bugün

Ferrari F430, 4.3 litre 490 beygir gücündeki V8 motoru sayisinde 0 dan 100 km/s hıza 4 saniyede ulaşırken, saatte 315 km den fazla maksimum hıza çıkabiliyor.
http://www.teampdafrance....enver/archives/strd_2.jpg
ferrarinin bütün spor otomobil üreticilerine alın size kapak olsun niteliği taşıyan bir araçtır.. 490 bg gücündeki şahane v8 i performansının yanında sesiyle de insanı farklı bir boyuta taşır.. araçta e-diff adı verilen bir sistem bulunmaktadır. bu sistem gazın tepkilerini süspansiyon sertliğini ve direksiyon tepkilerini seçtiğiniz moda göre değiştirir.. Islak zemin Spor kullanım Yarış ve CST adlı modları bulunan bu sistemde CST bütün elektronik sistemlerin devre dışı bırakılmasını sağlar.. Top Gear daki jeremy clarkson bu seçeneği Commit Suicide Training olarak nitelendirir
scuderia adında özel serisi çıkartılan ferrari modeli. yeni versiyonu 510hp gücünde ve beygir başına 5.4 lbs ağırlık düşmektedir.

görsel
kalp atışlarını hızlandıran enfes bir dizayn. kırmızı renk ayrı bir güzel gidiyor. yan dikiz aynalarında "f430" yazar. direksiyonda sürüş modunu seçebileceğiniz navigasyon yer alır ve orta konsola konumlandırılmış büyük start butonu bulunur.
Ferrarinin harikalar diyarından bir örneğidir.
fazlasıyla kışkırtıcı araç.
istanbul bebek'te, her türlü porsche modeliyle beraber doğan slx muamelesi gören bir ferrari modeli. karizma açısından yanına bile yaklaşamayacağı abisi için ;

(bkz: ferrari f355)
mühendislerin hızını alamayarak ibreye 360 koydukları otomobildir. oldu olacak 430 yazın da havası olsun. *
arkadan görünüşü orgazm sebebi.
bmw m6'nın yanına bile yaklaşamadığını görünce saygı duyup önünde diz çöktüğüm ferrari modeli...

http://www.youtube.com/watch?v=h6rzjSIdEeo
bana az kalsın kaza yaptırıyodu bu uçakımsı araba. fsm bulvarında kendi halimde orta şeritte seyrediyordum ki sağ şeritte park halinde bu arabayı gördüm. lan rüya mı gördüm diye kafamı 2 saniye çevirip arkaya baktım. önüme bi döndüm ki orta şeritten sol şeride geçmişim, allah soldan gelen yokmuş da kaza yapmadık.
(bkz: joe cole)
motoru ve dis goruntusuyle 10 numara olan araba. amma velakin bu muhtesem aletin ici bostur, kotudur. sahin slx gibi ici vardir.
2010 yılı itibariyle yerini 458 italia ya bırakmıştır.
deneme sürüşü için.. dalga geçmiyorum.. deneme sürüşü için:
http://www.sehirfirsati.c...tumturkiye/ferrari/136488
denemeden olmaz tabi canım.
iç mekan olarak büyük beklentilere girilmemeli diye düşünüyorum, neticede bahsettiğimiz araba günlük kullanıma uygun bir araba değil, bir yarış arabası, yani performans temelli bir araç. araç hakkındaki kişisel fikrim ise şudur ki; kendisi dizaynıyla, sesiyle, duruşuyla, her şeyiyle tam bir sanat eseri. enzo'ymuş, 458 italia'ymış, california'ymış.. başka hiçbir ferrari modeli nabzımı bunun kadar delirtmiyor gerçekten. baştan başa hastasıyım.
20-22 haziran tarihleri arasında kiraladığım araçtır. umarım beklediğimden kötü çıkmaz.
ferrari'nin f1de edindiği tecrübeyi bolca kullanduğu modeli. direksiyonunda 5 farklı sürüş tipine göre seçilebilen setup vardır. bunlar buz, yağmur, sport, yarış ve cst devre dışı seçenekleridir. bu ayarları michael schumaher yapmıştır.
görsel
''f'' yani özel seriyi saymazsak, markanın çıkardığı en efsane, en güzel modeldir. ancak her ferrari gibi konforsuzdur ve lüks arayanları mutlu etmez. dijital klima, yağmur sensörü manyağı olanları tatmin etmez. hoş o özellikler için ferrari alanları trafikten men etmek ayrı bir güzel davranış olacaktır.

bu aracın sürüş dinamiklerine gelecek olursak, uzun yol çekilmez, zaten popoyu kaldırmadan 500km yapan biri yoktur diye tahmin ediyorum. kışın kaloriferleri çok fena ısıtır, bu güne kadar çok iyi ısıtan iki marka biliyorum, ferrari ve subaru, ne yapıyorlarsa bir süre sonra cam açmak zorunda kalıyorsun. özet olarak bu araba, gerçekten tadı damakta bırakan bir araba.
ne olur ne olmaz yazligimda yedek olarak biraktigim araba modeli. direksiyonu cevirirken biraz agir olmasi canimi sıkmıyor degil. ama hayat iste, tüm zorluklariyla yasamamiz gerekiyor, bazen kacis yok.