bugün

transferden para kazanmanın en kolaya indirildiği fm serisinin son oyunu.
şampiyonlar ligi'nde barcelona-psv maçı oynuyorum, ilk yarı 1-0, 65. dakikada da 2-0 yapıyorum. 70'de bir değişiklik yaparken oyun motoru bana gol yemeyi kodladığı için bi tane messi sallıyor ve 1-2 oluyor maç. ve ne oluyorsa tam da o anda oluyor. değişiklikten sonra bir anda skorboard'da 2-2'lik eşitliği görüyorum. maç çizelgesine bakıyorum messi 2 tane sallamış, ama olay anında öyle bir şey yoktu. geriye alıp gole bakıyorum, hani acaba ben mi unuttum diye, yok öyle bir şey de, kafasından pozisyon ve sonucunda gol eklemiş.

yapacağınız oyunu sikeyim, barcelona her yerde uefa'dan şike yapıyor amk. ne güzel camp nou'da madara ediyordum.

eindhovenlı aslanların yüreklerine sağlık, benim gönlümde 1-2 kazandılar zaten.

oç miles :(

kafaasına göre gol ekleyebilen oyundur.
5 günde 3 futbolcunun sakatlanabildiği oyun. yedek kalecisiz maça çıkabiliyorsunuz. onun dışında ingiltere" de oynaması keyifli...
hic beceremedigim oyundur. o ne oyle beyni yoruyor, transferi adamlarla konusmasi falan filan ugrasamam. pes e devam.
beyin hücresi öldürebilecek derecede sığ bir oyun. Şu oyunu yaş aralığı 14-24 den büyüğü pek fazla oynamaz. sıkılır ulan insan o ne öyle allah aşkına güya muhabirle konuşmalar transfer yapmalar falan. aç monopoly oyna daha iyi.

şu oyunu oynayacağıma Ankara'nın bağlarını açar Misket oynarım daha iyi mk.
Napoli ile başarıdan başarıya koştum ancak yönetim ve italya liginin kadro belirlenirken koyduğu bazı kurallardan sıkılıp istifa ettim.

Napoli ile 3 lig şampiyonluğu, 2 italya Kupası ve 3 italya Süper Kupası kazandım. Bir Şampiyonlar ligi çeyrek finali, iki kez Şampiyonlar ligi finali gördüm birinde Barcelona'yı yenerek kupayı aldım diğerinde ise B. Münih'e boyun eğdim.

Napoli ile birlikte ispanya milli takımını da yönetiyordum. Dünya üçünlüğünün ardından bir süre daha klüp yönetmedim. Beşiktaş'ın başına geçmeyi düşünürken inter'den teklif geldi ve kabul ettim.

inter, Napoli'ye göre teknik kadrosu dar oyuncularının geneli yaşlı ve kondisyonsuz ve bir çok oyuncunun bonservis ortaklığı bulunuyor. Yönetimle bir takım görüşmeler yaptım ve takımda değişikliklere gittim. Öncelikle borservis ortaklığı olan oyunculardan iyi olanların bonservislerini aldım ardından 3-5-2 ile oynayan inter'e 4-5-1'i uygulamaya koydum. Yaşlı futbolcuların bir bölümünü sattım bir bölümünü takasta kullanarak erittim. Takım hala kondisyonunu toplayabilmiş değil 11. Hafta da liderim ancak en yakın rakibim ve eski takımım benim yarattığım yıldızlar topluluğu Napoli ise 2 puan ardımda... ilk hafta Napoli'yle ile oynanan maçı 1-6 gibi bir skorla kaybettim ama futbolcularımı toparlayıp liderliği kaptım tabi bunda Milan ve Juve'nin Napoliyi mağlup etmeleri de etkili oldu.

Bakalım sezon sonu verdiğim sözü tutup Şampiyonlar Ligine katılabilecek miyim... Göreceğiz takımım ara transfer döneminden sonra daha genç ve dinamik olacak...

