bugün

ateistler arasında sevince neden olan duyuru.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25474966
ateist olmak ne zaman din oldu sorusunu akıllara getirir.
Hukuk bilgisi olmayan insan söylemi. Hukuk zulme uğruyor, sahip çıkmak lazım.
vergisini alıyorsan sike sike koruyacaksın zaten.
özünde ayrımcılık olgusu yatan cümlecik. bir kavramın sonuna 'de' veya başına 'hatta' konuluyorsa, zaten amaç o kavramı toplumsal açıdan kötüleyici bir konuma sürüklemektir. kısaca; ateistin hukukunu* koruyacak adam bunu söylemez, sadece korur. *
"hatta ve hatta" kullanılmasından bile faşizanlık amacıyla söylendiği anlaşılan cümledir.
Maide suresi, Ayet 33:

"Allah ve Resulüne karşı savaşan ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri veya asılmaları yahut ayak ve ellerinin çaprazlama kesilmesi, ya da yeryüzünde başka bir yere sürgün edilmeleridir. Bu, dünyada onlar için bir zillettir. Ahirette ise onlar için büyük bir azab vardır."

sizin kitap öyle demiyor ama diye cevap verilesi beyan.
halkı mal yerine koyan bir beyan daha. hatta kelimesi nasıl bir iğrençliktir? ateistin veya müslüman, türk olmayan herhangi birinin hukuken haklarının korunması bir lüks müdür? sosyal, demokratik hukuk devleti anlayışınız bu mudur?
seçim hamlesi, oy kazanma gayreti olarak açıklanabilir.
sen böyle müslüman hakkı, ateist hakkı, süryani hakkı, alevi sünni hakları, kürt hakkı türk hakkı diye ayırım yapmayı bırakıp bir devlet adabıyla olması gerektiği gibi; herşeyi vatandaş hakkı altında toplasaydın, şimdi bu kendince çok özlü bulduğun ama kanaatimce boktan lafı sarfetmemiş olurdun başgan..
sevmiyorum felan da bu adamın bu çabasını cidden takdir ediyorum lan.

üslubu çok yanlış* ama sadece kendi görüşünde olanların oylarını değil herkesin oyuna talip tayyip. aptalca şeyler söylese de çalışıyo en azından.***
chpnin mhpnin hiç ak partililere yakınlaşmaya çalışıtığını görmedim mesela. halbuki adam gibi tabirler kullanarak onlara yakınlaşmaya çalışırlarsa akplilerin oyunu alabilirler gibime geliyo.**
bir cümle.
bunu söylemesi bile ne kadar komik ve inandırıcılıktan uzak olduğunun ispatıdır.

"bize oy vermeyenlerin de..." gibi bir şeyler söyleyen birinin güldüren aforizmalarından biri daha. kendisini eleştirdiği için 15 yaşındaki bir gencin boğazına sarılan birisinin bu sözüne ancak koyunlar inanır.
"hani imkansız ama biz bunu da demiştik" demektir.
biz ateyizliği de iyi biliriz şeklinde devam etmesi beklenen beyanlardır.
hakların dile, dine, ırka göre ayrıldığını sanan başbakanın anlamsız beyanatı.
ateist olsam tırsardım bu açıklamayla.

siper alın ateyizler korunacaksınız siz de. *
aha şimdi tezeği avuçla yedik.

bunlara göre gayrımüslimi öldürmek onun bu dünyada işleyeceği günahları azaltacağından merhamettir.

artık sokaklarda koyun gibi boğazlanırız. sonuçta yakılırken kurtulabilenlerimiz var.

(bkz: aziz nesin)
- hatta hatta ateistin de hukukunu koruyacağıaığaız!!!
+ abi ben agnostiğim.
- bak onu bilemedim, ama ee, şeyyy, hah buldum - agnostikliği sizden öğrenecek değiliz!!!
tamam da hani laikliğe karşıydınız? bu laiklik lan işte. her inanç topluluğuna eşit yaklaşmak.
taşak ne dediğini bilmiyor. yala danışmanlarını kurutana kadar zavallı adamları.
yine kendine yontmuştur.
"başkan! hatta ateistlerin hakkını bile koruycaz diyosun zorunlu din derslerinin yanında bide (hatta ve hatta) üniversite sınavına din soruları koyuyosun. ne iş?

bir asılsız beyandır.
devlet yöneten, halk yöneten ve onların oylarıyla orada olduğunu arada unutan bir siyasetçinin sözleri.
hazret tarafından kullanılmış, lütuf belirten cümle.
mana olarak çok sakattır. yani biz atayizleri siklemiyoruz ama o kadar demokratız ki onlara da kemik verip sevindireceğiz manasındadır.
Eşeklerin belini büken bir sözdür.

Konuşmada 'hatta ve hatta' demesi yanlış ama bu ülkede geçmişte neler yapıldığını bilmeyen, beyninin hem düşünme hem hafıza kısmı zayıf olanlar bugünkü yaşam şeklinin ne büyük nimet olduğunu asla anlayamaz. Onlara uzun uzun izah etsen de kronik eşşek oldukları için yine de anlamazlar. Haksızlık yapılmıyor mu? Elbette yapılıyor hem de çok büyük haksızlıklar yapılıyor ama 80'lere, 90'lara bakınca bu kötünün iyisi diyorum hem de çok iyisi.