bugün

Dursun'un harcamaması gereken kişi. *
dün konuşmalarını dinledim galatasaray'lı futbolcularla taşak geçiyordu. kafası güzel gibiydi.
takim tutmadigim icin beni alakadar etmeyen isim. banane amk.
yüzümüzü kara çıkarma be aslan.
görsel
(bkz: köy peyniri)

evet halis muhlis köy peyniri.
Hocalıktan anlamadığını taraftar bile biliyor. Yönetim de biliyor lakin dava başka!
2018e kadar idare edecek. Hepsi bu.
Aygır tudor diye telaffuz ettiğim teknik direktör.
Ayrıca gerçekten Aygıra benziyor hırslı adam bakalım bu sene ne yapacak.
hocalık işini işlerin gayet ciddiye bindiği yeni sezonda nasıl kotaracağını merak ettiğim hırvat teknik adam.

bugüne kadarki icraatlarında yer yer duygusal davranmış olsa da deyim yerindeyse dinsizin hakkından gelen imansız olmak gibi galatasaray'a gayet faydalı olacak bir role soyunmuş görünüyor.

geçen sene alınan adamlar kimdi? tolga ciğerci, eren derdiyok, de jong, ahmet çalık ve sakatlanıp giden adamlar falan.

bu sene kim? gomis, belhanda, maicon kesin olmak üzere konoplyanka, corchia, clichy gibi muhtemeller.

aradaki fark oldukça belirgin. de jong tarzı adamı tudor ağustosta rotasyon için dahi almaz. bu adamları isteyen adamın futbola bakışından sual olunmaz.

gidenlere bakıyorsun... hakan balta, chedjou, bruma, sabri gibi isimler.

hepsinin gitmesi kalmasından çok çok mantıklı hale gelmiş artık.

tudor'un kefil olunabilecek bir hocalık kariyeri yok, kabul. ama seçtiği oyuncularla, yaptırdığı antremanla ve başarı açlığıyla ışık verdiği de net bir gerçek.

ilk 10 haftadaki performansı da bence sezon boyunca performansını az çok gösterir.

tudor'un asıl sevdiğim tarafıysa ilk olarak çok iyi top oynatacağından emin olmam, maç izlerken başım dik izleyecek olmam.

bir diğeriyse birilerinin artık bu adamlara olanı biteni söylemesi gerektiğinde ortaya çıkması, hatta geç bile kalınması.

kabul edelim, hamza, mustafa denizli, riekerink vs... bu işi hep mecburen yaptılar.

ya hayatlarında görmedikleri parayı görmek, ya kumar borçlarını ödemek için yönetimle ve türk oyuncularla arayı hiç bozmamaya kasarak yaptılar.

bigün kabak kafalı bir adam geldi ve takıma dedi ki, siz ölmüşsünüz ama gömmemişler dedi. Belki de biz bilmeden sikerim oynayacağınız topu, bu maçları yavşak gibi oynayanın alayını susuz sabunsuz göndereceğim dedi. Sonuç olarak son birkaç hafta takım daha istekli göründü.

daha dün kampın 3.günü falandı, koşamıyoruz diye ağlamalar başladı.

alt lige gideceksin kardeşim o zaman. bu takımda yerin olmayacak. her şeyin bedeli var.

neden sigara içiyorsun? neden fitness yüklemiyorsun? neden akşamları bir nusret'te, bir sortie'desin?

sana bu hayatı tudor mu böyle yaşatıyor allah'ını seversen? neyse...

sonuç olarak bu kadar yumuşak yüze ve insanığa bunca zaman sahada göt sallayarak yürümek, derbide forma çıkartmak, idman sahasına cip sokmak gibi puştluklarla cevap verenleri tam da adam edecek hocadır tudor.

başarılı olur veya olmaz, onu zaman gösterecek.

fakat galatasaray'da bugün için en doğru hocadır, bundan hiçbir şüphem yok.

biraz şansa ihtiyacı şimdilik var, inşallah o da gelecek.
Türkiye dinamiklerinde; çıkacağı ilk 5 resmi maça göre değerlendirilecek teknik direktör.
Öyle 8 sayfa yazmaya gerek yok.
bugün idmanını izledim ve net bir şekilde ipleri eline aldığını gördüm.

