bugün

(bkz: başarı)
deli gibi soru çözen çocukların gittiği okuldur. genellikle tıp fakültesine gider bu inekler. inekler diyorum çünkü inek gibi çalışırlar. öğretmenlerin taktir ettiği, anasının babasının gurur duyduğu çocuktur fen liseli inek. komşu çocuğu hele ki fen liseli ise yandın demektir o zaman.
Çok aman aman liseler değildir. Öğrencilerin yüzde 80 i de ortalama zekalıdır.
Günde 3 saat zorunlu etüd, meslek lisesindeki adamı bile tıp fakültesine sokar.
(bkz: ömür törpüsü)
son yıllarda ülkemizde ince ince kıyılan lise türü. önce sınavlarda okul başarısıyla gelen puanı kaldırıp karne notuna göre puan gelmesini kararlaştırdılar. normal şartlarda okulu başarılı olduğu için kendisine yüksek puan gelen bir öğrenci, artık okulundaki kol gibi sınavlardan aldığı notlara göre puan almaya başlayınca diğer okullara karşı 1-0 geriye düştü. şimdi "e eşitlik işte yeaa" diyenler farkında değil ki o çocuk o okulu kazanmak için bir taraflarını yırttı. ayrıca fen liselerindeki en basit sınavı diğer liselere yollasan, diz çöker tövbe isterler. hal böyle olunca fen liseliye giren girdi. şimdi de sözlü notları kaldırıldı. fen liseliler artık ders performansları ne olursa olsun o zor yazılılardan alınan notlara mahkum edildi. eğer siz gerçekten eşitlik istiyorsanız tüm yazılıları merkezi sistemden yaparsınız. görün bakın fen liseleri çocuğu koyup geçerken diğerleri nasıl dökülüyorlar. bu ülkede zekaya kurşun sıkılır arkadaş. bu ülke için çivi çakanın aklına yanarım.
bu sene mezun olacağım lisedir. kurulan arkadaşlıklar iyidir çünkü genelde kafalar uyuşmaz, bu sebepten ilişki kurduğun insanla tam anlamıyla arkadaş olursun. fakat ilişki kurmadığın insanların seni nasıl takip ettiğini duyunca şaşarsın.
kişi sayısı az olduğu için genelde atılan adım olay olur.
çalışanlar tam anlamıyla çalışkan, tembellerse tam anlamıyla tembeldir. bu tembellik yavaş yavaş gözün açılması, ilkokulda tadılmayan zevklerin tadılmasıyla doğrudan ilişkilidir.
diğer yandan sosyal hayat konusunda çoğu öğrenci pek eksiktir. (kaç defa okuldan içmeye diye kaçıp sahilde kola çekirdekle dudak patlattığımızı bilirim.)
kısacası bu sene mezun olacağım şükrediyorum.
öğrencilerinin çok yanlış tanındığı okuldur.
ortaokulda aman aman bir çaba sarf etmeden dersi çok iyi dinleyerek girdiğim lisedir. ilk geldiğinzde "kazanmaz olaydım burayı" dersiniz, isyan edersiniz. inanılmaz bir rekabet vardır.

tabi insanların fen liseliler hakkında şöyle bir yanılgısı vardır; fen liselilerin tenefüslere bile çıkmadan ders çalıştığı. belki son sınıflar için dediğiniz doğru olabilir ama fen lisesindeki insanların çoğu eğlenmesini bilir. ve aslında kafa kişiler olduklarını görebilirsiniz.

gerçek dostluklar olabildiği gibi sahte, çıkar üzerine kurulmuş dostluklar da oldukça fazladır. çünkü dediğim gibi müthiş bir rekabet vardır. kız ve erkek arasında bile üstünlük rekabeti olur. yani rekabet sadece ders konusunda değildir. eğer okulun genel durumu iyise -ki genelde fen lisesindeki öğrencilerin maddi durumları iyi olur. neden derseniz çoğu öğrencisi dersanelere, özel derslere giderek girmiştir o liseye- marka yarışı bile olabilir.

sınıflar ve okul az kişi olduğu için haberler ve dedikodular çok hızlı yayılır. eğer biraz bile güzel/yakışıklı iseniz ya da sürekli marka giyiyorsanız, sevgiliniz varsa hemen fark edilirsiniz.
ama dikkat etmek gerekir, çünkü liseler insanlara hemen etiket yapıştırırlar.

