bugün

güzel neden bulma sanatı olsa gerek. yoksa feci halde yanılıyor olmalıyım.
bir olayı gerçek nedeni dışında daha abartılı ve güzel bir nedene bağlayarak açıklayan edebiyat sanatı.
güzel nedenleme...
Bir şeyin sebebini daha güzel bir şeye bağlama ile yapılan edebi bir anlatım sanatıdır. Aşk şiirlerinde sıkça rastlamaktayız yahut ben feci sık rastlıyorum.
güneş, her sabah senin güzel yüzünü görebilmek için doğuyor.
aslında doğal olarak gerçekleşen bir olayı, sanki daha güzel ve romantik bir sebepten ötürü oluyormuş gibi gösterme sanatıdır.
birşeyin sebebini bilmiyormuş gibi davranarak ona daha güzel, olağandışı bir sebep bulma sanatı...
güzel bir sebebe bağlama sanatı. en bariz örneği ise;
sen gülünce güller açar gülpembe.
asıl sebebi inkar edilen olayı uydurma diğer bir sebeple izah etmektir.
Hüsn zaten güzel demektir.Hüsn-i talil güzel nedene bağlama sanatıdır.
feridun düzağaçtan bir örnek vermek gerekirse;

"gözlerimde boğulma diye ağlamıyorum"
--spoiler--
Hüsn-i ta'lil, nedeni bilinen bir olay, olgu ya da durumun gerçek nedenini bir yana bırakıp; onu hoşa gidecek hayalî bir nedenle açıklama ve anlamlandırma sanatıdır.Her olayı veya olguyu güzel bir sebebe bağlama sanatıdır.
--spoiler--
özellikle divan şiiri ve halk şiirinde daha çarpıcı örnekleri olan edebi sanat çeşidi. genellikle sevgiliye yazılmış divanda cumhuruyette ise toplumsal konularda girmiş araya. bir olay veya durumu gerçek sebebinin dışında güzel bir nedene bağlamadır.
örn.
'sen gittin diye yaprak döküldü sevgili'
sonbaharı sevgilinin gidişine bağlamıştır.
güzel nedene bağlama.
Ben Lisedeyken yeter lan bu hüsnü kim açıklayın artık diyen andavallar vardı ya la.
“Şu yüce dağları duman kaplamış
Yine mi gurbetten kara haber var
Seher vakti burda kimler ağlamış
Çimenler üstünde gözyaşları var”.