Kısaca; "şimdi onlar düşünsün!"
Crash Dump hatasına çözüm bulunamayan oyun.bilgisi olanlar mesaj atabilirse sevinirim.
Steam'den paşa paşa alıp Trabzonspor'umu seçip kariyerime başladığım oyundur. Sıfır hile ile mükemmel başarılar yakalanabilecek oyun. (bkz: Genie Scout) 'u biz hileden saymıyoruz efendim.
Oyunda dikkat edilmesi gereken çok fazla özellik var. Sezon öncesi planlamayı çok doğru ayarlamak gerekiyor. En az 12-13 hazırlık maçı yapmak taktiğin oturması için yeterli olabiliyor. Önceleri sadece hazırlık maçı yaparken şimdi tur şeklinde düzenliyorum maçları. sene içinde forma satışlarına çok etkisi oluyor. Abd ve çin pazarını mesken tuttum adeta.

taktik kısmı ise zor gibi görünebilir. Ama güzel bir taktik ve oyuncu direktifleri ile makine gibi işleyen bir takım kurabiliyorsunuz. taktiğin kendi içinde çelişmemesi çok önemli. kısa pas oyna deyip adama daha fazla yaratıcılık vermek olmaz.

Basın toplantıları çok önemli. eğer bir oyuncunun sevdiği kişiler kısmında isminiz varsa onun hakkında yaptığınız yorumlar üzerinde çok etkili oluyor.

Duran toplardan gol yeme mevzusu vardı. Onu çözdüler mi bilmem de ceza sahası içinde adam koyabileceğiniz bütün boşluklara adam koyunca yediğim gol sayısı neredeyse sıfıra indi.

Şu anda 2023 yılına geldim. (iki tam sezonu yardımcı antrenörüme oynattım) Kesinlikle teknik kadronun önemi çok fazla. alanında yetkin isimleri alıp doğru antreman bölümlerine yerleştirdiğinizde oyuncuların özellikleri daha çabuk gelişiyor.

Oyunun en tuhafıma giden yeri Türk iş adamları ingiltere ve fransa'da o kadar fazla takım aldılar ki yakında avrupa çapında bir Türk ligi kurulabilir diye düşünüyorum.

Her şeye rağmen CL şampiyonluğu çok zor kazanılıyor. Eğer gerçekten save-load yapılmıyorsa. Ben kazandığım sene kura şansı ile finale kadar geldim. Finalde stuttgart ile oynayıp kupayı kazandım. Ondan bir önceki senede avrupa liginde kayserispor ile final oynadım. (Çok saçma değil mi amk) Adamlar milan'ı yenip finale kaldılar hemde.

NOT: O kadar başarı kazandık türkiye milli takımı hala takımın başına fuat çapa'yı hakan kutlu'yu falan getiriyor. Teklif bekliyoruz burada sayın federeasyon başkanı
inter'in düşük kondisyonu insanı çileden çıkartıyor anlamsız yoğun fikstürde üzerine eklendiğinde işin içinden çıkılmaz hale geliyor. Çıldırdım çıldıracağım! Hayırlısı bakalım!

görsel
Şu hale bak, bakta çıldırma!
Bugün ben de FM kariyerime basladim.ilk olarak tabi ki oyunu çözebilmek için en iyi bildiğim takim olan gs ile basladim.
Transfer bütçesi karsinda sok oldum , istedigim hic bi futbolcuyu alamadim ancak zaten aslında planim takimin kadrosunu korumak , üstüne sağlam genç takviyeler yapmakti.
ilk is olarak Eboueyi ve riearayi sattim , caner erkin ile anlastim ancak tecrübesizliğim yuzunden takima gelecek sezon katilma maddesi koydum ki bu noktaya aklinizda tutun.Neyse sol bekte hakan ile idare ederim dedim.
Drogbayi satma cabalarim basarisiz oldu ve engin baytari bi takima kiralayip.
Sezona esas kadroyla basladim.
3-2-3-1 taktiğini benimsedim.
----------muslera-----------
Hamit(sabri)-Semih-chedjou-hakan
-------Melo.---------Selcuk
Bruma------sneijder-----amrabat
-----Burak (drogba)----
Bu kadroyla hazirlik maclarini çok iyi geçirdim ve sezonun ilk macina yani super kupada fb macina ciktim.Zorlanirim diye düşünüyordum derken bi baktim 1 , sonra 2 falan derken ilk 20 dakikada 3-0 öne gectim.Tamam bu mac benim artik derken burak sakatlandi yerine Umutu almak zorunda kaldim.Sonra su yardimci hocalarin tavsiyelerine uyduk.Ve fb 3-1 yapti maci ancak golden çok golü atan isim üzdü beni caner sol bekten topu aldi ceza sahasina kadar girdi golü atti , o sirada kendimi suçlamaya basladim falan bi 2. Yari durum 3-2 oldu golü kim mi aitti ? Caner..Neyse bari defans yapim dedim dakika 90 da sow atti 3-3 oldu.Uzatmalarda da selçuk şahinin attigi gol ile super kupayi kaybettim.Belki de canerin transfer sözleşmesinde yanlislik yapmasam kupa benimdi.
Futbolcularada iyi kizdim , onlarda baya gaza geldi.
Bakalim başkanla goruscez artik gelecekten umutluyuz.
Bu sezon bu kadroyla sampiyonlar ligine gidelim , hedef tabi ki stsl de şampiyonluk ancak 2.olsak da uzulmem.
Sampiyonlar liginde de gruplardan ciktik mi tamamdir.
Şimdiden gelecek sezonun hedeflerini , transferlerini dusunecez artik.
Devre arasindada guclendirebilirim takimi.
Neyse ligin ilk macina az kaldi ona odaklaniyoruz.
Devami gelecek :D
Bugüne kadar hep alt liglerden küçük takımlarla oynadığım oyundu.Fakat geçen sezondan David Moyes'a bilendiğim için yeni kariyerimi manu ile açtığım oyundur.
anadolu selçuk'la dünyanın en iyi takımını kurmanın imkanı olduğu oyun. sıfır hile sıfır çakallıkla 40 sezon sonunda avrupanın en iyisi olabiliyorsunuz. tabi her maça falan girmedim. 40 sezon babayı oynardım yoksa.