mesela ailelerimiz bizle fen liseli olduğumuz için gurur bile duymuyor, emin olun. çünkü fen lisesinde de rekabet ve birinciler var. bu sefer örnek gösterilenler onlar oluyorlar. ortaokulda altın çocuk siz iken birden bu hale gelmek.. neyse.
öğrencilerin yüzlerinin gülmediği okul.

arkadaş bu ne kasıntılıktır ya? bu nasıl bir eğitim sistemidir. en çok gülmeleri gereken zamanda saatlerce ders çalışıyorlar. ne için? tıp gibi bölümler kazanmak için. peki kimse onlara soruyor mu acaba mutlular mı diye. sanmıyorum.
ilim, irfan ve abaza yuvası.
Hem kariyer hem de mutlu bir lise hayatı için en iyi alternatif olarak (bkz: sosyal bilimler liseleri)
Sıkıcı liselerdir.
Bir Anadolu lisesi değildir. Sosyal zekiler.
(bkz: eskişehir fatih fen lisesi)
(bkz: zonguldak fen lisesi)
(bkz: ankara fen lisesi)
lisedeyken gidemedim diye hayıflandığım başarılı okullardır.
insanın hayatına tecavüz eden mekandır.ancak içinde bulunduğun her güne küfür etsen de mutlu olunacak şeyler vardır.
bunların cogu beyzade cocuklarıdır.
açılabilmesi için okul binasında 16 dershane,2 bilim danışma grubu odası, konferasn ve spor salonu, 300 kişilik kız ve erkek öğrenciye hizmet verebilecek nitelikte pansiyonu ve okulun açılacağı yerin il merkezi ya da büyükşehir statüsündeki illerin metropol ilçelerinden biri olması şartlarını taşıması gerektiğinden birçok fakülte ve meslek yüksekokulumuzdan daha daha kaliteli orta öğretim kurumudur.
edit: kastamonu ilçesi taşköprü fen lisesini duyup gördükten sonra yukarıdaki yazdıklarımdan utandırmış lise türüdür.
Artık bir suru fen lisesi acildigi icin onemini ve konumunu kaybetmis lise türüdür. Anadolu ögretmen lisesi de kalmadı hepsi fen lisesi oldu.
Hala delirmeden 4 yılı atlatabilip atlatamadığımdan emin olamadığım, mezun olduktan sonra bile laneti peşimi bırakmayan soğuk cehennem, insanların gitmek için çalıştığı akıl hastanesi.

Edit: yakamı bırakmayan okul. Öğrencileri bir çok yerde karşıma çıkıyor anlarım da üniversitede niye karşıma çıktınız? Bi siktirin gidin başımdan.
Bir rivayete göre buraya giden tıp okumak zorundaymış.
okulundan okuluna değişecek ortam.

Fen lisesi deyip aldanmayın her türlü piç çıkabilir içinden. Evet.

(bkz: keşhane)
(bkz: trabzon fen lisesi)
(bkz: yomra fen lisesi)
Sahip olduğu havası ve milletin ''şimdi fen lisesi kazan sonra rahat edersin iyi bir üniversite garanti'' sözlerinden gaza gelinmesi ile bir heves ev yurt bırakılıp okumaya gidilen, beklenilen aksine ağır çalışma temposu gerektirmesi ve hocaların baskılarından hiç de rahat edemediğiniz, olimpiyatlar ile ilgilenmeseniz bile olimpiyat sorularına maruz bırakıldığınız, sahip olduğu öğrenciler ile size liselere hazırlık sınavlarının seçiciliğini sorgulatan, hocalarından ve imkanlarından maksimum yararlanmaya çalışmamla birçok faydasını da görsem de çektirdiği sıkıntılarla beyne kazınan birkaç yıl evvel mezun olduğum bir ortaöğretim kurumu türü.
%90 netle girilen girene kadarda öğrencilerin bir taraflarını yırttıkları lisedir iyidir ama gereksizdir.
Hayalimde gözlüklü, uzun saçlı ve şişman insanlardan oluşan gruptur.