bugün

fenerbahçe'yi şampiyonlar liginde şampiyon adayı göstereninden tutunda, hakan şükür avrupanın en iyi forvetlerinden biridir diyenine kadar dünya ve avrupa futbolundan bi haber onlarca ilginç kişilerden oluşan, aslında çoğu endüstüriyel futbolun dev pastasından pay kapabilmek için türlü taklalar atan kişilerdir.

(bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
ülkemizde her kafadan bir ses çıkartan konuşkanlar. sorun bir hafta boyunca size bir maçı kendilerince yorumlasınlar. bu kapasiteye sahiptirler kendileri. ingiltere' deki futbol yorumcuları ile karşılaştırıldıklarında fazla göze battıkları görülmektedir. zira ingiltere' de bir maç oynanır, ardından hemen yorumu yapılır ve kapanır. bizde bir maç oluyor adamlar bir hafta onu tartışıyor. bunlarınki daha çok televizyon şovmenliği yapmaktır.
tarafsız olması ve futbola ayıracak zaman ve sevgisi olması gereken şahıslar. aksi takdirde herkesin yapabileceği futbol yorumlarıyla maçlarda sadece laf kalabalığı etmiş olurlar. hele taraflı yorum yaparlarsa, rekabette olumsuz şartlar doğabilir ve bu fair play adına üzücüdür.
türkiyedeki yorumcuların, kahvede oturup ona buna küfür etmeyi yorum sayanlarla hiçbir farkı yoktur. bir tanesi rtük'ün kapatacagından yada kanaldan kovulacagını bildigi için küfür etmez, diğeri kahvehane sahibinin atmayacagını ve çevrediklerin "hihihihi" diye sırıttıgını bildigi için küfür eder.
an itibariyle televizyonda bir düzinesinin boy gösterdiği ve kaç para aldıklarını çok çok çok merak ettiğim şanslı insanlar topluluğu. ve bu merak beni, 'bu devirde ya topçu olacaksın ya yorumcu' demeye itiyor..
ucundan kıyısından izlediğğim kadarıyla sadee futbolla değil, hayatla ilgilide engiiin, deriiin görüşleri olan insalardır bunlar. çok şey yaşamış, çok şey görüp geçirmişlerdir. derin mecazlarla ustalık isteyen felsefî düşünüşleri birleştirerek konuşur bunlar. bir programda en az iki kişi olurlar, kimi zaman sayıları beşe, altıya kadar da çıkabilir. sayıları arttıkça geyik yapma potansiyelleri de artar. sansal ve erman hocaları diğerlerinden ayrı tutmak gerekir! aman bir yanlışımız olmasın!! onlar teker teker çıksalar dahi beşer, altışar çıkanları bin parçaya bölebilecek kapasiteye sahiplerdir.
genelde geçmiş içinde futbolda gerek oyuncu gerek yönetici gerekse hakem olarak mevki sahibi olmuş insanlardır. geçmişte kendi yaptığı hataları unutup hiç yapmamış gibi yorumladıkları insanları yerden yere vururular. kendilerini o kadar kaptırırlarki filozfluğa kadar düşürürler işi. gerçi işin şu kımıda var, bizde takım tutan herkez yorumcudur kendisine göre.
geceleri yapılan programlardan önce az da olsa içiyorlar mıdır sorusunu akıllara getiren adamlar. ayık kafayla olmaz gibi..
90 dakika süren ve eninde sonunda en fazla 25 kişinin işin içinde olduğu bir maçı saatlerce tartışan bu adamların ikinci dünya savaşını tartışmaları durumunda ne olacağını çok merak ediyorum.
futbol hakkında konu ne olursa olsun saatlerce konuşmayı becerebilen insan topluluğu. hepsinin savunduğu garip fikirleri vardır ve o fikirleri savunmaktan asla vazgeçmezler. (bkz: fb bu kadroyla şampiyonlar ligini kazanır)
2008 avrupa futbol şampiyonası öncesi ve esnasında türk milli futbol takımına olmadık sözler söyleyen.milli takım başarılı olduktan sonra hiçbir şey olmaış gib yorum yapmaya devam eden kişiler.
türkiye'dekiler için konuşursak;
(bkz: ogan tarhan)
(bkz: güntekin onay)
(bkz: uğur meleke)

ve şimdi hatırlayamadığım birkaç tanesi daha dışında alayı beş para etmez, ekran önünde saatlerce kahvehane muhabbeti döndüren, futbolun f'sinden haberi olmayıp da tek maç üstüne 5 saat konuşabilen müsvedde topluluğudur.

