bugün

pegasus lakapli,mukemmel bir sut fundamentalina sahip emekli oyuncumuz..mukemmel turnikelerini,kusursuz atislarini ve en onemlisi inanilmaz karakterini unutmayacagiz..bugun itibariyle de 12 dev adamin menajerligine getirilmistir
ülkerspor da başarılı olmuş,eski milli basketci.
her seyiyle duzgun bir basketbolcu.hem saha ici hem saha disinda tamamen ornek bir oyuncudur.
harun erdenay'in milli takimin menejeri olmasini tabiki isterdim. ama bu sekilde degil. su an milli takimin basina getirilmesi tamami ile tepkileri azaltmak icin insanlarin onune koyulmasindan ibaret. herkes biliyor ki dogan hakyemez yurutecek isleri, harun'a laf edemezler diye boyle bir ucuz numara hos degil. keske harun bu ucuz numarayi yemeseydi de oyunlarini bozsaydi.*
basketbol yaşantısına i.t.ü'de başlayan harun erdenay, kariyerinin en üst noktasına orhun ene'yle beraber oynadığı yıllarda ülker'de ulaşmıştır. basketbolu başladığı yerde yani itü de noktalamıştır. türkiye basketbol'unun gelmiş geçmiş en iyi şutörü olarak gösterilmiştir. ve basketbol sahalarındaki centilmenliğiyle herkesin büyük saygısını kazanmıştır.
ibrahim kutluay bir harun erdenay hayranıdır bir gün antrenörü eline bir numara verir ve aramasını söyler karşısına çıkan isin harun erdenay'dır kendi ağzından;
-o an ne yapacağımı şaşırdım ve söyleyeceğim her şeyi unuttum iyi günler dileyip telefonu kapattım.
ve harun erdenay ile basketbolunun son yıllarında karşı karşıya oynama şansını yakalamıştır.*
bir dönem fenerbahçede de oynayan basketbolcu
türk basketbolunun pegasusu. fundamental olarak onun gibisi gelmedi basketbolumuza, her yeni basketbolcunun izleyip öğreneceği bir çok şey vardır. basketbolu bırakıp tekrar başlama kararı almış, iyide olmuştur. 40 yaşında da olsa bu büyük ustanın yapacağı bir çok şey bulunmaktadır. ayrıca kişiliğiyle muhteşem insan.
babası Kemal Erdenay'ın Şekerspor'daki oyunculuk döneminde Ankara'da doğdu. Üniversiteye kadar öğreninimini istanbul'da tamamladı. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümüne girip maç ve antrenman trafiğinden dolayı ayrılmak zorunda kaldı. Basketbol'a babası Kemal Erdenay'ın çalıştırdığı iTÜ alt yapısında 1979 senesinde başladı. 1984-85 sezonunda Levent Topsakal, Necati Güler ve Zeki Tosun gibi oyuncuların forma giydiği iTÜ A takımı formasıyla Türkiye Ligi maçlarında forma giymeye başladı. Asıl patlamayı ise 1986-87 sezonunda yaptı. 1988-89 sezonunda ise sayı kralı olarak adını duyurdu. 1990'a kadar iTÜ'de oynadıktan sonra 1990-91 sezonunda flaş bir kadro kuran Paşabahçe'ye transfer oldu. 1992'de Paşabahçe kulübünün kapanmasıyla iTÜ'ye geri döndü ve bir sezon bedelsiz oynadı. 1993-1994 ise Fenerbahçe'ye bir sene sonra ise Ülkerspor'a transfer oldu. Aynı sezon ilk şampiyonluğunu yaşadı. 1997/1998'de ise ikinci kez mutlu sona ulaştı. Tekrar yuvası iTÜ'ye dönen ve takımı birçok maçta sürükleyen oyuncu olan Harun Erdenay, 2005/2006 sezonu başında Basketbol 1. Liginin yeni takımı Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne transfer oldu. 2006 yılından itibaren Milli Basketbol Takımı menejerliği görevini sürdürmektedir.*
ayrıca cok sempatik. ayrıca cok yakısıklı.
zamanında benim ilin bölgesel türkiye kupası kuralarında takımı olan ülkerin bizim takımın grubuna düşmesi sonucu konuştuğum insan.maç oynanırken kendisi elinden sakattı ve kadroda yoktu oda maçı yedek kulübesine yakın bir koltukta izlerken bende yanındaydım.gerçekten konuşmaları olsun hali tavrı olsun çok mütevazı sıcak bir insan profili gördüm.ayrıca ülkersporun maç esnasında bizim taraftarları tavlamak için tribünlere fırlattıkları 30-40 kutu ülker çikolatalarını hiç unutmam sabri ülker sağolsun.
hakkındaki duyduğum en iyi betimlemeyi fazla efendiydi ile bilgin gökberk'in yapmış olduğu yetenek abidesi basketbolcu.bir dönem fenerbahçe bayan basketbol takımında oynayan lakin şimdi nerede oynadığını ya da hala basketbol oynayıp oynamadığını bilmediğim gergena branzova ile evlidir.
basketbola 2.5 yıl aradan sonra tekrardan geri dönmüştür.alt yapısında yetişmiş olduğu istanbul teknik üniversitesi'ni tekrardan beko basketbol ligine çıkarmak için kendisine götürülen teklife hayır diyememiştir.

