bugün

uzun zamandır aklımda olan ama farsi bir arkadaşımın "hassirele lan fuzuli dediğin adam hafız-ı şirazi'den etkilenmiştir" dediği büyük şair. gerçi o gün arkadaşımın yüzüne şöyle bi baktım, hababam sınıfındaki ahmet gibi "yüzüne tükürülecek adamsın ama sen ondan da anlamazsın ya neyse" dedim ve sustum ama ne çare bunlara bi şey anlatamıyorsun.

Cân ü ten oldukça benden derd ü dâğ eksük degül
Çıhsa cân hâk olsa ten ni cân gerek ni ten bana

Vasl kadrin bilmedüm fürkat belâsın çekmedin
Zulmet-i hecr itdi çoh târîk işi rûşen bana

Dûd ü ahkerdür bana serv ile gül ey bâğbân
N’eylerem ben gülşeni gülşen sana külhan bana

fuzuli

herkes haddini bilsin efendiler. firdevsi yazanı yakarım!

------------------------

ya da;

ezel kâtipleri uşşâk bahtın kare yazmışlar
bu mazmûn ile hat ol safha-i ruhsâre yazmışlar

havâs-ı hâk-i pâyun şerhini tahkîk edîp merdüm
gubâr îlen beyâz-ı dîde-i hûnbûre yazmışlar

gülistanı ser-i kuyun sıfatın bâb bâb ey gül
hat-ı reyhan ile cedvel çeküp gülzâra yazmışlar

iki satr eyleyüp ol iki mey-gûn la'ller vasfın
görenler her birin bir çeşm-i gevher-bâra yazmışlar

girip büthâneye kılsan tekellüm cân bulur şeksiz
musavvirler ne sûret kim der ü dîvâne yazmışlar

muharrirler yazanda her kime âlemde bir rûzî
bana her gün dil-i sad-pâreden bir pâre yazmışlar

yazanda vâmık u ferhâd u mecnûn vasfın ehl-i derd
fuzûlî adını gördüm ser-i tumâre yazmışlar

yani diyor ki;

1) kaderimizin katipleri aşıkların bahtını kara yazmışlar sonra da yarin yanağı sayfasına tümüyle yazmışlar.

2) toprağa bakan gözbebekleri (insan/lar) onun manasını (özelliklerini) kan saçan gözün beyazına yazmışlar!!!

3) ey sevgili gülbahçesi gibi olan köyünün (yörenin) sıfatlarını bab bab reyhan yazısı ile gülbahçesine yazmışlar!

4) şarap renginde dudaklarını görenler o iki dudağın vasfını her birini inci yağdıran o gözlere yazmışlar.

5) sevgilim, puthaneye girsen konuşsan orada ressamların duvarlara, kapılara çizdikleri ne kadar resim varsa hepsi can bulur.

6) katipler, dünyada herkesin rızkını yazdık­larında, yüz parça olmuş gönülden her gün bir parçayı da bana yazmışlar.

7) dert ehilleri, vamık'ın, ferhad'ın mecnun'un derdini yazanda, fuzüli adını gördüm senin derdini "içinin sayfalarına" yazmışlar

not: çeviri bana aittir varsa yanlışlık uyarınız. ser-i tumar konusu biraz karışık evet.

okurken yerimde duramıyorum!!
ulan sen nasıl bir adamsın fuzuli? ne yiyip içtin nereleri gezdin ne gördün ne işittin be adam!
Kıyaslama yapacak kadar divan edebiyatı bilgim yok lakin en iyilerinden biri olduğu açık. aşka sevdalanma gibi harika bir şiir elinden çıkmıştır.
itirazı olanların itirazlarını okumak isterim. evet ikinci yeniciler var mı aranızda bi şeyler karalayacak? *
şark diyince hayyam'ın rubailerinden ala şiir, hayyam'dan ala da şair yoktur.

hayyam'ın kafası asırlar ötesinden bile öndeydi o çağda.
selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar.