bugün

son yayınlanan bölüm sonunda dayanamayıp baktığım spoilerlardır. 5. kitap itibariyle olan biten her şeyi anlatır. bilgi almak istemeyenler sakın ama sakın okumasınlar. merakına yenik düşenler için muhteşem bir kaynak.

--spoiler--

--spoiler--

robb stark lannister'ların topraklarına doğru savaşa gider. tüm savaşlarını kazanır. dönüşte lannisterlerin sancaktarı olan minor bir ailenin kalesini kuşatır ve alır. sonra o ailenin kızıyla evlenir, riverrun'a öyle döner. freyler buna çok kızacaktır. zira ta en baştan robb stark freylere evlilik sözü vermiştir. birkaç elçilik olayından sonra walder frey, geçersiz olan evlilik sözünün tamiri için edmure tully ile bir kızının evlenmesini kabul eder. evlilik freylerin ikiz kulelerinde yapılacaktır. robb stark ve tüm kuzey ordusu oradayken o sıralar hand olan tywinn lannister'in boltonlar ve freylerle olan ittifakı sonucunda robb stark, catelyn stark doğranır. bildiğin doğranır. starklara bağlı tüm kuzey ordusu öldürülür. greatjon umber, wylis manderly, edmure tully gibi kuzey lordları ve onların çocukları freylerce hapsedilir. boltonlar starkların yerine geçerek warden of the north olurlar.

yukarda anlattığım red wedding hadisesinden hemen önce greyjoy ailesi krallık için tekrar isyan eder. moat caitlin, deepwood motte, torrhen's square gibi birtakım önemli kaleleri fethederler. ser rodrik onlara karşı durmak için ordu toplar. winterfell boş kalır. bu durumu bilen theon greyjoy, winterfell'e saldırır ve alır. bran ve rickon stark'ı öldürmüş gibi yapar, halbuki elinden kaçmışlardır. rickon'un nerede olduğu bilinmezken bran, meera ve jojen reed ile birlikte three eyed raven'i bulmak üzere duvarın ötesine gider. tüm dünya theon greyjoy'un iki stark erkeğini öldürdüğünü zannetmektedir. sonrasında theon greyjoy ramsay snow'un (bolton) eline düşer, bunu resmen iti yaparlar. insanlığını yitirir.

arya stark uzun müddet dolandıktan sonra braavos'a kadar gider. braavos'ta faceless men'e katılır, assassin eğitimine başlar ve devam eder.

sansa stark tyrion lannister ile evlendirilir. yanyana yatmalarına rağmen tyrion sansa'ya "sen istemeden bir şey yapmayacağım" diye söz verir. ve yapmaz. sonrasında sansa stark petyr baelish tarafından kaçırılır, arryn vadisine götürülür. petyr, burada sansa'yı "piç kızı" olarak tanıtır. petyr baelish önce lisa tully ile evlenir, guardian of the vale olur, sonra lisa tully'i bir şekilde öldürtüp suçu bir şarkıcının üstüne atar.

renly baratheon tyrellerin gücünü yanına alarak yaklaşık 50.000 kişilik bir ordu toplar. tahta çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, stannis ile savaşmalarından önceki gün stannis'in kızıl cadısı melisandre bir büyü yapar. renly baratheon ölür. ordusunun bir kısmı stannis'e katılır, bir kısmı katılmaz. stannis king's landing'e yürür. tam fethedecekken renly'in ordusunun stannis'e katılmayan kısmı yetişerek stannis'i geri sürer. stannis dragonstone'a kaçar. tyreller lannisterlera bağlılık sözü verirler. daha öncesinde renly ile evlendirilen margaery tyrell bu kez joffrey baratheon ile evlendirilir. evlilik şölenlerinde joffrey baratheon petyr baelish tarafından zehirlenerek öldürülür. suç tyrion lannister'in üzerine atılır. cersei tamamen tyrion'u suçlar. tyrion ölüme mahkum edilmişken varys onu kaçırır. jamie lannister yardım eder. tyrion kaçarken tywinn lannister'in odasına giderek tüm geçmişinin verdiği hırsla tywinn lannister'i bağırsaklarından bir okla vurarak öldürür ve daenerys targaryen'in yanına gitmek amacıyla kaçar. tahta tommen lannister geçer.

hiç yoktan, aegon targaryen diye başka bir targaryen ortaya çıkar. öldürülen rheagar'ın oğludur, varys tarafından kaçırılmış, yerine başka bir bebek konmuştur. bu targaryen çocukluktan beri kral olması için yetiştirilmiştir. 10.000 kişilik golden company ile anlaşır, dorne topraklarına doğru yola çıkar.

