bugün

entry'ler (378)

insanın aşkı bulamayacağını anladığı an

arka fonda bassment' ten in my sleeping çalması muhtemel an.

yulduz usmanova

yaşar, levent yüksel ve hüsnü şenlendirici ile de düet yapmış kişidir. yaşar seni severdim adlı şarkıda kendisine eşlik etmiş. levent yüksel ile de çoğumuzun candan erçetin' den dinlediği yalan adlı şarkıyı seslendirmiştir. Hüsnü Şenlendirici ise dünya isimli parçanın enstrumental versiyonunda klarneti eline almıştır.

kuşlar da gitti

ezginin günlüğü' nün muhteşem bir müziğe sahip parçası. nadir göktürk' ü sevme nedenlerinden yalnızca biridir.

senin ugruna

ergun efe adlı şahısın seslendirdiği sevda dolu türküdür.

Askina varmi care
Gönlümde bunca yare
Sizliyor senin ugruna

Dağlarına dargınım
Yollarına yorgunum
Gözlerine sürgünüm yar

Sensizlik bana zulüm
kalbimde acan gülüm
yar gelmezse gelsin ölüm

Geceler boyu sürgün
Şu kalbim sana vurgun
Kanıyor senin uğruna

Dağlarına dargınım
Yollarına yorgunum
Gözlerine sürgünüm yar

Sensizlik bana zulüm
Kalbimde açan gülüm
Yar gelmese gelsin ölüm

Feryad eden bülbüller
Sazım yaralı teller
inliyor senin uğruna

Dağlarına dargınım
Yollarına yorgunum
Gözlerine sürgünüm yar

Sensizlik bana zulüm
Kalbimde açan gülüm
Yar gelmese gelsin ölüm...

karadeniz

uzun süredir aldığım en sağlam albümlerden biridir. albümü açtığınızda öncelikle karşınıza kazım koyuncu ve kamran usluer' in iki fotoğrafı çıkmaktadır, altında "kaybettiğimiz tüm dostlara, en çok da kazım' a" yazısı işliğinde. ardından dinlemek için cd' yi yerleştirdiğinizde parçaların derinlerine dalmaya başlarsınız. aytekin ataş, yılmaz yeşilyurt, kemal sahir gürel, cengiz onural, sunay özgür, fuat saka, erkan oğur ve kazım koyuncu imzalı düzenlemeler ve şevval sam' ın güzel mi güzel yorumları ile karadeniz kıyılarından, yaylalarına kadar bir yolculuktur cd çalarda dönen. kulaklarda değil zihinlerde de bir rahatlama söz konusudur. kederlenmek için de, coşup eğlenmek için de elinizin hemen altında sağlam bir çalışma bulunmaktadır artık.

dip not: düzenlemeler kadar müzisyen kadrosu da sağlamdır. bahsetmek gerekecek elbet. buyrunuz;

göksun çavdar - klarinet
nejat özgür - garmon
erdem doğan - klasik gitar, perdesiz gitar, akustik gitar
abdullah şakar - bas gitar
aytekin ataş - keyboard, divan bağlama, midi kontrbas, perküsyon, cura,
soner akalın - perküsyon
neriman güneş - keman, viyola
eyüp hamiş - kaval
tahsin terzi - kemençe
fatih yaşar - vokal
selim bölükbaşı - kemençe
cem tuncer - akustik gitar
engin arslan - tanbur, bağlama,
yılmaz yeşilyurt - perküsyon, vokal
onay şahin - kemençe, vokal
muammer ketencioğlu - akerdeon
ismail soyberk - bas gitar
abbas karacan - perküsyon
erdinç şenyaylar - klasik gitar, akustik gitar, elektrik gitar
özlem göncü - keman
başak zabcı - keman
hande gözalan - keman
oya uysal - keman
derya davulcu - çello
turgut alp bekoğlu - davul
gökhan birben - vokal
harun turan - vokal
volkan arslan - vokal
derya türkan - kemençe
murat aydemir - tanbur
cengiz onural - gitar
akın aral - bas gitar
türker çolak - vurmalı çalgılar
burhan elmas - kemençe
erkan oğur - kopuz, balta, perdesiz klasik gitar, davul, vokal
ozan tügen - keyboard
fuat saka - akustik gitar, bas gitar, perküsyon, keyboard
kazım koyuncu - akustik gitar

demedim mi haydar

sözleri yusuf hayaloğlu' na müziği ahmet kaya' ya ait sitemkar parçanın adı. 1995 tarihli beni bul albümünde yer almaktadır. giriş bölümündeki kemanın iç yaktığı bu eserin sözleri şu şekildedir;

Biz dağlarda keklik idik
Şimdi bu çöplükte karga olduk
Bizim de boyumuzu aştı bu şehir
Yerlere serildik madara olduk.

Demedim mi Haydar, demedim mi sana
Bu istanbul yutar adamı
Demedim mi Haydar, demedim mi söyle
Bu şerefsiz geceler satar adamı.

Biz umutlar yolcusuyduk
Rakı sofrasında bir meze olduk
Bizim de harcımız değildi sevmek
Yosmalar içinde kepaze olduk.

seksen sekiz ay ise gelmeyen memur

zamanında ülke başındaki birinin benim memurum işini bilir dediği bir memleket için pek de anormal olmayan durum.

kardeş türküler le 15 yıl gösterisi

24 haziran 2008 tarihinde istanbul kuruçeşme arena' da gerçekleşmiş olan gösteridir. konser 70' li yıllardan günümüze nasıl gelindiğini gösteren bir video sunumu ve o yıllarla özdeşleşmiş türkülerin potpori halinde söylenmesi ile başladı. videonun içerisinde çeşitli 1 mayıs kutlamalarının, deniz gezmiş' in, işçi ve köylülerin, cem karaca' nın, selda bağcan' ın görüntülerine yer verildi. videonun sonuna doğru, günümüze doğru gelindiğinde aşık mahsuni şerif, ahmet kaya, kazım koyuncu, şivan perwer gibi sanatçıların türkülerinden oluşan bir potpori dinledik. vedat yıldırım yapılan bu video çalışmasının amacını yakın zamanda demokrasi adına artan olumsuz gelişmeler neticesinde, bu güne kadar demokrasi ve kardeşlik adına yapılanlarla ve onlar için çabalayanlarla bir hatırlatma yapmak olduğunu söyledi.

