bugün

kesinlikle tatmin edici bir sonla biten kitaptır. her bölümün sonunda 'noluyo leyn?!!!!' dedirtmesinin yanı sıra bol aksiyonlu, harry'e yakışır, muhteşem bir son kitap olmuştur.

--spoiler--
her ölümde, özellikle fred, lupin ve tonksun ölümünde, hüngür hüngür ağlatmış, kimi zaman ron sayesinde kahkahalarla güldürmüştür. 'hogwarts savaşı' isimli bölüm kesinlikle inanılmazdı, zira okurken bir çok kez 1-2 sayfadır nefes almadığımı fark ettiğim bile oldu. ayrıca ron ve hermione'nin tutup da savaşın ortasında öpüşmesi cuk oturmuş, tam onlara yakışır bir davranıştı. bir de onca iksir dersinden sonra, snape'in harry'e verdiği son emir* çok anlamlıydı.. onca şüpheye rağmen dumbledore'un sonunda yine yanılmazlığını göstermesi de hoştu. yalnız sadece harry ve voldemort'un son düellosu çok daha görkemli olabilirmiş, mürver asanın kime ait olduğunu göstermesi amacıyla harry'nin yaptığı o hamle*, çok büyük bir düellonun son hamlesi olsaymış keşke.. bir de, harry bir çocuğuna da sirius'un ismini koymayarak ayıp etmiş*.
--spoiler--

uzun lafın kısası rowling yine kendinden bekleneni yapmış, beni ve benim gibi harry'yle birlikte büyüyen bir çok harry potter hayranını yine gerçek dünyadan tamamen koparıp başka bir boyuta geçirmiştir.. bir daha harry'nin yeni hiç bir macerasını okuyamayacak olmak da beni en az spoilerda adı geçen kişilerin ölümü kadar üzmektededir ki, rowling'in alacağı olsundur, önce böyle büyülü* bir dünya yaratıp, sonra ondan kopmamızı istemek reva mıdır?!! tabi gerçek anlamda bir kopmadan değil, sadece yeni harry macerasını beklerken ki heyecandan kopmakdan bahsediyorm, zira içimizdeki harry, hermione, ron ve hogwarts'dan kopmamız mümkün değildir*..
piyasada 30 liradan satılan kitap. *
harry potter'ın teddy lupin'in vaftiz babası ilan edildiği ve 19 yıl sonra kısmının sırf yazmış olmak için yazıldığını düşündüğüm kitap.
---spoiler---
snape çok dan diye ölmüştür yazık olmuştur. bari harryle bi yüzleşselerdi falan. heyecanlı olmasına rağmen ben yinede serinin en iyi kitabı zümrüdüanka yoldaşlığı diye ısrar etmekteyim.
---spoiler---
muhteşem kitap.muhteşem serinin muhteşem sonu. (bkz: muhteşem)*
6.kitabı bitirince ortaya çıkan boşluk duygusu bu kitapta iyice üzüntüye bıraktı kendini evet üzüldüm,üzüldük resmen sonu ne olursa olsun hogwarts'a veda etmek,yky yayınlarının harry potter'la ozdeşleşen kitap kokusuna veda etmek üzdü bizi.keşke 17 seri olsaydı*keşke her hortkuluk için ayrı bir kitap yazsaydı.herşey için teşekkürler jk.rowling.

--spoiler--
başından beri inandığım dumbledore ve onun inandığı için inandığım severus snape'in sonlara doğru kitaba insanı geren bir ağırlık koydular.harry hogwarts'tan ayrılacağı için kitaba başlamadan dağınık,karışık bir hikaye,soruların cevabının tam olmadığı bir hikaye okumaktan korkuyordum açıkcası ama jk.rowling'in yumruk darbeleri ard arda inince serinin en gerilimli kitabına iyice bağlandım.ilk bolumler hakkında fazla konusmadan harry'nin ölüceğini anlayıp ormana,voldemorta buz gibi gidiş hikayeşi gözlerimi doldurdu resmen.özellikle sirius'a acıyormu(ölürken) diye sorduğunda bir-iki saniye devam edemedim kitaba.büyük salondaki son düelloadki harry'nin voldemorta "riddle" deyişi,voldemort'un planlarındaki hataları bir bir söylemesi,o 7 senedir korktuğu büyücüyü domine ederek galip gelmesi bu kitap anca böyle biterdi dedirtti. son olarak keske epilog olmasaydı 35 yas ustu bir harry potter dusunmek pek sevindirmedi beni.tekrar tekrar teşekkürler jk.rowling.
--spoiler--
spoiler
en sonunda j.k. rowling'in voldemort'u resmen salak durumuna düşürdüğü harry potter serisinin 7. kitabı.**
spoiler
dumbledore un icadı olan püfür ün * ** ışıkemer diye değiştirildiği kitap.
serinin ilk altı kitabı kadar sarmayan son kitaptır.. olaylar arasında bağlantı kopuklukları görülmektedir. örneğin Kitabın başında evden ayrılan dursley ailesine ne oldu?
--spoiler--

harry potter nihayet bitti.
Aslında itiraf edeyim harry potter'ın son kitabının ilk yarısından hoşlanmamıştım. ron weasley ve hermione granger bile bir tuhaf davranıyordu bu kitapda.rowling bir çuval inciri berbat etmiş diye düşünmüştüm. zaten 5. kitaba kadar hep yükselen bir çıta vardı, harry potter kitaplarında ama 6.kitapla başlayan düşüş 7. kitapla devam ediyor zannetmiştim.
Lakin kitabın 2. yarısına geldiğimde rowling ters köşe yaptı ve kitapdan birden hoşlanmaya başladım.hatta an itibariyle azkaban tutsagindan sonra en sevdiğim kitap haline geldi.çünkü bu kitapda snape'in yükselişi ve gönlümüze taht kurması anlatılıyordu. kitabı okumadan önce sanape'in kesinlikle hain olmadığını zaten tahmin ediyordum.hatta dumbledore'un ölmesini ikisinin birden planladığını bile tahmin ettim. yazar beni yanıltmadığı için çok minnettar oldum kendisine.
özetle harry potter serisi bittikden sonra en sevdiğim ve beni en çok etkileyen karakter severus snape olmuştur; öyle ki kitapdaki snape'in hikayesinin anlatıldığı bölümde, lily potter'a platonik aşkını,herkes tarafından haksız yere aşağılanmasını okurken neredeyse ağlayacaktım -otobüsde olduğum için ağlayamadım;kitabı 2.kez okuyacağım zaman hüngür hüngür ağlayacağımdan eminim.seriyi 2.kez okumayı düşünmüyordum ama snape'in hikayesini okuduktan sonra seriyi 2.kez okumak neredeyse zorunluluk haline geldi.
kitaba uymayan bölüm ise "19 yıl sonra" bölümüydü.o bölüm tamamen boşboşuna kondurulmuş kitaba.bence o bölüm yerine 2-3 bölüm daha koyarak hogwarts'ın yeniden kalkınması,olaydan hemen sonra harry potter'ın döndüğü yer -artık eniştesinin yanına dönemeyecekti ne de olsa- ginny weasley ile arasında gelişenleri anlatsaydı daha hoş olurdu. ama potter'ın oğullarından birinin adını "albus severus" koyması çok hoş olmuştur.

--spoiler--
bu zekice birbiri ardına oturtulmuş hayal gücü eserinin bitmesi beni ziyadesiyle üzdü zira adeta harry potter ile büyüdük. her yeni kitapta kalbimiz bir snick in kanatları gibi pır pır ederdi sonra bir solukta okurduk kitabı ve her defasında da niye bu kadar çabuk bitirdim diye hayıflanırdık. çaresiz gelecek kitabı beklerdik ve hatta beklerken kimi zaman aynı kitabı birkaç kez okurduk. ama artık sonuncusu da bitti. sanki çok sevdiğimiz biri birdaha hiç göremeyeceğimiz bir yere gitti ya da öldü gibi buruk içimiz. her kitabın sonunda büyüsünden kurtulamaz bir hafta rüyamda o dünyanın bir parçası olurdum. bu son kitapla da yine aynı diyarlara yolculuk ettim ama gene de en sonunda neler olacağını bildiğim için hem de artık başka bir kitap olmayacağı için bu büyülü serüveni devam ettirmek sadece kendi hayalinle yoğurduğun ipliklere bağlı ve ipliklere artık içini kemiren bir sonraki ktap hakkındaki merakın ve tahminlerin eklenmeyecek; çünkü bir sonraki kitap yok.bu kitap bence serinin en iyi kitabı. hala seriyi okumayan varsa spoiler a hiç takılmasın ve bu zekayla hayal gücünün sınırsız kere buluştuğu maceraya hemen atılsın.

