bugün

tanricadir kendisi.
su gibi olan sesi akustik şarkılarda kulağa daha bir güzel gelen 1977 new york doğumlu şarkıcı. the beatles'ın across the universe'ünü de takdire şayan yorumlamıştır.
john denver in leaving on a jet plane adlı sarkısını björk'e muhteşem yorumlatan grup
(bkz: john denver)
(bkz: björk)
(bkz: leaving on a jet plane)
(bkz: if we kissed) mutlaka dinlenilmesi gereken şarkısıdır.
not about love şarkısına çektiği klibi izlenesi insan. (bkz: ailecek izliyoruz)
http://www.youtube.com/wa...pple%20not%20about%20love
fiona apple herhangi bir the beatles yahut lennon/mccartney ve harrison bestesini yeniden icra ederek(gavur cover diyor buna) orjinalinden daha güzel bir çalışma ortaya çıkarabilmiş t e k müzisyendir.* koskoca johnny cash'in bile(rahmet istedi) beatles şarkılarına** ayrı bir tat veremediği düşünülürse bu çok büyük bir başarıdır.

(bkz: across the universe)
http://youtube.com/watch?...p;mode=related&search=

üstüne tanımam. *
aylin aslım'ın ahh videosu, fiona hanımın criminal videosunun copy pastesidir.
http://youtube.com/watch?v=j-8QpzS3ey8
elvis costello nun şarkısını muhteşemleştirmiş hatun kişi...
Cover tanrıçasıdır kendisi. En dinlenemeyesi parçayı bile coverlasa dinlettirir. Kendi şarkıları da çok iyidir ama. Sesine diyecek zaten yok. Öyle ses olmaz. *
sesi huzur veren, güzel şarkılar yapan huri, 77 doğumlu olduğunu duyunca daha bir şok olursunuz.

(bkz: yirim)
bulunca evlenilecek cinsten.
"kim nereye sürüklerse oraya giden bir tiptim ve herkese teker teker kendimi anlatmaktan çok sıkılıyordum.bu yüzden albüm yaptım..."
aramızda olmasının sebebi açık ve gayet seçik bence.

aslında tam da across the universe'ün de klibindeki gibi;yağmalarla,boğuşmalarla gecen kaotik bir hayatın ortasında sakince gülümseyen,gülücüğünün perdelerinin arkasında ise hayalkırıklıkları,daha sonrasında öfkeye dönüşmüş bir masumiyet,sonra durulup kendiyle barışmış,gayet doğal-bu çok önemli-,-bak tekrarlıyorum bu en önemlisi- bir güzel'sanatçı.sanatçı güzeli.söz de yazıyor beste de yapıyor piyano da çalıyor,yorumunu yorumlamaksa sana bana hiç düşmez.-yine ve yeniden tekrarlıyorum- doğal bir doğallık abidesi."böyle acıtıcı sözler yazıp da nasıl doğal kalabiliyor birader?" minvalindeki soruları duyar gibiyim.tekrar ediyorum.evet doğal.

ayrıca dudaklarına nağmeli bir buse bırakmak istediğimdir, "bu cüreti kendinde nasıl buluyorsun sen arkadaşım" diye çemkirmez ise bana şayet.

tutamadım kendimi.cüret ettim aşk rızası için, elma'nın tadına bakmaya.
yasakmış.sallamadım.the first taste'imi gerçelledim.cennetten kovuldum.değdi.stop.

fiona,sen nerdesin?
12 yaşındayken tecavüze uğramış, arızalı ve depresif şarkıcı. adını hatırlayamadığım bir ödül töreninde ödül almasının akabinde sahneye konuşma yapması için çağırılır ve şunları söyler: "sakın ödül aldık diye bizleri cool, aşmış, sorunsuz insanlar olarak görmeyin. bu endüstri böyle kahrolası birşey işte" (müzik endüstrisini kastediyo)
kaynak: teee kaç zaman öncesinin she+he dergisi.
sözleri john lennona ait nothings gonna change my world şarkısıyla yeni tnanıştım...
sanırım gözlerden uzakta onun şarkıları tarafından geçmişimizi özlemle anıp hiçliğimizi yazacağız.evet hiçbir şey hayatımı değiştirmeyecek beni en üzense şu bölümdür,sevinç dalgaları benim açık aklım boyunca sürükleniyor sahip oluyor ve beni öpüyor.
şeker sesli kadın.
tori amos,patti smith, pj harvey ve alanis morissette ile birlikte yangın anında kurtarılacak kadınlar listesine girmeyi hak eder.
rastgele seçilecek bir şarkısının sevilme ihtimali çok ama çok yüksek olan new york doğumlu sanatçı. sesi, şarkıları, yorumu güzel de... kendi de pek bir güzel be... bu sesle, bu yüzle, aşık eder adamı, acımaz... why try to change me now bir de ondan dinlenmelidir...
across the universe' i en iyi şekilde yorumlayan kişi.
tüylerimi tiken tiken eden kadife sesli hatun şarkıcı insanı.
Mükemmel sesiyle beni a mistake şarkısında tanıştıran şarkıcı.
not about love , criminal , paper bag gibi alkole katalizör etki gösterebilen şarkılara sahip şarkıcı.
Geç keşfetmenin üzüntüsünü yaşadığım muhteşem sesli ve güzellikli 90lardan 2000lere güzel işler yapmış şarkıcı. PJ harvey gibi Müzik tarihinin en önemli kadın sanatçısını Nick cave gibi yarı Tanrı bir adamla düet yaparken görmüştük, Johnny Cash'in yanına yakışan Fiona apple, Nick cave'in yanına da yakışacaktır. Keşke öyle bir şey olsa da düet yapsalar.
sesi direk ruha hitap eden söylediği şarkıları baygın bir sesle söyleyen ve söylediği şarkı süresince dünya ile bağlantınızı kesen müthiş bayan şarkıcı.

across the universe şarkısını bir de ondan dinleyin derim:
http://www.youtube.com/wa...PXxNzPU&feature=share
21. yüzyılın en iyi şarkıcılarındandır. onu dinlemek rüya görmek gibidir.