Konser iki bölümden oluşuyordu. ilk bölümde türkçe, ermenice ve kürtçe türküler ile iki adet romen şarkısına bir adet alevi deyişine bir adet de ilahiye yer verildi. bu bölümde aynur doğan, leman sam ve neşet ertaş konuk sanatçı olarak kardeş türküler' e eşlik ettiler. ikinci bölüm kürtçe iki türkü ile başlayıp arapça, romence, lazca ve türkçe türküler ile devam etti. bu bölümde birol topaloğlu ve esma redzepova konuk sanatçı olarak sahnede yer aldılar. Ayrıca konser boyunca ertan tekin düdüğü ve zurnası ile türkülere eşlik etti. erdal erzincan rahatsızlığı nedeni ile konsere seyirci olarak katıldı. boğaziçi folklor grubu da dansları ile türküleri görsel bir şölen haline getirirken, erol mutlu da konserin temasına uygun şiirleri okuyarak türkülerin ve kardeşliğin önemini ve güzelliğini vurguladı. seyirciler arasında oluşan halaylar, çekilen horonlar, atılan göbekler ile de gösterinin bütünlüğü tamamlanmış oldu.

son olarak ilk kez gittiğim kardeş türküler konseri' nde albümlerinden aldığım tadı fazlası ile almış bulunmaktayım. özellikle bis anında söyledikleri kara üzüm habbesi ile dağılmaya hazırlanan kalabalığın geri gelip halaylar oluşturması ile sadece benim değil herkesin bu gösteriden fazlası ile memnun kaldığını gördüm. umarım bu topluluk hep böyle devam eder ve daha çok 15 yıl görür.

not: şu günlerde kardeş türküler' in 15 yılını anlatan bir kitap da raflardaki yerini almış olmalı. ilgilenenlere duyurulur.

parayı bulunca nick değiştirmek

music box - music box productions

en iyi film müzikleri

ağır roman
im juli
gegen die wand
collateral
dead man walking
into the wild
anlat istanbul
eşkiya
yazı tura
gönül yarası

çok küfür etmenin psikolojisi

sinirlenme, köşeye sıkışma vb. durumların sonucunda gelişen psikolojidir. zamanla kişinin duzgun tek bir cumlesinin olmaması durumuna yol açar.
(bkz: cumleye kufrederek başlamak)

yaşamam artık

o çocukları adlı filmin soundtrack' inde kullanılan fazlasıyla arabesk şarkıdır. youtube' da bazı versiyonları bulunmaktadır. filmde yer alan ferdi karakterinden dolayı* ferdi tayfur' undur diye düşündürten bu şarkıyı kıraç' ın nasıl bulduğunu merak etmekteyim.

gitme

selda bağcan' ın türkülerimiz-2 albümünde söylediği neşet ertaş türküsüdür.

meydan sizindir

sözü ve müziği mahsuni şerif' e ait türküdür. selda bağcan' ın türkülerimiz 2 adlı albümünde yer alan versiyonu şöyledir.

soyulmadık bir derimiz kalmıştı
soyun babo soyun, meydan sizindir
hiçbir canlı kardeşine kıyamaz
kıyın babo kıyın, meydan sizindir

bugün sizin ama yarın bizimdir
dünya bizimdir, evren bizimdir
dostluk bizimdir, kardeşlik bizimdir

toprağa karışmış fakirin teri
ağlamak bilir mi beylerin biri
size beyefendi, bize serseri
deyin bab, deyin, meydan sizindir

dostluk bizimdir, kardeşlik bizimdir

kıyas edilir mi çul ile halı
kimler yaptı bize böyle bir yolu
yemekle biter mi milletin malı
yeyin babo yeyin, meydan sizindir

dostluk bizimdir, kardeşlik bizimdir.

im juli

fatih akın' a duyduğum saygının bin kat arttığı filmdir. ayrıca soundtrack ile de dikkat çekmektedir. filmde yer alan birkaç şarkıya örnek vermek gerekirse;

(bkz: istanbul twilight)*
(bkz: ska ka-bop)*
(bkz: güneşim)*
(bkz: blue moon revisited)*

boyuna tuvalete giren insanlar

(bkz: bir arkadaşa bakıp çıkıcam)

oy akşamlar

cengiz özkan' ın yürekten söylediği elazığ türküsüdür.

sevmekten usanmam

erkan oğur' un da cümbüş ile eşlik ettiği şarkıdır.

tuncay akdoğan

sesinde açan bulutlara daha çok şey verecekken ruhu ile mavi bulutlara binen müzisyendir. gökyüzüne bakma sebeplerinden sadece biridir.

blackmore

üniversitede hazırlık sonrası tanıştığım ilk kişidir*. kendisi, muhabbet etmekten zevk aldığım 3-5 kişiden biridir. zamanında ritchie blackmore ve ekürisi üzerine verdiği eşsiz bilgiler ile bizleri aydınlatmıştır, hala da aydınlatmaktadır. okuduğumuz bölümü çekilebilir hale getiren kişilerden, müzik ile kurduğu bağı zevkle takip ettiğim, fender kendisinin kölesi olsun dediğim...