bugün

bunun tek nedeni teknoloji olmasıdır.
teknoloji faktorunun aslında kültürlü yapmak doldurmak olarak kullanmak gerekirken bos şeyler için kullanılması sonucudur.
diyanet işlerine ayrılan bütce ve devlet tiyatrolarına ayrılan bütce karşılaştılarak sebebine ulaşılabilir.
Genellemelere inanmamak ile beraber kısmen katıldığım önermedir. Sosyal ortamlarda cirit atan, dudak bükerek poz veren, Allah a ibadet etmek varken justin bibere ibadet eden , 50 tane kelime ile konuşan, Acun Ilıcalı nın bomboş programlarını izleyen, açıp da bir sayfa kitap okumayan, araştırmayan, sorgulamayan gençleri gördükçe sinirlenmekle beraber üzülüyorum.
0:00 2:31
Özellikle araştırma görevlisi ve öğretim üyelerinin her sene yeni gelen öğrencilerin geçen senelere göre daha boş geldiğini gözlemlerler. Lisede görev alan öğretmenler ise her sene daha boş öğrenci mezun ettiklerinin farkındalar. Artık okumak, kendini geliştirmek, farklı alanlarda hobi edinmek gençlerin pek ilgisini çekmiyor. Gençlerin ilgisi boş dediğimiz ne varsa oraya yönelmiş vaziyette. Herkes için geçerli olmasa da büyük çoğunluk böyle.
büyük bir çoğunlukla isabetli bir tespittir.

bugün sabahtan, istanbul'a komşu illerden birine gittim. öğleden sonra 16:00 - 17:00 saatleri arasında, büyük bir parkın içinden geçtim. normalde sağda solda çift çift oturan, öpüşen, yiyişenlere bakmak hiç adetim değildir. fakat dikkatimi çeken bir durum oldu. en az 6 genç çift -ki lise öğrencisi olduklarına eminim- vardı muhtelif banklarda ve ağaç altlarında. sarılı duran, öpüşen, cilveleşen vs. istatistik ise felaket, çiftlerin dişilerinin hepsi türbanlıydı yemin ederim. gözlerimle görmesem, buraya yazacağım bir şey de değil asla. neden yazdım? artık bi zahmet mini etekli göğüs çatallı düşük bel kotlu diyerek dil uzatmayın hiç bir kıza. uzatmayın ki, zeki, adaletli ve sağduyulu zannetsinler sizi.
sallanan sandalyemde sallanıp pipomu içererek katıldığım iddia. gençlik gg.
" bilgiye ulaşmanın kolay olduğu günümüzde boş beyinle dolaşmanın ve hatta o boş beyni boş nesnelerle doldurmanın bir sakıncası yok " diyerek yaşayan insanların halidir. Aslında teknoloji geliştikçe robotlaşıyoruz. Bir gün dünyayı robotlar işgal edecek dediklerinde hikayenin sonunun böyle olacağını hiç düşünmemiştim*
şu jenerastondan önce hep felsefe tartışır klasik müzik dinlerdik. gerçek böyle olmasa da, sosyal baskı daha azdı ve daha özgür büyüdük. gelişmiş ülkeleri yakalamaktı amaç. şimdi yakalamışız da geçmişiz gibi davranılıyor. yetmiyor cehalet popüler hale getiriliyor. yeni Türkiye de genç olmak çok zor. bir yandan akıl sağlığını koruyarak geleceğini tayin etmen lazim, diğer yandan sosyolojik baskıya göğüs germen. bence gençler her daim umut ışığıdır. onları kültürsüz ve boş olarak görüyorsanız bu, bir önceki neslin suçudur.
dibine kadar haklı tespit.

maalesef bir çürümeye doğru gidiyoruz,

müsebbibi biziz, bizim de mesuliyetimiz büyüklerimize ait.

ya da kısaca özetlersek:

(bkz: entropi)
Üzülerek katıldığım başlıktır. Maalesef öyle, öyleyiz. Aklı uçkurunda dolaşan insanlarla doldu etraf. Amaç yok, düşünme yok, sorgulama yok. Sadece boş ve aptal bir nesil. Lakin umut vadeden istisnalar da vardır. Mesela ben demek gibi bir cıvıklığa düşmeyeceğim lakin. Bu umut vadeden insanların bir an önce arttırılması lazımdır. Aksi takdirde zaten kötü durumda olan halkımız daha da kötüye doğru sürüklenecektir. Ayrıca sadece şu anki gençliğin eleştirilerek bu sorunun çözülemeyeceği kanaatinde olduğumu da söylemek istiyorum. Günümüz gençliğini eleştiren bir çok insanın da ellerinde bu nesilin imkanları olsa aynısını hatta daha fazlasını yapacağından şüphem yok. Günümüz gençliğinin sorunu dış dünyadan gelen aşırılık, fazlalıktır. Günümüz gençleri önceki nesillerle kıyaslandığında çok daha zor bir durumdadır. Önceki nesiller yapmak istese bile ellerinde imkanları yoktu. Günümüz gençliğinin ise tüm imkanlar, düşünmeden alıkoyacak binlerce neden bulmak mümkündür. Bunların içinde ise doğru yolu bulmaları için nesil gerçekten iyi yetiştirilmeli, güzel bir eğitimden geçmeli ve yetenekleri doğrultusunda bir amaç aşılanmalıdır. Eğitim sistemimiz de buna uygun şekilde dizayn edilmelidir. Fakat tüm suçu eğitim sistemine yüklemek de işin içinden çıkmaya yetmeyecektir. Bunun için, ülkemiz ve güzel bir gelecek için hepimiz çalışmalı, elimizden geleni yapmalıyız. Ayrıca önceki nesiller için yaptığım bazı betimlemeleri gördüğüm olaylardan yola çıkarak yaptım. Böyle olmayan insanları bu sözlerden tenzih ederim. Eğer ki sonuna kadar okuma zahmetinde bulunduysanız da sonsuz teşekkür ederim, saygılarımla.
o değil yiyişmekle boş kültürlü genç olmak arasında nasıl bir bağ var?

gençler parklarda yiyişiyor o yüzden çok kültürsüz oluyor diye bir mantık olabilir mi?

bence saçma.

ayrıca boş bir gençlik bilmem ama yobaz bir gençlik aşırı derecede geliyor.
bunun nedeni okumamak arkadaşlar. herşeyi tüketiyoruz içerikleri vs. fakat hiç açıp kitap okumuyoruz. tiyatro,bale,opera etkinliklerine gitmiyoruz. sürekli sosyal medyada bir yapmacıklık durumları var. dışarıya çıkıp sohbet muhabbet durumları azaldı. herkes oturduğu yerden ahkam kesmeye bayılıyor.
200-300 sayfalık kitaptaki özlü sözü internette bulabiliyorsa,anca kürk mantolu Madonna gibi kısa ve sevilen kahveye poz verebileceğini kitabı okur.
Sürekli sevgili isterler. Meksika adlı liseli veledin elveda şarkısını dinlerler.
Güzel bir özeleştri.Kaldı ki diyelim biri farklı oldu hemen dışlanır diğerleri tarafından..
ülkede bireysel gerilemenin sebebidir. bu da toplumsal gerilemeye sebep olur.