bugün

Bilim ilaç A.Ş.'nin metformin etkin maddeli preparatıdır.
insülin direncini ayarlamakta kullanılan ilaç.
genel olarak tip 2 diyabet hastalarının kullanması tavsiye edilen, etken maddesi metformin olan ilaçtır. bilim ilaç tarafından üretilmektedir. insülin üretiminde sıkıntı olmayan fakat insülinin vücut tarafından kullanılabilmesinin önünde bir dirence sahip olan hastalarda kullanılır.

hasta profili genel olarak fazla kilolu ve/veya obez insanlardır. ilacın gerekli görüldüğü dozunda ve düzenli kullanılması durumunda kilo verme ve diyabete bağlı semptomlarda azalmalar görülür. ayrıca karaciğer enzimlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

genel olarak yemek esnasında alınması tavsiye edilir fakat doktordan doktora tavsiyeler değişebilir. bir literatürde, eğer tek doz alınıyorsa akşam yemeğiyle birlikte metformin alınmasının etkisini çok daha güzel göstermesini sağladığını, karaciğer enzimlerinin düzeylerinin normal düzeylerde kalmasına yardımcı olduğunu okumuştum.

dikkat edilmesi gereken nokta, düzenli su tüketimi ve günlük 3000 mg metformin dozunun aşılmamasıdır. eğer günlük metformin alımı 3000 mg'ın üzerine çıkarsa laktik asidoz görülebilir, ölümle sonuçlanabilir.
nakil sonrası tahlil işlemlerinde şekerimin yüksek çıkması sonucu kullandığım ilaç. Tadı bambaşkadır.
Insülin direnci sebebiyle kullandığım, hayatımı kaydıran, midem ağzımda gezmeme sebep olan lanet ilaç.
diyet ve spor ile birlikte gün itibarı ile 28. kilomu vermeme yardımcı olan, ve önümüzdeki tahmini iki ay içinde 15 kilo daha vermeme yardımcı olacak ilaç.

diyet ve spor olmadan bir halta yaramayan bu ilacı kullanmak isteyen kilolu arkadaşlara, kullanadan önce kesinlikle ve kesinlikle bir iç hastalıkları uzmanı ile görüşüp icazet almalarını şiddetle öneriyorum. zira:

(bkz: laktik asidoz)
içmediğim günler nutellayla peyniri, helvayla domatesi, balla böreği birlikte yediren; içtiğim günler yemek yemek bir kenara dursun yemek lafı gecen cümlede dahi baş dönmesi ve mide bulantısı veren "zalımın oğlu" bir ilac.
düzenli içmeye karar vermemle bana günün her saati iğrenç mide bulantıları yaşatan ilaç. hadi bakalım yeneceğim seni glifor .
Abi bu ilacin yan etkileri o kadar kotu ki deliriyorum ya. Hayattan sogutuyor amk. Icmem gereken bir ilac kendileri ama olmuyor. Baya kusuyorum ben mide bulantisi degil yani sadece kusturuyor direk. Neden bu kadar agir bu ilac amk.
tip 2 diyabet ilacı olmakla birlikte, şeker hastası olmayanlara da çeşitli sebeplerle verilebilen ve zayıflatıcı olduğu söylenen ilaç.
yan etkileri, ciddi mide bulantısı ve ishale neden olabilir ancak bazı kanserlere karşı koruma gibi faydaları da vardır.
Karaciğeri çok yormasa çok iyi her derde deva diyebileceğim bir ilaç.