ilk maçında,bursa basketbol takımına karşı 21 sayı,4 ribaund,2 asist ve 1 top çalma ile oynamıştır.eski performansından hiçbirşey kaybetmediğini bu istatistiki veriler bize göstemektedir.

en kısa zamanda tekrardan basketbol milli takımına seçilerek, gerçek lider oyuncunun nasıl olması gerektiğini, şu anki 12 dev adamlara göstermesini canı gönülden istemekteyim.*
şarap gibi. *
40 yaşında basketbola geri dönen basketbolcu. ilk maçında 19 dakikada 21 sayı atmış.
allstar smaç yarışması jürisi idi az önce kendisi.
türk basketbol tarihinin en önemli, en değerli oyuncularından biri. türkiye'nin michael jordan'ı denir kendisine.
halen itü takımında forma giyen, gelmiş geçmiş en iyi türk basketbolcularından biridir. ve halen atmakta.
zafer kalaycıoğlu'yla balık tutmayı sever. karısı fenerbahçe oyuncusu gergena branzova erdenay'dır.
bugün akşam gazetesine verdiği röportajda efes cup 8'i bir atıfla "gerçek gücümüzü bilerek göstermedik" demiş. devamını da okudum;
istesem ben bu mereti bırakırım ehehe gibi espirili bir üslubu da yok yani gerçekten bu dediğini kastetmiş. efes pilsen'e şampiyonluk kupasını vermeyen , efes cup'a cagrılan israil i geri gönderen ve türkiye'nin nota almasına neden olan turgay demirel den mi çekindin? çekiniyorsan merak etme 2010'da ülkemizde bizi rezil edene kadar tanjevic ve saz arkadaşlarını kovamaz. sen neden çıkıp bizden bir bok olmayacak şultzeli , şafarzik li almanya lar bile elimize verdi demiyorsun. biz serkan kadar , bir kaya kadar , bir mehmet okur kadar da mı yüreğin yok? hadi diyemiyorsun çıkıp niye bizleri aptal yerine koyuyorsun?
fenerbahçe ülker'den menacerlik teklifi alan efsane basketbolcu. çalışmaktan gurur duyacağını belirterek bizleri mest etmiş adam gibi adamdır.
Yıllarca Karşıyaka taraftarının "harun saçını geriye tara!" ve "tencere g.tlü kel harun!" temalı satasmalarına maruz kalan, dahası hem bu sataşmalara hem de taraftarların bu laflarını duyup yarılan takım arkadaşlarına içtenlikle gülümseyerek yanıt veren efendi ama kel basketçi.

seneye arena'ya gelse de eğlensek yine. seviyoruz kendisini...
türk basketbolunun en efendi oyuncularındandır. oynadığı oyun, attığı şutlar, girdiği turnikeler ve takım arkadaşları ile olan samimi dostluğu ile gönlümüzde farklı bir yer edinmiştir. kısacası (bkz: efsane)
babası türk basketbolunun sinir küpü kemal erdenay'dı. tam bir vur-kır-parçala adamı olan böyle bir babadan harun erdenay gibi örnek bir sporcunun çıkması sosyolojik anlamda bir tez konusu bile olabilir. ayrıca kendisinin 90'lı yıllarda potaya bir melek gibi süzüldüğü anları hatırlayanlar çok şanslıdır.
feci üçlükçüydü kendisi oyunculuğunda. ayrıca son derece karakterli kişiliğiyle övgüye şayan bir insandır.

herkes sever.
bu turnuvada gözlerimiz çok arıyor bu şutörü. birde ekürisi var;

(bkz: ibrahim kutluay)