edit: murat kosova'yı nasıl da unuttuk, haydi bir de dark side'dan bir isim söyleyeyim; (bkz: gökmen özdenak)
bazıları varki diyorum ne mal lan bunlara para veren adamlar çıkar beni bedavaya oraya ondan daha iyi yorum yapmassam dedittirir.bizde genelde bu yorumcular 3-4 kişi bir arada bir programda buluşmuşlarsa sürekli kavga çıkar.hepsi tuttuğu takımın avukatı olur.bazıları ise harbiden futbolu konuşur,bu harbiden futbolu konuşanların en önde gideni
(bkz: rıdvan dilmen)
bu mesleği icra ettikleri sürece dünyanın en gereksiz insanları olacaklardır. kişiliklerine futbol bilgilerine söyleyecek lafımız olamaz lakin beşinin bir araya gelip de, ne maçta verilen bir kararı değiştirebildikleri, ne federasyon tüzüğünde bir değişiklik yaptırabildikleri, ne bir takımın teknik direktörünün oyuncu seçimine ve tercihlerine etki edebildikleri görülmemiştir. peki niye hala çıkıp birbirlerini yer bu insanlar? neyin kavgasını yapıyorsun orada dedem?
5-6 kişinin toplanıp da kavga ettikleri görülmüştür. gereksizdir.

hadi 1-2 kişiyi anlarım. sakin sakin konuşursun. izleyen izler. ama kavga ediyo adamlar bildiğin. yazık la babam yaşında insanların yaptığına bak.
herkesin gördüğünü söylemeyeceksin ki futbol yorumcusu diyelim.
sportürk programını izliyorum habertürk te. kasımpaşa lige en iyi hazırlanan takım, antalya nın yerini alacak vs.
hadi ya. nasıl vardın bu kanıya?
boş beleş işlerin adamlarıdır.
zikilmis g*tün davasini yapan adamlar. (bkz: bos isler müdürü)
izlemek benim açımdan zevkli oluyor futbol yorumcularını.. birde tv deki falan dışında toplumdaki futbol yorumcuları vardır, genelde her kafadan farklı ses çıkar..

rıdvan dilmen ile güntekin onay ın programı zevkli.. bazen bön bön bakıyorum rıdvan dilmene, teknik anlatımlarından dolayı ama o adamı dinlemek zevkli... masal gibi, o anlatsın ben uyuyayım. her takımdan izleyicisi vardır rıdvan dilmen in bence..

medya daki futbol yorumcuları hiç görmediğiniz açılardan size yeni bakış açıları sunabilir.. akıl akıldan üstündür olayı.. dinlemekte fayda var derim ve tabi ki hepsiyle aynı görüşü benimsemeyebilirsiniz, böyle olduğu oluyor yani..
Futbolcuların emekli olduktan sonra yaptıkları iş. O kadar çok abartmışlardır ki animasyonlu ofsayt sistemi kurmuş adamlar.
dünyanın en rahat en sorumluluk gerektirmeyen mesleğini yapan insanlar. hiçbiri kesin konuşmaz. olabilir yapabilir. olsa iyi olurdu. ohh ne âlâ. sonra sergen çıkıp galatasaray schalke yi kesinlikle eleyemez deyince muhahhaa göt oldu göt diyorlar. ulan sergen de bilir schalke favori gözüküyor ama tabi belli olmaz top yuvarlaktır deyip risk almamayı. ahmet çakar gibi bikini giyerim diye iddaalaşmasın yeter.
turkiye'deki futbol severlere sorsan, en az %70'i bu meslegi rahatlikla yapabilecegini, hatta mevcut yorumculardan kat be kat daha iyi olabileceklerini dile getirir.

(bkz: ben daha iyi yaparim abi)
yavşaklar.

diyelim ki 3 büyüklerin penaltı pozisyonlarını yorumluyor. ceza sahası içinde müdahale olmuş. yorum: dokunmayacaksın oyuncuya dokunursan penaltı. sen dokunursan futbolcu da kendini bırakır. müdahale etmeyeceksin. net penaltı.

aynı pozisyonda Anadolu takımının penaltısı verilmemiş: ceza sahası içinde müdahale olmuş. yorum: futbol içinde böyle müdahaleler var. zaten bu oyuncuyu biliyoruz böyle müdahaleler ile kolay kolay düşecek oyuncu değil. sanki biraz kendini bırakmış gibi. dolayısı ile penaltı değil.

azcık delikanlı olun. sırf koltuğunuzu korumak için böyle yanar döner yorum yapmayın.
boş insanlar, tamamen boş.
acilen açıklaması gereken bir pozisyon vardır;

görsel