bugün

sınıfın en inek kızı sana gece gece mesaj atar. felaket tellalı kaltak, fizik yazılıların okunduğunu ve kendisinin 90 aldığını ve çok üzgün olduğunu acaba senin kaç aldığını sorar ve sinsice gülümser. o an karnına bir ağrı saplanır, ve girdap gibi dönmeye başlar başın. yine de bir umut vardır içinde belki 45 almışımdır diyerek... numaranı girersin ve tamama basarsın, açılan ekranda çıkan yüzlerce rakam arasından anında o 16yı görürsün. önce ellerin klavyeden kayar, sonra kafan monitöre boyun eğer ve dakikalarca şokta kalırsın. sonsuz tane iki nokta -s yapabilirsin o an. ve sonra öfke patlaması başlar. hocanın anasını, bacısını düdüklerken, ne baldızı ne kayinçoyu atlarsın. o an için saatlerce küfür edebileceğini düşünürsün. işte böyle bir şey, bu akşam bu gök kubbede birisi bu olayı yaşadı...
matematikten 02 almak kadar etkileyicidir.

yaptım ordan biliyorum.
lise gençliği için en acı verici durumlardan biridir, bunu yapan gençlerin üniversite okumaması tavsiye edilir.
tecrübe etmeyen bilmez nasıl hissettirir. ben de bilmem.* ama şunu bilirim:

(bkz: geometriden sıfır almak)
1 hafta öncesinden sınav tarihinin belli olmasına karşın öğrencinin sürekli çalışmayı ertelemesi ve son günde hepsine birden ağırlık vermesiyle patlak veren bir olaydır. öğrencinin aklı o kadar karışırki soruda hangi formülü kullanması gerektiğini bile bilemez hale gelir ve hayatının en sıkıcı 40 dakikasını yaşamış olur.sonunda o muhteşem ses duyulur ve hoca kalemleri bırakmaları gerektiğini söyler. zaten hiçbir şey yapmamış olan öğrencinin ağzından çıkan ilk sözcük 'kesin sıfır çekicem' olur.
sınıf ortalaması sıfırın altında ise başarılı olduğunuz anlamına gelir.
Lisedeyken başıma geldi. geçcem oğlum ben.
Lise yıllarımdayken dolaylı olarak bendim bu. Çalışsam yapardım ama ilgimi çeken bir ders değildi. Sıfırlık kăğıt vermeme rağmen gene de hep 45-55 civarı gelirdi notum. Sağolsun severdi beni sevil hoca.