taktik 3-5-2'ydi, türk takımlarına çok zarar veren bir kontra taktiği. 5'linin ikisi ön libero ikisi standart biri ofansif olacak. forvetlerin ikisi de gizli forvet olacak. türkiye kupasını ptt 1. ligden rahat alırsınız.
Geçmiş sayfalarda psv ile olan kariyerimi anlatmıştım kaba taslak. 2017 yılının ilk çeyreğinde üst üste 4. Şampiyonluğa yürüdüğüm oyun.

Bu senenin başında takımda pek de fazla forma şansı bulamayan ve oyuncu tipi olarak takım taktiğine uymayan ola toivonen'i 1 milyon euro gibi cüzi bir miktara premier league'ye yeni çıkan Watford'a sattım. Takımın mali durumu iyi Düzeyde olduğu için bu az meblağ sıkıntı yaratmadı. Yaşı da 30 gibi bir şey olması lazımdı.

3 senedir kiraladığım ve yeterli verimi alamadığımı düşündüğüm karim rekik ile artık yolun sonuna geldik. Aynı jenerasyon ürünü olan ve hemen hemen aynı potansiyelde olduğuna inandığım Jeffrey Bruma almış başımı gitmiş, Barcelona'ları city'leri peşine takarken bunun hala yerinde sayması sonucu artık istemedim. Takımda halihazırda bulundurduğumuz Nemanja Pejcinovic artık onun partneri oldu. Rekik yerine de altyapıdan jorrit hendrix miydi neydi onu oynatıyorum.

Forvete de chelsea'nin satışa çıkardığı pato'yu kiraladım. Biraz daha zorlasam 8'e falan alabilirdim de Allah'tan almamışım. 12 maç 3 gol amk. Sene Sonu bomba bir forvet arayacağım yerine.

Sezona bu transferlerle başladık işte. Devre arasında sık sık sakatlanan ve hayvan gibi maaş alan Luka Modrić yerine derby'nin genç starı will hughes ve sağ bek igor Juliao'yu 25 milyon euro'ya kadroya kattım. ikisi de genç, ikisi de yetenekli oyuncular.

Bakalım verim alabilecek miyiz ve yolumuzun başında koyduğumuz hedef olan uefa şampiyonlar Ligi'nde zafere ulaşabilecek miyiz?

