bugün

bilgeliğin insana zaman içinde ister istemez verdiği şiddetli bir tavsiye. aynı zamanda nietsche'nin ecce homo adlı kitabında bahsi geçmektedir.
göte gire gire yalama olmak şeklinde özetlenebilir. e zaten alışık olunan bir durum olduğu için de vız gelir tırıs gider! şaşırmaya falan da gerek kalmaz.
son dönemdeki ruh halim. hiçbir şeye şaşırmıyorum, hatta artık amacım, hayatın beni şaşırtmasını beklemek.
(bkz: cool olmak)
bir nevi (bkz: tükenmişlik sendromu).
şaşırma kontenjanını doldurmuş insandır.
boku çıkmış şu hayatta herkesten her şeyi bekleyecek kıvama gelmiş -getirilmiş- kimsenin yaptığı eylem. şaşırmayız arkadaş. artık ne olsa boş. ha, iyi bir şey yapın şaşırtın. ama yok tabi.
yağmurlu bir günde güneşlenebilmektir.
halk arasında çokta sikimde derler.
(bkz: depresyonda olmak)
insanları tanıdıkça başınıza gelen olay.
yorulmuşluk ve tükenmişliğin kanıtıdır.
feleğin çemberinden geçmiş olmakla doğrudan ilintili durumdur.
aldestron ve adrenal hormonların işlevsel bozukluğundan kaynaklıdır. kısacası insan olmanın gereklerini yerine getirmekte güçlük çeker bu tip insanlar. iyi değildir, ama pekala yaşabilirler.
Aşırı derecede yalnızlıktan sonra gelen bir değişimdir. uzaylı gelip 'merhaba dünyalı' dese, 'bu neden türkçe konuşuyo amk?' dersin.
olabilecek her şeyi önceden hayal edebilmiş, hayal gücü geniş insanların özelliğidir.
çocuk olmaktan ne kadar uzak olduğunuzla doğru orantılıdır. yaş ilerledikçe daha az şaşırırsınız, öyle ki öldüğünüzde artık hiçbir şeye şaşırmazsınız.
turlu turlu badıreler atlattıktan sonra olgunlasıp karsılasılan anormal olaylara normal tepkı verebılmektır.
(bkz: ataraksiya)
olgunlaşma dönemini tamamlamış kişilerin ulaştığı mertebe. hayat meşakkatinde en üst önemli seviye.
bu rahatlığın verdiği huzur tarifsiz .

kısaca, sadece izle ve ne kadar aşağılık olabiliyor gör. o değer verdiğin veya yapmaz dediklerin.

sana senden başka dost yok bu hayatta.
yaz bunu bir kez daha, bir kenara
20 seneyi aşkın süredir, çözülmüş, çözülmemiş bir sürü cinayet ve tecavüz vakasını ayrıntılarıyla inceledim. öyle akla gelmez kötülükler yapılmış ki, bir yerden sonra insanoğlunun bir bölümünün ince düşüncesiz, saygısız, egoist yapısına şaşırmamın ne kadar yanlış olduğunu fark ettim. sırf zevk almak için birini boğarken gözlerinin içine bakanları, çığlıklarından keyif aldığı için vücutlarında kesikler açıp işkenceler yapanları okudum.
bu dünya saçmalık ve anlamsızlık dolu aptal bir gezegen... hali hazırda anlamsız savaşlarda çocuklar başta olmak üzere masum insanlar ölüyor, sırf fantezisini gerçekleştirmek için bir insanı tecavüz edip öldüren sapıklar var.
ama yine de arada renkler de var. bunlar artık az kalsa da çoğu insana ve dünyanın saçmalıklarına, anlamsızlıklarına dayanmak için geçerli bir sebep oluşturuyor.
bazı şeyleri öğrendikten ve gördükten sonra insanda söz konusu olan durum.