jon snow lord commander of the wall olur. olaylar olaylar olduktan sonra a dance for the dragons'un sonunda kendi kardeşleri tarafından hem karnından hem sırtından bıçaklanır. ben öleceğini zannediyorum efendim.

ha, bu arada jamie lannister'in kılıç kullandığı kolunu keserler. kendisi şu sıralar lord commander of the kinsguard olmasına rağmen bir çocuktan daha iyi bir swordsman değildir.

hmmm. bak aklıma geldi. ser barristan selmy şu sıralar daenerys'in yanında, ona hizmet etmektedir. daenerys ser jorah mormont'u uzunca bir süre kenini king's council'e gammazladığı için yanından defetmiştir. daenerys'in şu sıralar 10.000 kişilik unsullied isimli ordusu, mother's army diye bambaşka bir ordusu, üç tane de ejderhası mevcuttur. ejderhalardan hiçbiri eddard stark değildir.

--spoiler--

--spoiler--

not: alıntıdır.

edit: arkadaş uyarıyoruz spoiler diye başlıkta ne işiniz var? bir de ağır spoiler yazıyoruz yani.
edit2: küfür ve hakaret ne zaman bu kadar kolay oldu bu sözlükte?
adam başlık açmış ''ağır spoiler'' diye siz hâlâ sığır gibi okuyorsunuz bilader. sonra gelip küfür ediyorsunuz burada. ben kitabı okumayan sadece diziyi izleyen biri olarak yazılanları baştan sona kadar okudum. mis gibi de oldu. yazanın emeğine sağlık. son bir şey , bir daha ki sefer spoiler verirken başlıkta söyleme direk anlat kardeşim. bunlara o lazım.
spoiler başlığına ayrıca spoiler vermeye gerek yok ama andavallar için yine de verme gereği duydum.

--spoiler--

--spoiler--

Catelyn Stark: Myrli Thoros ve Beric Dandarrion sayesinde hayata döner ve bu oğlum için bu kocam için ayaklarında intikam almaya başlar.

sansa stark: tyrion reisle hiç yatmayacak. ilerleyen zamanlarda baelish tarafından arryn vadisine kaçırılacak. burada sansa'yı piç kızı olarak tanıtacak.

arya stark: bölgenin en iyi suikatçi okulu olan faceless men'a katılır ve suikastçi olur, bir ara kör olacak sonra düzelecek. önemli karakterlerden biri olabilir.

joffrey baratheon: bu piç düğününde Baelish tarafından zehirlenerek öldürülür. Baelish bir çok kere adam gibi adam diyeceksiniz! tahta tommen lannister geçecek.

tyrion lannister: jofri piçinin ölümü anası cersei tarafından tyrion reisten bilinecek. varys tyrion reisi jaime lannister'ın yardımlarıyla kaçıracak. tyrion kaçarken babası tywin lannister'ı oklayarak öldürecek. tywin zaten tyrion'un babası değilmiş, zamanının targaryen kralı tywin lannister'ın karısı Joanna Lannister'a tecavüz eder. joanna lannister karnındaki çocuğu öldürmeye çalışır, çocuk sakat/cüce doğar. doğumda anne ölür. tyrion anlayacağınız bir targaryen. *

jon snow ve khaleesi: daenerys'in şu sıralar 10.000 kişilik unsullied isimli ordusu, mother's army diye bambaşka bir ordusu, üç tane de ejderhası mevcuttur. tahta oturuyor. stannis ile barışıyor. jon snow surda kale kumandanı olurken yaralanıyor. ak gezenlere büyük darbe vuruyor. ejderhalar ak gezenleri yakıyor. khalessi jon snowu surdan azad ediyor. tyrion kral eli oluyor.

jaime lannister: ölecekmiş ama nasıl öleceğini ben bulamadım.

--spoiler--

--spoiler--

not: yazı kısım kısım alıntıdır.
ilacım olan spoilerlardır. bıktım artık. 1 hafta bekleyemiyordum şimdi 1 sezon bekleyemem arkadaş. sonu varsa söyleyin.
insanların hala joffrey'in ölmesini ağır spoiler olarak görmesi de ayrı bir olaydır. komik misiniz kardeşim?
yazar burda "ben ingilizce biliyom. kitabını bile okudum. amına kodumun apaçileri eheheh." demek istemiş.
son kitabının adı kurtların zamanı olacakken yazarımız değişiklik yaparak kitabın adını bahar rüyaları gibi bir şey yapmış.. bana öyle geliyor ki ilk olarak starklar intikamını alacaktı lakin sanki ejderha ile kurtu birleştirecekbir son yazıyor gibi görünüyor. dediydi dersiniz.