bugün

ilk hatalı çıkışını 17 Ağustos 1982 yılında yapmış kaleci.

edit:alıntıdır.http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=20669464
bak hakan bu top.
top hakan top.
hakan topu tut.
tut hakan tut.
ilk hatalı çıkışı: 17 Ağustos 1982*
"o paraya öküz alırdık öküz!" lafının en güzel anlamlandığı insan.
hiçbir zaman güven vermeyen ve beşiktaş gibi büyük bir takımın kalesinde olmayı haketmeyen kaleci. yeteneksiz demiyorum, bence türkiye'deki en yetenekli kaleci. ancak, yıllardır yaptığı belli hatalar var ve bunları geliştirmek adına hiçbir şey yapmıyor.

büyük takım kalcisinden beklenen, herşeyden önce güven vermesidir. standart bir oyun oynamasıdır. hakan'ın yaptığı gibi olağanüstü toplar çıkarması beklenmez. sadece çıktığı zaman topu alması, üzerine gelen topu kontrol edebilmesi, birebirde açığı kapatması ve defansla uyum içinde olması beklenir. kısacası, yenmesi gereken golleri yemesi, yememesi gereken golleri ise yememesi istenir.

hakan'a baktığımızda ise gördüğümüz şey şu; en iyi oynadığı maçta bile, mutlaka saçma bir hata yapar ve bu hata, ya golle, ya da çok tehlikeli bir pozisyonla sonuçlanır. birebirde çok iyidir, cepheden gelen toplarda başarılıdır ancak yan toplarda, daha doğrusu kaleye çapraz pozisyondan gelen kavisli toplarda zamanlamayı bir türlü ayarlayamaması ve hep tereddüt içerisinde olması, oynadığı takıma büyük zararlar verir. yani, yerden gelen toplarda çok başarılı olmasına karşın, yüksek toplar her zaman için bir sorun oluşturur.

bu sorun rüştü'de vardı. 35 yaşına geldi, milli takım kalecisi oldu, fenerbahçe'de beşiktaş'ta oynadı, hatta barcelona'ya transfer oldu ancak hiçbir gelişme gösteremedi. her maç, en azından bir kere, almak için çıktığı topu sektirir, defanstan herhangi bir arkadaşıyla çarpışır, rahat kontrol edilebilecek topu elinden kaçırırdı. ve yıllar yılı bu sorununu çözmek adına hiç bir girişimi olmadı. ya da oldu da başarılı olamadı.

bugün hakan'a baktığımda rüştü'yü görüyorum. yani; standartların çok çok üzerinde bir yetenek, fakat bu yeteneği heba eden basit hatalar görüyorum.

örneğin, oynadığı son üç maçtaki performanslarını ele alalım. fenerbahçe, rapid wien ve trabzonspor maçları.

fenerbahçe maçında kurtardığı dört net pozisyon var ve bunların ikisi gerçekten olağanüstü. gelgelelim yediği gole bakıyoruz; boşa çıkmasından kaynaklanan bir gol. yani direkt kaleci hatası.

rapid maçında, yine yaptığı dört net kurtarış var. golde hatası yok. lakin ikinci yarıda bir pozisyonda yine büyük bir zamanlama hatası yapıyor ve boşa çıkıyor. top defans tarafından çizgiden çıkarılıyor. maç o ara 1-0. gol olsa 2-0 olacak ve belki maç dönülmeyecek bir noktaya gelecek.

ve son trabzonspor maçı. benim saydığım beş net kurtarışı var. ancak, yediği gol yine zamanlama hatası. çıkıp alması gereken topa, önce hamle yapıyor sonra geri adım atıyor ve vuruş sonrası ters aykata yakalndığı için topa hamle bile yapamıyor. bu da kaleci hatası.

kısacası, bu adam kalede olduğu müddetçe, her duran top, her orta, her yüksek top, beşiktaş kalesinde tehlike potansiyeli taşır. almak için çıktığı her topta, "aman ya biriyle çarpışırsa, aman ya boşa çıkarsa, aman ya sektirirse" korkusuyla izler taraftar maçı.

ben beşiktaş'ın birinci kalecisinin cenk gönen olmasından yanayım. en az hakan kadar başarılı ve bu tarz bir hata yaptığını görmedik henüz.

edit: imla
ilk hatalı çıkış tarihi 17 Ağustos 1982'ye denk gelen kaleci.
istanbula gelip galatasarayla anlasilacagi kesinlesen kaleci.
Galatasarayin musleradan,sonraki kalecisi.
komik kaleci, auta giden topu penaltı yapabilecek kadar da kreatif bir oyuncu ne diyelim allah belanı versin hakan.
sözlük formatına aykırı kaleci. sayesinde ne format kalıyor ne kural.
beşiktaş'ın 2007 - 2008 sezonu için yaptığı ilk transfer.
yediği gollerle 4 ve 8 rakamlarıyla 84 numarasıyla fosforlu yeşil formasındaki bjk armasını öpüşüyle ve tabigalatasaray'ın 2 penaltısını kurtarmasıyla hatırlayacağım kaleci.he ne kadar sayesinde liverpool'dan 8 yemiş olsakta severdim hakan'ı.sadece fazlaca şanssızdı.tüm jeneriklik goller o kaledeyken olurdu.hatta sabri bile 1-2 tane denese rahatlıkla uzaktan çakabilirdi.çünkü hakan kaledeyken çok şahane goler 40 metreden atılabiliyordu.ama her ne olursa olsun ben hakanı 8-0 la dinamo kiev lede hatırlayacağım ama en çok o fosforlu yeşil renk formasındaki bjk armasını öpmesiyle hatırlayacağım.

not:liverpool maçı hatırlatıldıkça küfür edebilme hakkı yazarda saklıdır.
maç bitiminde* sigarasını yakıp anfield'ın çimlerine yayılmasını beklediğim futbolcu.
beşiktaş'la 3 yıllık sözleşme imzalamış, yuvada kalmıştır.
kendini duvar zanneden vatandaş. birinin acilen uyarması lazım.
can arat ile birlikte aynı takımda oynasa heralde rakip takım ızgara yapar ve skor tabelasını izlerdi.