bugün

Floransa’da McDonald’s’a izin çıkmadı
--spoiler--
Floransa Belediyesi yerel yemek kültürünü korumak için McDonald's'ın Duomo Katedrali yakınında bir restoran açmasına izin vermedi. McDonald's buna karşı belediyeye dava açtı.
italya’daki döner dükkanları yasağı McDonalds’ı da vurdu. Wall Street Journal’ın haberine göre italya’nın Floransa kentindeki ünlü Duomo Katedrali’nin etrafındaki bir sokağa McDonald’s açılmasına izin verilmedi. Buna karşı şirket Floransa Belediyesi’ne 20 milyon dolarlık bir dava açtı.
Restoran açılmasına izin verilmemesinin gerekçesi ise Floransa Belediye Meclisi’nin Ocak 2016’ta alığı bir karar. Buna göre yerel esnafı korumak için yeni fast food restoranları ve yerel olmayan yiyeceklerin satıldığı mekanlara kısıtlamalar getirildi. McDonalds yetkilileri açacakları restoranın mimari olarak Floransa’nın kimliğini yansıtacağını belirtseler de Duomo civarındaki restoran için izin alamadılar.
24 binden fazla kişi Floransa’da McDonalds’ı istemediğini belirten online bir kampanyaya katıldı. Floransa’daki protestoların başını çeken Gilberto Bertini isimli aktivist, “Floransalılar şehir merkezinden dışlandı. Gidilebilecek yerler son derece pahalı” ifadelerini kullandı.
McDonalds Floransa restoranına izin verilmesi için masaya servis imkanı ve al-götür servisini yapmayacağını bile açıkladı ama izni koparamadı.
McDonalds’ın italya’yla sorunlu bir geçmişi bulunuyor. italya’da ilk McDonalds 1986 yılında açılmıştı. Açılışında yemek kültürü konusunda tutucu kimlikleriyle bilinen italyanlar spagetti yiyerek McDonalds’ı protesto etmişlerdi. Şu an italya’da 540 McDonald’s bulunuyor ve yıllık 1 milyar euro ciro getiriyor. italya yemek pazarının yüzde 2’si McDonalds’a ait.
Türkiye'de ilk McDonald’s 1986 yılında istanbul Taksim’de açıldı. McDonald's, bugün yaklaşık 260 restoranı ve 6000 civarında çalışanı ile yılda 100 milyon kişiye hizmet vermekte.
--spoiler--
Memleket koktu be!
Bir roma değil ama çok etkileyici bir şehir.
Seni yenicem floransaaaa!
medicilerin evidir. ortaya bir avlu yaptırmışlar püfür püfür.
(bkz: #34952031)
çiçek demektir.

görsel
italyada bir kent. dante' doğduğu büyüdüğü sonra da sürgün edildiği yerdir kendisi.
Ezio altidore de frenze.
Memleketidir.
Italya da rüya gibi bir şehir. Belki bu yaz gidecegim sehirdir de ayni zamanda. Biktik istanbul un pis havasindan siginmacilarindan.
Firenze...
Rönesansın, sanatın, tarihin, dul kadının çocuklarının ve medicilerin şehri.
Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yer.

Not: arno ırmaği kokuyor yalnız bizim belediyelerin bir el atması lazım.
rönesansın doğduğu yer.

ispanya'dan sonra gitmek istediğim ikinci yerdir.
aynı zamanda pinokyonun memleketidir.

küçük tahta pinokyo oyuncağı almak isteyenler dükkanlardan değil de istasyona yakın yerde akşam vakti tezgah açan seyyarlardan alırlarsa çok daha ucuza aynı oyuncağa sahip olabilir.
dünyanın en güzel şehridir.

rönesansın en önemli merkezi olan şehir toscana bölgesinde yer alır ve italyanca ismi firenze'dir.

leonardo da vinci'nin memleketidir de diyebiliriz, çünkü vinci floransa'ya bağlı bir kasabadır.

medici ailesinin şehir için önemi çok büyüktür.

floransa şehri ayrıca rui costa, roberto baggio, gabriel batistuta, riccardo montolivo ve federico bernardeschi gibi futbolcuların oynamış olduğu fiorentina adında bazen önemli başarılar elde etmiş başarılı bir futbol takımına sahiptir.

en yakın zamanda gidip her tarafını adım adım gezmek, fiorentina takımının bir maçına gidebilmek ve yerleşme imkanım olursa bu harika şehirde yaşamak istiyorum.
Buram buram tarih kokan şehir. Buraya gitmem lazım...
nedense ben anlatıldığı kadar sevemedim.

amma velakin genoa da ise resmen istanbul u yaşadım.
birgün döneceğim ve hep orda kalacağım yer.
ABD'nin bir eyaletidir.

Edit : Karıştırdım aq

(bkz: florida)
Cennetten bir köşe... Eğer istanbul hiç bizim elimize geçmiş olmasaydı muhtemelen bu şehri dörde beşe katlayacak mimariye ve sanatsal görüntüye sahip olacaktı.
Şarap iç, bol bol şarap iç..

https://www.visitacity.co...3PnQKdEAAYAyAAEgKx3fD_BwE

Buyursunlar..
En çok yaşamayı istediğim Avrupa şehridir.
Muhakkak uffizi gallery'e gidin. Bizim yerimize de gezin.
Müzeleri görmek istiyorsanız biletinizi önceden alın, yoksa girmeniz çok zor.
her yeri gezemeyeceğiniz için, gezmeden önce mutlaka hedef koyarak öncelik belirleyin, aksi halde nasıl olduğunu anlamadan zamanınızı boşa harcarsınız.
Michelangelo tepesine git. orası eser biraz.
Roma bir tarih ve medeniyet, floransa kültür, milano ise kokoş şehridir.