bugün

son defilesinde sergilediği hareketli elbiselerle herkesi hayran bırakan modacı..
yabancı kaynaklarda ismi pek çok kez Hussein Chalayanşeklinde geçmektedir. Kıbrıs doğumlu, Londra'da yerleşik, ancak Türkiye bazlı profesyonel faaliyetleri de giderek yoğunlaşan bir moda tasarımcısıdır.

1970 yılında Kıbrıs adasında Lefkoşa'da doğdu. 1982'de ailece ingiltere'ye göç etti. 1993'te Londra'da bulunan 'Central St. Martins College of Art and Design'den mezun oldu.

2005'te 51. Uluslararası Venedik Bienalinde tasarımını gerçekleştirdiği Türkiye pavyonunda, yönetmenliğini yaptığı ve başrolünde Tilda Swinton'ın oynadığı bir filmi (Absent Presence - Olmayan Varolma) de gösterilmiştir.

17 Haziran 2006'da ingiliz Şövalyelik Nişanı ile ödüllendirildi.

Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'nın 2009 ingiltere ziyareti sırasındaki kıyafeti, Çağlayan'ın ilkbahar/Yaz 2009 Hız isimli koleksiyonundan yeşil baskılı ipek bluz.
*
lady gaga'nın alejandro klibinde arkasında tahta haçla şarkı söylerken giydiği siyah deri ceketin tasarımcısı olan kişidir.
2011 grammy ödüllerinde lady gaga nın kıyafetini tasarlamış ünlü modacıdır. ayrıca kıbrıs doğumlu olmasından dolayı daha bir sevdiğim tasarımcıdır. hemşehrimdir.
kıyafet dışında başka alanlarda da tasarımları olan dünyanın en yaratıcı modacılarından biri, gurur duyulası insan.
lady gaga'nın grammy öncesi twitter'da iyi bir reklamını yaptığı tasarımcıdır.
cüneyt özdemir in 5n1ksına konuk oldu. türkçesi çok net olmasa da kendini öyle güzel ifade etti ki hayran kaldım. tutkularının peşinden koşarak ünlü olmuş bir moda tasarımcımız.
bir çok ünlü yıldızı da giydirerek ününün hollywood'da da duyulduğunu göstermiştir.
sanatla modayı harmanlamıştır.
ikiz kulelere yapılan saldırıya da farklı bi gözle bakmamı sağlamıştır. şöyle ki; iyi yönü amerika'nın dünya'nın merkezinde kendini görmemeye başlamıştır. kötü yönü ise adının hüseyin olmasından dolayı sırf alışveriş etmeyen insanlar olmuş ve müslümanlara karşı bi önyargı başlamıştır dünya'da.
şu an londra'da yaşamaktadır.
kıbrıs türkü modacımız. gavur ellerdeyseniz, üstüne bir de moda sektöründeyseniz en sevdiğiniz insanlardan biri oluverir. ülkenden kim var dedikleri zaman (kıbrıslı olduğunu biliyorum ama ha kıbrıs ha türkiye) direk ismini verirsiniz. şu ana kadar saygı göstermeyene de rastlamadım. koleksiyonlarına da türkçe isimler vermesini de özellikle beğeniyorum.

umarım zaten meşhur olan adı daha da duyulur, biz de daha çok iftihar ederiz.
samimi bir röportajı için:

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/stil/26929215.asp

modern sanat eserlerine de katkısı büyüktür modaya olduğu kadar.

son çalışmalarından biri sertab erener ile birlikte:

http://vimeo.com/14824329