bugün

önemli olanın o yola girmek olduğunu belirten cümle.
vatan için ölmenin örnek verilebileceği söz.
(bkz: şehit)
Bize bu öğretilmedi mi her zaman. Galibiyet için çıktığımız ve boynumuz bükük terk ettiğimiz herhangi bir yarışma ya da karşılaşma sonrasında iyi olmamıza rağmen mağlup olduğumuz için sevinmemiz ya da daha az üzülmemiz öğretildi.
Az'la yetinmeyi bilen, az'ı yeterli'ye hatta fazla'ya dönüştürebilmeyi bilen bir toplumun çocuklarıydık ya da bize bu da öyle öğretilmişti.

Almanya yenilince biz de yenilmiş sayılmıştık, cephelerde başarılı ve galiptik çoğu zaman, ama biz müttefiktik ve yenildik müttefikler olarak. ama bize öğretilen, biz yenilmemiştik de sanki katakullisi vardı bu işte dış mihrakların.

Brezilya'ya yarı finalde elendiğimizde de galiptik, 1 gol farkıyla yenilmek yenilmek anlamına gelmiyordu Türkçe sözlük'te. Halbuki brezilya finale çıkarken, biz çıkamıyorduk. Kimsenin aklına gelmemişti brezilya'yı elememiz gerektiği. sonuç ne olursa olsun galiptik biz.

Mağlubiyetlerimizi anlamlandırmanın manasızlığıdır, bu cümlenin asıl anlattığı. şartlar ne olursa olsun mağlubiyet alınacak olan en kötü sonuçtur.kandırmayın artık bizi,kandırmayalım artık kendimizi.
bir diğeri için;
(bkz: bizde her yol roma)
Bir gün daha bitti,
Bugün de hayattayım.
Kim galip, kim mağlup bilemem.
Ama ben, galipler safındayım.
Dedim ya, akşam oldu
Ve hala hayattayım. ***
bilmiyorum ama bence malup maluptur:)bu yüzden birbirimizi kandırdıgımız bir teselli cümlesidir.
Aynı (bkz: yıkılsa da) yıkılmadım ayaktayım der gibi bi cümledir?
uğrunda herşeyi feda edebileceğiniz bir savaşı kaybetmektir yada koyduğunuz hedef o kadar büyüktür ki hedefinize ulaşmasanız bile o yolda verilen mücadele yeterdir!!! (bkz: AZiM)
buna çok benzer sözler vardır bizde.
(bkz: tecrübe kazandık)