahi olsa 4 yıllık olsun demişimdir böyle bıktırır adamı.
iki yıllıkların, dört yıllıklara sorduğu sorudur. şu anda makine mühendisi olan bir arkadaşımın çokça sordular sinir oldum dediği ve genelde mühendislik bölümlerine daha çok saran bir sorudur. kendimden biliyorum malesef.
iki yıllıkların, dört yıllıklara sorduğu sorudur. şu anda makine mühendisi olan bir arkadaşımın çokça sordular sinir oldum dediği ve genelde mühendislik bölümlerine daha çok saran bir sorudur. kendimden biliyorum malesef.
üç yıllık cevabı verilirse karşı tarafı dumur edebilecek bir soru.

ayrıca sana ne yarraam? harcımı sen mi vereceksin? neden soruyorsun?
tıp okuyanların yedi yıllık diyerek soranı g.t ettikleri saçma sorudur. bunu soran kişinin on dört yaşında baran isimli bir sbs oğlanına sahip olması kuvvetle muhtemeldir.
soran kişinin

5 yıl denirse dumur,

6 yıl denirse göt olacağı sorudur.
tıp fakültesi okumasına imkan bile verilemeyen öğrenci kişisine sorulması muhtemel sorudur.
eskiden dört yıllık her yiğidin harcı değildi. şimdi her yiğidin harcı. yeterki zamanında yatır.
öğrenci misin ?

okuyor musun ?

sorularından sonra sinsi havalarla sorulan soru kalıbıdır.

sivas'da bir köy evine misafirliğe giden öğrenci gurubunun hatırası:

elemanlar sivas meslek yüksek okulunda okurken haftasonu gezmecesi kapsamında civardaki köylerden birine giderler.

gez dolaş derken misafirperver bir anadolu insanımız bu arkadaşları evlerine misafireder.

amca ve teyze bugün serpme kahvaltı diye tabir edilen olayın bir benzerini sunup bir güzel donatılır sofrayı.

çeşit çeşit peynirler etler sütler ballar v.s. .... v.s.

hoş beş derken konu malum sorunun sorulacağını zamana denk gelir amca sorar ?

-- okuyomusunuz oğlum siz ?

** Evet amca okuyoruz biz üniversiteliyiz
[bu arada bir güzel yiyilip içiliyor gözler dönmüş durumda sofrada tıkınmanın tam resmini veriyor elemanlar]

-- oooo pek güzel, pek güzel maşallah evladım. kaç yıllık okuyorsunuz siz

** iki yıllık okuyoruz amca biz ...

[derin bi sessizlik amca teyzenin kulağına yaklaşarak sessizce ...]

-- Hanım eti balı topla ...
üniversiteyi yeni kazanmış kardeşlerimin bayramda taaruz kalacağı soru. püskürtün ipneleri.
on yıllık ulan, on yıllık diye cevap verilen sorudur. ben öyle yaptıydım, yarısında bitirdim.
3yıl diyip geçmek mantıklı.
6 yıllık diyip soruyu soran zihniyeti şoka uğratıp yürüyüp gitmekle sonuçlanır.
(bkz: kendimden biliyorum)
çok fazla sıkıştıran olursa; boyu değil işlevi önemli olan diye cevap verin. sessizlik hakim olur genelde, yırtarsınız.