sneijder gibi oyuncuların bu kulüpte yeri yok bence de, adam kafasına göre tatil yapsın, kampa geç gelsin, az idman yapsın biz de alkışlayalım.

işte türkiye liginin en büyük sorunu bu, yabancı futbolcuların bu ülkeyi küçümsemesi.

nasıl ki bizimkiler çin'i küçümsüyor ise bu adamlar da bizim ülkemizi ve futbolumuzu küçümsüyor. küçümsemeyenler de zaten hagi gibi alex gibi efsane olup gidiyor.

tudor ne yapar bilemem ama otoriter olmasını sonuna kadar destekliyorum.
sneijder gibi ligin en klas adamını yedi bitirdi. hayret lan, biz arayıp da bulamıyoruz herif eziyet ediyor.
yıldız futbolcuya alerjisi olan hoca. daha doğrusu yönetemediği futbolcuyu bir şekilde dışlıyor.

bu sezon eminim belhanda ve garry rodriges ile problem yaşayacak. hali hazırda zaten sinan gümüş ile zaten problemli. koşmuyorlar, ikili mücadeleye girmiyorlar vs diye gerilimin içine atacak ve gücü yeterse dışarıda bırakacak.

galatasaray iyi kadro kurdu fakat başlarına igor tudor'u koyarak büyük hata ediyor.

bakın görün galatasaray ilk haftalar yüksek kondisyon nedeniyle lige iyi başlayacak ama daha sonra igor tudor kaynaklı taktik ve mental problemler başlayacak.
Takımda benden büyük yıldız olmayacak gibi garip bir egosu var.

Hocalık gölgesinde kalacağından kortuğun topçuyu takımdan koparmak değil en yıldızını bile doğru yönetmektir.
türk insanının kafa yapısı avrupa gibi değil ki gelen yabancılar da pohpohlanıyor böyle alıştırılıyor ama igor tudor bi disiplin yakalama organize oyun oynayan bi takım kurma peşinde. yapmak istediği şeyler doğru ancak türkiyede işler böyle gitmiyor.
igor tudor adamdır. Aksini iddaa eden yapşaktır
Fatih terim doneminde takimin fizik kalitesi cok ust duzeydi. O fizik gucuyle fenere, besiktasa bariz ustunluk kurmustuk ama avrupada zorlanmistik zaman zaman. is sadece fizik kaliteyle de olmuyor. Taktiksel olarak da bir seyler katmasi gerekiyor takima.

iki senedir o kadar geberik, mucadeleden aciz bi galatasaray izliyoruz ki takimin kondusyonunu ust seviyelere cekmesi bile bizi ligde heyecanlandiracaktir.

Kadro uyumu konusunda da basarili olursa gelen kaliteli oyuncularla guzel bir sezon gecirebiliriz.

Daha fazla sorun yaratmadan sorun coze coze liderlige insallah Bol sans, allah yardimcisi olsun.
sonuna kadar güvendiğim adam. artik şu anlaşıldı sanirim son bi kac senedir futbolcuya dayalı bi takim var. futbolcu da gotunun rahatini dusunuyor afedersiniz. ama igor tudor suan bu sistemi cokertmek üzere ve ipleri eline almış durumda. ne derse tamam diyen bi yönetim var suan. zaten olmasi gerekende o teknik direktör ister yönetim alır. transfer işi yonetime bırakılmaz yani. bunu ünal aysalda yaptı ve sneijderi getirdi. maksat hani takima bi yıldız alalım oynasin. ama olay şu ne zaman sneijder geldi fatih terim sistemini sneijdere gore kurmak zorunda kaldi iste o zaman basladi bence takımdaki bozulmalar. sneijder de suanda igor tudorun sistemine uymuyor bana gore ve gonderilmek isteniyor. ama taraftar baskısından dolayi gonderilemedi diye düşünüyorum. benim bu sene icinde pek umidum kalmadi. ancak tudor gondermem ama oynatmamda diyebilir. fakat bunu yaparken takım ligde iyi gitmesi lazim. yoksa taraftar bi şekilde bu adami da gönderir ve bu düzen devam eder. ha sistemi uydurabilip taraftarı iki sekilde de tatmin edebilirse o ayri ama bu cok zor. neyse bakalim neler olacak bu sezon. bunlar benim düşüncelerim umarim kupalarla dolu bir sezon olur. ve ayrıca o en buyuk takimlarda hep büyük teknik adam getirmiyorlar bunu da soyleyim. zidane mesela. adam iyi bir futbolcuydu ama teknik direktor olarak ne yapacağı belirsizdi. bu ornekler barcelonada da var.
Sen sneıjder ve podoslki gibi dünya çapındaki oyuncuları gönder, yerlerine fizik gücü yüksek, kalıplı adamlar getir. Ne yapacak peki bu oyuncular? Halter mi kaldıracak, boks mu yapacak, güreş mi tutacak?

