bugün

Halk ağzında çoğunlukla "su testisi su yolunda kırılır" gibi, haram para helak olur gibi zihniyetle kullanılan gerçek anlamını çok az kişinin bildiği bir atasözümüzdür.
Hasan Ali Yücel Lisesi(HAY)'nde okuyan öğrencileri görünce aklıma gelen söz.
hayat bir çember gibi ve çemberin içinde de iç içe çemberler var.
küçük çemberler içinde kullanırız bu sözü büyükler içinde.
içtekiler için böyle gelmiş böyle gider deriz bazen.
büyük çemberin tanımı ise biraz farklı: hayat verenden geldik o'na gidiyoruz.
allahtan gelen gene allaha gider,demek olan güzel bir söz.
(bkz: hayy) (bkz: hu)
Sözün gerçek anlamında "Hay" ve "Hû" Allah demektir. Yani Allah'tan gelen, yine Allah`a gider anlamındadır bu söz. Ancak halk arasında mecazî bir anlam kazanmıştır. Kolay ve emeksiz kazanılan şeyler elden kolay çıkar. Elde kalıcı olanlar, emek sarf edip alın teri dökerek kazanılan şeylerdir.
aynı sözden yola çıkarak şu sonuca varabiliriz..

su içen yılana bile dokunulmaz olan sözün su içerken yılan bile dokunmazmış a evrilmesi durumudur.
efendim bir de su küçüğün söz büyüğün lafı vardır ki doğrusu sus küçüğün söz büyüğündür.
sen nerden geldin bilmiyorum ama nolur oraya geri dön.

(bkz: haydan gelen huya gider)

edit: ece bir daha bana mesaj atma.
Bu cümlenin aslı; "Hayy'dan gelen Hu'ya gider" dir. Yani, Yüce Mevla'mızın "Hay" ve "Hu" sıfatları kastedilerek, " Her zaman diri olan Rab'den gelen yine o Rabbe dönecektir." manasına gelen bir sözdür... "inna lillah ve inna ileyhi raciun" ayetinin tasavvuftaki karşılığıdır.
Cahillerin yanlış bildiği söz.
Nasıl bir deformasyona uğrayıp bugünkü yanlış bilinen haline geldiğini anlayamadığım güzel atasözümüz.