--spoiler--
bu kitap serinin en iyi kitabı. ikl kitaptan beri sorulan soruların büyük bir kısmı cevap bulıyor. ancak hala tatmin olamadığımız küçük hatalar ya da gözardı edilmiş ayrıntılar var. mesela dursleylere ne oluyor ya da 19 yıl sonraki hanry nin mesleği ne gibi. bunların belirtilmemesi bence unutulmuş gibi ve beni hayal kırıklığına uğratmadı değil. ama o kadar kusur kadı kızında da olur diyo j.k ablaya hürmet ediyorum.
bazı şeylerin önceden sezilmesi de hem insanın merakını körükleyip kitabı daha soluksuz okumasına hem de yine hayal kırıklığına uğramasına neden oluyor ki bu kadar basit anlaşılması biraz j.k ablanın bendeki itibarını zedelemedi değil. snaple dumbledore un ölümü hakkındaki anlaşmaları, snape in özünde iyi biri olduğu , 7. hortkuluğun harry olduğu, harmione nin her defasında harrynin kıçını kurtaracağı kesindi benim gözümde de keşke harry çok fazla yardım etmeseydi bu kitapta diye düşünüyorum. ayrıca keşke voldemort ile yapılan düello biraz daha gösterişli olsaydı da hrry nin şanı yürüseydi. orası bayağı bir hayal kırıklığı yaratttı herkes üzerinde sanırım ve son olarak nineteen years later kısmını tamamen kitap çabuk bitse de hemen paracıkları kapsam maksatlı buram buram kokusu hala burnumuzun direğini sızlatıp bunu bize yapam abla dedirtmekte ki belki herzaman olduğu gibi kitabın sonuda y,ne bizi merakta mı bırakmak istiyor diye düşüncelerimiz diri tutmaktadır. belki de 19 yılı anlatan başka bir kitap çıkarılacaktır. öyle diliyoruz belki de gerçi ne kadar eski tadı verir bize bilinmez ama buna rağmen okuyacağım kitap olacaktır.
--spoiler--
Insanin cocukluguna veda ettigi , bitmemesi icin son sayfalarina gelindiginde yavas okunan ,eger cocukken okumaya basladiysaniz harry ve arkadaslari ile beraber basladiginiz bu hayat veya buyuculuk yolunda,onlara veda ettiginiz dizinin son serisi...son kitap...
spoiler
severus snape' i ne kadar yanlış tanımışız dediğimiz,kendinisine pek bi acıdığımız kitap.
spoiler
tarihin en çok izlenen filmleri listesinde 2 numaraya yerleşmesi kuvvetle muhtemel film. bence serinin zayıf filmlerinden zümrüdüanka yoldaşlığı bile 937 milyon dolar hasılat yaptıysa bu film 1 milyar doların üstüne rahat çıkacaktır.

edit : filmde adam gibi askiyon olmadığından gerçekleşmiyor tabiki.
filmi 2 bölüm halinde çekilecek olan, serinin son ve en heyecanlı kitabı.
kitabında bir kaç ufak tefek unutulan noktalar olsa da gayet güzel bulduğum, nihayetinde serinin en güzel kitabı konumunda olduğu aşikardır. filmi hasılat rekorları kırabilir diye düşünüyorum.
güzel bir sonla biten serinin güzel kitabıdır. j.k rowling okurları üzmemiştir.
"19 yıl sonra" saçmalığını çıkarırsak serinin sonu gayet güzel bir şekilde bağlanmış kitaptır. zira son başka ne şekilde olursa olsun rowling kimseye yaranamayacaktı. böyle bitmesi iyi oldu. bir devri kapattık sayesinde.
daha öncede söylenildigi gibi, serinin hic bir sekilde beklenileni veremeyen son kitabidir.
"bunun icin mi okuduk biz 7 kitabi?" diye sordurmasi cok olasidir hatta insana.