Fm konusunda tecrübeli olduğuma inanıyorum, yardım isteyen, oyuncu veya destek arayan arkadaşlara, veya benden iyi bile olsa sırf muhabbet etmek için adam arayan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Şu oyuna ayırdığım zamanın 63829'de 1'ini derslerime, hatta siktir et onu, genel kültüre ayırsam şimdi entelektüel bir kimlik olarak gösterilirdim amk*.
fm 13 ile çok farkı olmayacağını bildiğimden almadığım oyun.
yassine benzia'yı, yanılmıyorsam üçüncü sezon sonunda beleş olarak fenerbahçe'ye transfer ettiğim oyun. lyon sözleşme uzatmadı. 21 mi 22 mi neydi bana geldiğinde. 26 yaşına kadar oynattım bunu. çok gelişmedi. ama leblebi gibi gol attı. 150 maçta 160'tan fazla gol attı. kapabiliyorsanız kapın. salih de muazzam gelişiyor. fener'le ligi domine etmek çok kolay.
kayıt dosyalarının çok sık bozulduğu ve bu yüzden yeni kariyer açmaya bıktığım oyun.
taktiklerle ilgili yaptıkları değişikliklerin sebebini bir türlü tam olarak anlayamadığım oyun. yahu ben 3 boyutu geliştireceklerine taktik seçeneklerini artırsınlar, bu seçeneklerin etkilerini artırsınlar, takım üzerindeki hakimiyetimiz artsın diye bekliyorum; bunlar ha bire o özellikleri azaltıyorlar. yahu senelerdir oynuyorum bu oyunu, muhteşem kadrolarla dandik takımlara karşı maç berabere giderken son 15 dakika kala "yüklen" talimatı verdiğim zaman bunun etkisini görmem lazım benim. yani tamam, bu sihirli bir buton ve ben buna bastığım zaman anında goller bulayım demiyorum ama atraksiyon olsun. rakip takım kontra ataklarla beni fena yakalasın, benim kreatif oyuncularım pozisyon yakalasın, ya da en azından savunmayı falan bırakıp gol bulabilmek için her türlü girişimde bulunsunlar, tempo yükselsin... ama onun yerine karşımdaki kıytırık takımın yaptığı sıkı defans sonucu 15 dakika boyunca ne benden ne de onlardan bir tek pozisyon dahi izleyemeden maç bitiyor. bir el atın la artık şuna.

ayrıca kişisel deneyimime göre fm13te kalıp bunu almayan arkadaşlar çok çok iyi etmişler. hakikaten de bana anlamsız gelmeye başladı bu oyunu her sene yeniden almak. aynı oyunu almak gibi. hatta düşünüyorum da, gerçekten bu oyun her sene biraz daha geriye gidiyor gibi.
kariyerimi özetleyeyim. tam 5 sezon gecirdim ve baya zor sezonlardı. ilk olarak a milli takımla başladım dunya kupası elemelerinde romanya ve macaristan gibi rakipleri arkamızda bırakarak hollandanın ardından ikinci olarak dünya kupasına katıldık. tabi pek fazla güvenmiyordum kadroma cünkü dunya kupası icin yetersizdi

volkan

gökhan semih ömer toprak caner

selcuk inan

hamit töre

nuri arda

burak

yedekler
onur tolga
egemen hasan ali serdar aziz olcan adın mevlut erdinc umut bulut olcay şahan mehmet topal emre belezoglu hakan calhanoglu veli kavlak ersan gulum

neyse bu kadroyla ve bi iki kisi daha vardi galiba yedeklerle ciktik ve b grubuna dustuk grub orta-zor gibiydi

b grubu
almanya
abd
turkiye
gibraltar

almanya zaten lider çıkar diye düsündüm . tek rakibimiz abd ydi bu grupda bizim için ve abdyi averaj farkiyla altimizda biraktik gruptan 4 puanla ikinci olarak ciktik. gruptan ciktiktan sonra elemedeki rakibimiz arjantindi messinin hattrick yaptigi macta 3-0 la turkiyeye döndük.

turkiyeye döndüm takımla bi toplantı yaptım bu turnuvanin bize tecrube katacagini soyledim ve evlerine geri yolladım. Aylar aralıkı gösteriyordu milli takımdan ayrilma karari aldm. Yildirim demiroren ilk once yeni sozlesme imzalamaya calisti ama kararliydim artik klup yonetmek istiyordum. Baktım superlige galatasaray fener besiktaş boşmu diye ve hüsran sadece turgutluspor menejer arıyordu . Bavulumu ve karımı kaptığım gibi maldivlere tatile çıktık. 25 günlük tatilimizden sonra iyice dinçleşmiştim. Temsilcim bana bir premier lig takımından teklif geldiğini sizinle görüsmek istediklerini söyledi. Hmm premier lig ... cazipti benim için . Asistanımın getirdiği kağıda doğru baktım ve ne göreyim . Arsenal FC . Bavullarımı kaptığım gibi ilk uçakla görüşme için londraya uçtum. Arsenal başkanı sakin ve güvenilir bi adama benziyordu. Önüme bir kağıt uzattı . kağıda doğru baktım .
önümde haftalık 56,000 sterlin alacağıma dair bir sözleşme duruyordu. bir kaç mürekkep darbesiyle kağıdı imzaladım .

