bugün

iki ulke, 60 sene once ingiliz marifetiyle bolunup bagimsizliklari verilmis.
bir tanesi musluman. oburu ise buyuk oranda hindu fakat ciddi bir musluman nufusa sahip.

Iki ulkede yarisa benzer kosullarda basladi. bir tanesi yonetimi dine endeksledi. muslumanlik onlar icin yonetim sekliydi.
Oburu en az digeri kadar dindar ve fanatikdi ancak yonetimini dinden ayri tuttu kimseye belli inanclari asilamaya calismadi, bilime, teknolojiye, uretime onem verdi.

Bugun hindistan sadece BPO (business process outsourcing) sektorunden yilda 50 milyar dolar kazaniyor. Inanilmaz zengin bir sinif turedi. dunyanin en hizli gelisen ulkesi.

Pakistan ise 60 yil once nerdeyse hala ayni noktada.

bu arada, bizzat iki ulkeyide gormus biri olarak konusuyorum ve dusunmeden edemiyorum; bizim ulkemiz nereye gidiyor !

EDIT: Bu entryi kotuleyen kardeslerim...lutfen arastirin, yonetimini, politikalarini dine endeksleyen hangi musluman ulke bilimde, kulturede, teknolojide, insan haklarinda veya herhangi bir konuda ilerleme kaydetmis ?

bana 400 sene once yasamis insanlari ornek vermeyin. bugunden ornek alalim. gecmiste yasamayi birakin artik.
1947, 1965, 1971 ve 1999 yıllarında yani dört kez büyük savaş halinde cereyan etmiş rekabet. 1971 dışındaki savaşlar keşmir hakimiyeti için olmuş olup, 1971 yılındaki savaş, doğu pakistan'daki olaylar nedeniyle gerçekleşmiş ve pakistan'ın yenilgisi ve doğu pakistan'ın bangladeş adlı bağımsız bir devlet haline gelmesi ile sonuçlanmıştır.
kapışan iki komşu ülke. kriket sporunda hindistan daha başarılı oluyor.
4 kez savaşmış 2 kalabalık ülke.
(bkz: hindistan pakistan savaşları)