--spoiler--

"bitti...
sonunda bitti, benim cocukluk hayallerimi de alip götürecegini düsünüyordum hep bu kitabin, son olmasi sebebiyle.
ilk kitaptan itibaren sürekli yükselen bir tempoydu bu ne de olsa. cikan tüm kitaplar digerinden daha iyi oluyordu hep. "ates kadehi" ile tavan yapiyordu her sey benim gözümde ve artik istesem de kopamayacagimi anliyordum o evrenden.

"zümrüdüanka yoldasligi" kadar cok bekledigimi hatirlamiyorum hic bir kitabin cikmasini. ve bu kadar beklemenin verdigi o baski yüzünden olsa gerek, cita bir anda cekiliyordu asagiya benim gözümde.(hala da en sevmedigim kitaptir 5.kitap)
sonra "melez prens" geliyordu dünyama. ilk okumadan sonra "cik, olmamis yine" dedigim ama sonra tekrar okuyunca "ates kadehi"ne rakip olabilecek tek kitap oldugunu düsündügüm...

ve 2 yillik bir beklenti, ilk baslarda spoiler okumayacagim diye nete bile girmeden ve sonra inatla kitabin cevirisini bekleyerek gecen bir kac ayin sonunda nihayet bitti...

onunla beraber ben de cocukluk hayallerime veda edecegim sanmistim ama olmadi. yillar sonra ilk kez elimde tuttugum yediyüz küsür sayfalik kitabi sanki jkr degil de, her hangi baska biri yazmis gibi hissederek bitti.

ne tahminlerimin hic biri tuttu, ne de aklimdaki sorularin büyük bir kismi cevaplandi.

cok basit bir kitap olmus bir kere. yani nasil anlatsam sirf aksiyon ve insanin savastan, ölümlerden basi dönüyor ve asil olaylara konsantre olmak isterken, aslinda ortada olay falan olmadigini üzülerek farkediyor.

bitti...
onunla birlikte cocukluk hayallerime veda etmedim, bekledigim son bu degildi kesinlikle..."
--spoiler--
tam 7 kitap bekledim harry potter ipnesinin voldemort ile yapıcağı savaşta voldemort'u aynı voldemort'un 4.kitaptaki mezarlıkta yaptığı gibi ayaklarının önünde eğmesini bekledim ve kafasına avada kedavrayı koymasını bekledim. ama o ne yaptı ? expelliarmus ? hay götüne girsin silahsızlandırma be çocuk.

edit : sinirimi alamadım. lan piç! lupin uyarmadımı seni o senin imza hareketin oldu hay tipini sikim yapma şunu demedimi ? yapma lan pezevenk yapma ! elinde mürver asa var lan ipne elini kıpırdatsan voldemort'un köse kafasına koyacak otomatik olarak avada kedavrayı. keşke senin tipsiz suratına sıçsaydı voldemort.* * *
serinin en süperimsi kitabıdır.

eğer filmi gerçekten kitaptaki gibi uyarlarlarsa * süper olacaktır ki sanırım bunun içinde yaklaşık 4-5 saat gerekeceğinden olmayacaktır.
filmi 2 part şeklinde çıkacağı için kitabın birebir aktarımı oldukça olası görünmekle beraber, kesinlikle tatmin etmemiş kitaptır. en az 1000 sayfa beklerken doğrusu hayal kırıklığına uğramıştım kitabı elime aldığımda. üstelik en sevdiğim karakterlerin patır patır ölmesi, son düellonun o kadar kısa olması bünyemdeki hayal kırıklığı katsayısını tavana vurdurtmuştu. ancak 19 yıl sonra adlı bölümü okuduğumda bu hayal kırıklıklarının hepsini unuttum. neden? çünkü bu bölümde harry, ron, ginny, hermonie'nin veletleri vardı. meslekleri veya diğer karakterlere ne olduğunu ancak jk rowling'in röportajlarından öğrenebiliyoruz.
filminin ne zaman çıkacağını merak ettiğim son kitap.
serinin son kitabıdır. ne yazık ki x yıl sonra bölümüyle "kahramanlarımız sonsuza dek mutlu oldulaaaaaar" şeklinde bitirilmiş ve serinin mükemmelliğini bozmuştur.
kitaptaki hogwarts savaşı'na 30 dakika kadar yer verileceği söylenen film.
gallert grindelwald'ın jamie campbell bower tarafından, aberfoth dumbledore'un ise ciaran hinds tarafından oynanacağı iki partlık film.