Futbol fizikten ziyade teknik ve zeka ile oynanır.

Galatasaray ı ünal Aysal yedi bitirdi. imparatoru kasıtlı olarak gönderdi.

O gün bugündür pek ilgilenmiyorum cimbomla. Ama parasızlıktan dolayı yukarda saydığım iki futbolcuyu en geç bu yıl satacaklarını gayet iyi biliyordum.

Gs florya ve riva ile dünyanın ilk 5 klubü arasına girmeyi hayal ederken, borcu şu an da dünyanın en güçlü kuluplerinde bile yok. Bu borçtan kurtulmak için o devasa arazileri satmayı planlıyor bu da işin acı tarafı.

Galatasaray gibi batmadan ölmeyesin ünal aysal.
Şuan övenler tarafından sezon ortası görünmeden linç edileceğini düşündüğüm teknik adam.
Gereksiz karalanmaya çalışan teknik adam. Büyük işler yapabilir. Jor'ü bağrına basan adamlar buna gram güvenmiyor. ilginç.
selçuk inan'ın yardımcısı.
ben işin tekniğini taktiğini pek iplemiyorum şu an zira kendisinin zaten referans olabilecek bir kariyeri de yok.

riekerink mesela eldeki malzemeyle fena iş çıkarmıyordu ama bizim ülkede sevilen değil affedersiniz livata eden teknik direktör değilseniz orta ve uzun vadede işiniz zor. muhafazakar, ahlaksız*, her tür başarısızlığı ödüllendiren* ve geleceğe yönelik yatırımda bulunmayan bir toplum olarak jor un gideceği ve dursun un kalacağı belliydi. benim garipsediğim bu değil.

tudor başarılı olur* veya olmaz, benim merak ettiğim o değil. bana garip gelen bu adamın birden kendini galatasaray ın başında bulması. daha önce kariyerli görünen bazı kişilerin hoca bile olmadığından bahsetmiştim, rijkaard gibi. tudor un durumuysa tam tersi. adam biraz hajduk ta çalışmış, kayda değer bir başarısı yok. gitmiş paok ta başarısız olmuş, sonra karabük e gelmiş ve 21 maçta 8 g 3 b 10 m alarak karabük standardında bile başarılı sayılmayacak bir konumdayken galatasaray a geçmiş.

yukarıda yazdıklarımın dışında futbolculuğunda sevdiğim bir oyuncuydu. fizik gücü yüksek takım istiyorum dedikten sonra gomis ve belhanda yı alması da ayrı gariplik. bunlardan gomis olanı hayatımda gördüğüm en kötü bitiricilerden biri. olay fizikte bitiyorsa dalga geçilen lukunku hem fizikliydi hem de dikkatlerden kaçsa da 11 maçta 5 gol 6 asist gibi gayet kabul edilebilir istatistiklere sahipti. neyse, kolay gelsin artık.

yerlilerle uğraşması güzel. umarım sonu prandelli ye benzemez, bu kez hoca kazanır selçuk ve ekürisi def olur gider.
Evet sezonun ilk maçında değerlendirmememiz lazım ama, bu takımdan bir bok olacağına inanan gitsin bale izlesin amk.