bugün

genelde karıştırılan duygulardır. birinden hoşlanmak aşık olmak manasında olmamalı. ikisi çok farklı şeylerdir.
bir kere hoşlanmak geçicidir. adı üzerinde hoş. yani hoş bir şeyden alınan haz. ve genelde zamana bağlıdır. bir zaman size hoş gelen bir şey başka bir zaman hoş gelmeyebilir. örneğin odanın koltuklarını size hoş gelebilecek biçimde düzenlersiniz ama bir kaç ay sonra sıkılırsınız.

ancak aşık olmak çok daha farklı bir şey olmalı. hoşlantı duygusunun ana unsuru cinsel çekim iken aşık olmanın böyle değildir. örneğin mükemmel ve seksi bir bayandan güzel olduğu için çok hoşlanabilirsiniz ama aşık olamamalısınız.

aşık olduğunuzda aşık olduğunuz kişi hayaliyle içinizi ürpertir. gözleriyle gözlerinize ışıltı verir. sesiyle sesinizi titretir. o adeta sizin parçanızmış gibi gelir. ve onsuz hayatın bir anlamı yokkmuş gibidir. hep onunla olmak istersiniz. bakmaya doyamazsınız. öpmeye kıyamazsınız. öyle ki saçlarına bile dokunamzsınız. bir armağandır sizin için, tanrı'nın bir lütfudur. onun için ölmeyi bile göze alabilirsiniz. onun mutlu olması için her şeyi yapabileceksininizdir. değeri kalmamıştır hiçbir şeyin artık. ve gerçek anlamda aşık olduğunuzda hoslantidaki gibi öyle kolay kolay geçmez ruhunuzdan...
hoşlanmak ve aşık olmak yakın ama farklı kavramlardır hoşlandığınız bir şeye aşık olamayabilirsiniz, sevgili babında ele alacak olursakta hoşlanmak aşık olmanın bir önceki merhalesidir.
Hoslanmak tanimadan begenmektir. Ama insan birini tanıdıkça aşık olur.
Hoslanmanin ilk zamani askin izdirabini s.ker atar. su kisacik omrumde ne aci cekcem ki. hoslanmak guzel.
Aşk tir aslolan.Hoşlanti geçicidir.10 yilda bir aşik olsan şu ömründe kaç defaya denk gelir.Benki aşk şöyledir böyledir diye methiyeler dizebilecek biri olarak.Aşik olduğumda yaşadigim o adrenalin ,aci, tutkuyu ve mutlulugu anlatamam.Yazilan aslinda hicbir siir yazi yada film tam olarak vermiyor.Yada insan yasamadan bilmiyor diyelim.Aslolan herzaman aşk tir bu hayatta.digerleri onun sakin halleri.Elinizin ayaginizin titremesi( ama sinirden degil)..Kalbinize saplanan o hayali hançer..Beyniniz durmasi ve nefes almakta cekilen o zorluk..Beyninize oksijen gitmez sanki...Gözünüzün hiçbirseyi Hickimseyi görmemesi ...O insanin yaninda duydugunuz o sonsuz mutluluk..Dursun zaman hic gecmesin..O anda asili kalsin..o insanin gozlerine takili kalabilirsiniz saatlerce..Başrolde aşik oldugunuz kişi ve digerleri figuran..Yeniden aşik olmayi cok isterdim.Simdi bunu başarabilirmiyim bilmiyorum.Acisida mutluluguda başustune diyebilirmiyim??Diyemem gibi geliyor bana.yok öyle bir gücüm.Ama aslolan aşktir.Aşk insana 10 yada 15 yilda vuran bir piyangodur.Helede benim gibi cook zor asik olan birine .Simdiki aklim olsa o anlarin kiymetini bilirdim.
hoşlanan insan "acaba aşık mıyım?" diye düşünürken, aşık olan insan O'ndan başka bir şey düşünemez.
Hoşlanmak o kişiyi ilk tanıdığında, aşık olmak o kişinin senin diğer yarın olabileceğini anladığın anda olur.
hoşlanılan hatun için domaltılmaya yer aranır. ama aşık olunan hatuna kıyılmaz. sadece el ele tutuşulur ve öpülür.
Üzerinden zaman geçtikten sonra ayırt edilir.
Günümüzde birincisiyle ikincisi kesinlikle karıştırılmaktadır.
hoşlanmak; güzel bir bayan görüldüğünde duygunun kısa sürdüğü, bir başka güzel bayan görüldüğünde de hoşlanma belirtilerinin bünyede depreştiği durum.

aşık olmak; hızlı giden arabanın arka koltuğun dasın ve araba birden boşluğa düşüyor. işte o anda mide ve civarında hissettiğin tarifsiz hissi, bir kadını gördüğünde de hissediyorsan bu aşktır.
kısa cevap: hoşlanmak.
hoşlanmak iyidir, güzeldir, candır. aşk işleri çirkinleştirir ilişkilerin ömürlerini kısaltır sahiplenme, kibir, kıskançlık vıcık vıcık her an arama yada birlikte olma durumuna yol açar, oysa hoşlanma saftır, romantiktir, çocuksudur beklentili ve sancılı dönemleri hiç olmaz. sevginizi, sevdiğinizi, kendinizi iç içe geçmiş bağlardan kurtarın ufakta olsa mesafeler oluşturun ki ona karşı katedeceğiniz bir yolunuz olsun.
aşık olmadım şuana kadar fakat hoşlanma herkese karşı var.
hoşlanmanın alacağı versus.

böyle daha bir şiddetli olur o, aşk gibi takıntı değildir.
sevgin ingilizce ise love ve like 4 harf olduğu için aynı sevgin türkçe ise aşk'ın tanımı yok.
Hoşlanmak ile aşık olmanın kıyaslandığı versustur.

Sabah araştırdım, net bir bilgiye ulaşamadım. Hoşlanmak ingilizce like, aşık olmak da love, aslında ikisi de 4 harfli.

Ama hoşlanmak daha light bir duygu sanırım, okurken bile ağzı tam dolduramıyor. Bir de her türlü şeyden hoşlanabilirsiniz mesela. insanlar facebook’ta gördükleri fotoğraftan, bir sergide karşılaştıkları resimden de hoşlanabiliyor.

Aşık olmak biraz daha farklı, bir canlıya beslenmesi gereken bir duygu sanki, biraz daha ağır, daha ağdalı. Daha zor söylemesi, daha bir zor unutmaya çalışması.

Hayırlısı.
güncel Önemli Başlıklar