bugün

kestirilen saçın herkes tarafından beğenilip, beğenmesi gereken kişi tarafindan beğenilmemesidir.
kayalara gelmek deyimiyle benzer bir anlam taşır.
dumura uğramak, kündeye gelmek, bütün bu olanlara bir anlam veremeyip g.t olmak.
(bkz: göte geldim fazla kalmayacağım)
(bkz: babalara gelmek)
(bkz: yusuflamak)
dumura uğramak göte geldi aşkımız ikimizde şaşkınız.
GG diye kısaltılır.
"noluyor lan noluyor kızım gitti herşey bitti götlere geldik galiba" mısralarında geçen ve değerli maraş halk hiphopçısı bi kardeşimizin espri olsun diye sölediği bu şaheserde kullandığı söz öbeği.
-xxx abi götün gözüküyor
-ohh yes göte gel.
diyaloglu karikatürde karşılaşmıştım kendileri ile
(bkz: göze gelmek) *
siki tutmak deyimini çağrıştırmaktadır.
ingilizceye çevrildiğinde fiilin eş anlamı yüzünden daha da fena bir anlam kazanan sözcük öbeği.***
(bkz: g*te geldi aşkımız ikimiz de şaşkınız)
onu umarken, bunu bulmak.
fakat!..göte gel.*
(bkz: göte geldi aşkımız şimdi ikimizde şaşkınız)
yagmurda viraja 150 ile girince aracin kicinin attigini farkettigin an.
ingilizce si " your 6 ".
göte gelmeyin "watch your 6".
edebiyat derslerinde goethe'ye gelindiğinde espri yapılmasına sebep olan cümle.
bir rivayete göre bu deyimin çıkışı söyledir: osmanlının çöküş döneminde bir ramazan ayında osmanlı veziri azamı osmanlı halkına tekrar güçlü olduklarını göstermek amacıyla güçlü top atışları yapılmasının iyi bir fikir olduğunu düşünür ve almanyadan willam hans goethe ve onun topçularını getirir. bu topçu birliğinin kullandıkları toplar ise 3.5 luk toplardır. ramazan ayı başlar ve bu birlik sahur ve iftar vakitlerinde top atışı yapmaya başlar. ilk başlarda korkan halk aralarında korkma goethe'nin 3.5 luk topları bunlar şekilinde konuşmalar geçmeye başlar. bir süre sonra korkma goethe yine 3.5 luk attı diye diye götü 3.5 atmak tabiri günümüze gelir...
Halkımız tarafından çokça kullanılan

-Göte geldik
-Götlere geldik
-Götlere gelesin
-Göte geldin vb. türde çoğaltılabilecek örnekleri olan kelime topluluğudur. Sçylemeside zevklidir aslında.
zor duruma girince kullanılır. yapacak başka bir şey kalmamış sıra göte gelmiştir. fenadır.
bahçivansın biberin yok götverensin haberin yok durumları.
(bkz: mısıra gelmedim memlüklere geldim)..
(bkz: götün yiyorsa)