bugün

sözlüklerde büyükbaş artışı sonrası sektör hareketleneceğe benziyor.
(bkz: ali kırca söz sende)
karadeniz bölgesinde şöyle bir gerçek vardır. Eğer bölgede hayvancılık bittiyse hayvanların otlatıldığı meralar bir süre sonra ormana dönüşür. Aslında bu bilgi ilkokulda öğretilmektedir. Öğretmenimin kurduğu cümle şöyleydi: "Keçiler filizleri yediği için ormanlar yok oluyor." tabi bu cümleye o zamanlar anlam vermek pek mümkün değildi ama şimdi anlıyorum.
büyük şirketlerin ele geçirdiği iş.

artık benim güttüğüm hayvana kimse tamah göstermiyor, varsa pınar, varsa şahinler pastırma.

ağam mutsuz. sanırım kovulacağım.
Hayvanlara hallenme durumu.
Ülkemizde sonu yaklaşan alanlardan birisi.
Hayvancılıkla uğraşan kişiler süt veren ineklerini bile satışa çıkarmaya başladı. Sebebi ise besicilik maliyetlerinin yüksek olması.
Et fiyatlari da yuksek ama besiciye malesef kar birakmiyor.
Hal boyle olunca insanlar da riske girmek istemiyor.
bir yılda %100 kâr yapılan sektör.
Mesela ekim veya kasım ayında 7-8 aylık dişi bir buzağıyı 4 bin liraya alabilirsiniz. Iyi bakmanız durumunda şubat mart gibi hamile kalacaktır. Kasım ayına kadar 6-7 aylık hamile bir düveniz olur. En kötü ihtimal 8 bin liraya satarsınız. Yemez ama bin lira yemine gitse yine 3 bin temiz kâr elde edersiniz. Tabi bu hesap bir baş için, sermayeniz varsa yüz baş alıp üç yüz bin kazanabilirsiniz.
Büyük çapta yapıldığı zaman çok para kazandıran meslektir. Evet.
türkiye nin tam anlamıyla sıçtığı tarım ve hayvancılığın 2. ayağı.

Şimdi bazı çomarlar ne diyon kardeşim sığır yemi fiyatlarından haberin var mı diyecek

o yem fiyatlarını inönü ve cehapeye bağlayacak sonra da ak partinin uruguaydan ucuz et aldığını o eti türkiye de üretsek daha pahalı olacağını söyleyecektir.
Türk milletinin b12 vitamini ve demir eksikliği yaşamasının en büyük sebebidir türkiyedeki hayvancılığın yetersiz olması.
Gözle görünce milletin zengin olduğunu harbiden para var dediğimiz iş.

Bizim burada adamın petrolu vardı bayagi da islek bir yer. (bkz: yüreğir) (bkz: kozan yolu)

Her neyse adam petrolün %30 hissesini satıp 100 kadar inek ile besi ve süt karışık ise girişmiş. Keçi almış süt için. 2 3 yıl bu kadar hayvan ile idare etti en son duyduğum petroldeki hisselerin hepsini satmış. Hepsine keçi ve inek almış markalaşmış bir de. Adana da nereye baksan ali baba süt var.
Yavaş yavaş fabrikatörlerin ve iş adamlarının tekeline geçmeye başlamış meslek.

Süt yasasının da yürürlüğe girmesiyle meydan tamamen ari çiftliklere kalacak.
tarım çökerken yükselmeye başlayan sektör.komisyoncuya yedireceğime hayvanıma yediririm diyenler çoğalmakta.
adından başka hiç bi şeyi yerli ve milli olmayan,her şeyi ithal girdili sektör.
görsel
Çiftçilik yaptığım dönemlerde ihtiyacım olan bazı makineler vardı. Bunları nerden alacağımı bilmiyordum. Uzun araştırmalarım sonucunda çok güzel bir firma ile karşılaştım. Hem tarım hem de hayvancılık alanında ihtiyacım olan tüm makinelere çok kolay ulaşabiliyorum.
Kaynak: https://www.agrotik.com/
görsel
https://haberglobal.com.t...ptirinca-soke-oldu-168093
bu konuya stk lar sahip çıkmalı halk sağlığı adına.
Sen kafayı yemişsin.
https://twitter.com/Darkw...lDOcwfrS3VUydnpA&s=19

Sorsan yerli ve milli bunlar.