Başkan bana tesisleri gezdirdi .
Benden isteklerini ve felsefelerini anlattı. Adam idealist biriydi onu sevmeye başlamıştım . Ertesi sabah uyandım ve imza töreni için basın mensuplarının karşısına çıktık.

Gazetecilere şöyle dedim .
" Eğer konu arsenalse ben varım " basın toplantısı bittikten sonra antreman tesislerine gittim bir bardak çay içtikten sonra kadroyla görüsmek için aşağı indim.
Hepsi oradaydı ; özil , wilshere ,walcott , giroud , podolski ....

ilk önce kendimi ve hedeflerimi anlattım . Şımarıklığa luzm yok dedim ve disipli i daha ilk günden hat safaya çıkardım onlara ilk gün çift antreman yaptırdıktan sonra alt yapı takımını ziyaret ettim. Gerçekten FM deki en yi altyapı arsenaldeymiş beyler bunu anladm . En az 20 tane oyuncu 4-5 yıl sonra real madridde barcelonada oynayacak kapasitedeydi . Onlarla da biraz konuştuktan sonra başkanın evine doğru yola çıktım .
Başkanla transfer bütçesini ve benden beklentilerini öğrenmek için biraz konuştuk . Arsenal o sene uefadaydı ve başkan benden kupayı almamı istedi. Premier ligde de en az 4 cülük istedi . Pekala kabul ediyorum dedim ama bütçem ne kadar ? bana devre arasında harcamam için 32 m $ verdi. Ister harca istersen seneye ki butcenle birlestirip seneye ronaldoyu al bu sana kalmıs dedi. Okey benim kafamda bir kaç oyuncu var dedim. Hemen juveden llorente barçadan pedro dortmundan benderi kadroma kattım . Walcott ve oxlade chamberleini toplam 45 e psgye okuttum ve zarari oyle kapattim. Ligde ne kadar kötü gitsekte avrupada bi o kadar iyi gidiyorduk . Uefayı aldık .
ligde de 3cü olduk.
Daha sonraki sene takıma golcu lazım dedim ve scout ekibimi dünyanın her yerine golcü bulmaları için saldım . Ve golcum arjantinden cikti. Henuz 21 yasindaydi fmnin kendi urettiyi genclerden biri dave messenger. Sezona çok iyi basladik ve bu sezon sampiyonlar ligindeydik. ilk yariyi citynin arkasindan 2 puan geride bitirdik sampiyonlar ligi gruplarindan ciktik ve benficayla eslestik.
başkan mutlu ve umutluydu...

(( devamını sonra yazarım artık ))
fm serisinin son çıkan versiyonu olan oyun

-her maçta kornerden en az 1 gol yediğiniz oyun.
-karşılaştığınız amatör lig takımlarının Barcelona'ya tiki taka dersi verecek derecede iyi paslaştığı oyun. adamlar 1500 pas yapıp gol atarken sizin oyuncularınızın üst üste 2 düzgün pas yapamadığı oyun.
-kaleciyle karşı karşıya kalan santraforların plaseyi bırakıp gol atmaktansa hayvan gibi abanarak topu stadyumun dışına yolladıkları oyun.

kısacası kanser olmak istemeyenlerin başlamaması gereken oyun.
fm 2008 ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi fm oyunu olabilir. hatta fm 2008'den daha iyi diyebilirim. öncelikle oyun çok zor. başından 1 ay neredeyse hiç kalkmadım. her taktiği denedim, çokca not aldım adeta oyunu çözeceğim diye kafayı yedim. 10 yıllık fm oyuncusuyum ama şu 1 ayda gösterdiğim çabaya hayatım boyunca derslerime göstermedim. en sonunda oyunu tamamiyle çözdüm. gerçekten muazzzam olmuş oyun. neredeyse her şeyi üst düzey. bazı hatalar var ama olsun o kadar.
akçakocasporla harikalar yaratılan oyun. Hedef tam profesyonel olmak!

Başta süper amatör ligten takım alacaktım ama datayı oyun açmayınca mecbur bölgesel amatörden takım aldık. Hadi bakalım.
bir türlü düzgün çalışan torrentini bulamadığım bağımlılık yaratan oyun.
15 ini beklediğim oyun.
ajax ile birazdan başlayacağım oyun. yazarlardan oyuncu ve taktik yardımı bekliyorum en son 2008 versiyonunu oynamıştım.
Bugün gerekli yamaları kurup körfez fk ile başlayacağım oyundur.