bugün

(bkz: caiz lobisi)
(bkz: protestan ahlakı ve kapitalizmin ruhu)
"söz konusu paraları lüpletmekse gerisi teferruattır" zihniyetinin, vicdanlarını rahatlatmak için uydurdukları masaldır.
(bkz: elhamdülillah bu sene iyi faiz aldık maşaallah)
bunu söyleyene ben de şunu derim; 'cehennem değil ahiret ateşi'. yersen. kendini kandırmana yeterse. yalnız dikkat et. 'ahiret ateşi' diyorum, 'anadolu ateşi' değil.
(bkz: akp değil ak parti)
Kapitalizm öyle bir sistemdir ki her ülkeyi kendine dahil etmek ister. Bugün eski Sovyet bloğu bile kapitalist olmuş, direnen bi kaç ülke var Venezuela Küba kuzey Kore gibi ülkeler. Kapitalizm ülkeleri kendine dahil ettikten sonra bireyleri içine almayı hedefler müslümanlar için faiz haram olduğundan onları da sisteme kar payı kavramıyla dahil etmeye çalışıyor. Sonuçta müslümanlar da bilerek ya da bilmeyerek kapitalist oluyor.
yeşil sermayenin pembe yalanıdır.
çalıştığım bankanın deyişi. (bkz: bankasya)
yanlış işi makyajlamak için söylem değiştirmektir. 'güzele bakmak sevaptır' ın çeşitlemelerindendir.
faiz alanı da vereni de sevmem lakin tüm bankalarla aynı bankacılık kanununa, aynı üst kurul bddk ya tabi olup topladığı mevduatın munzam karşılığını tüm bankalar gibi merkez bankasında faize yatıran ardından burdan alınacak faize uygun fetva çıkarttırıp o faizi çatır çatır alan bankaların uydurduğu kılıftır. ha mevcut sistem içinde hiç sevmesem de "yeşil sermaye" olarak nitelenen sermayeyi sisteme dahil etmenin farklı bir yolu da var mıdır tartışılır.

kimse bana yok faiz değil kar payı ehi ühü demesin kardeşim. bir yazar kardeşimizi yazmış her şeyi fatura karşılığı alırsınız, kayıt dışı önleme yolunda önemi büyüktür diye. bana hali hazırda türkiye'de faaliyet gösterip de kayıt dışı olan bir banka veya banka işlemi gösterebilir misiniz? diğer bankalardan aldığınız konut, araç kredileri karaborsadan alınmıyor. ayrıca kayıtdışı önlemede kredi kartlarının ne kadar iş yaptığını gelir idaresi başkanı abilerimize sormak lazım.

son olarak hadi bizim kredi dediğimize siz murabaha dediniz. bizim faiz dediğimize siz kar payı dediniz onu da yuttuk da yav kredi kartı gecikme faizine de gecikme zammı demişsiniz ya o çok güldürdü beni. neyin zammı? ben ürünü aldığımda fiyatı belliydi o anda ürünü aldım tükettim ödeme yapma zamanı geldiğinde de ürünün fiyatında bi değişiklik yok zam değil bu zam değil başka bir şeydi. neydi? neydi? hah buldum faiz lan bu! siz zam ayağına faiz itelemişsiniz müşteriye.
daha önce nasıl faiz aldıklarını 8. entry'de anlatmıştım. (arkadaşım sözlüğe uğramayalı o direkt link vermeyi unuttum.) neyse ondan sonra yok efendim para yatırınca zarar etme ihtimaliniz de var diye sözde savunmaya geçtiler. ulan sen hiç bank asya'ya para yatırıp zarar eden gördün mü. haa velev ki zarar etti onun adı o zaman bankacılık değil, kumar olur. Biraz Allah'tan korkun. (burada kimseyi günahkar gibi göstermeye kimsenin hakkı yoktur. olan bir şeyi de inkar etmeyin artık. bizim köyde ata, at derler...)
kar payı değil, alın teri.
yeşil para diye de adlandırılan özünde bir çeşit faizdir. 'islami' bankacılığın müşteri çekme mottosudur. bu tür bankalarda çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki bunun bir düzmece olduğunu bilmesine rağmen kendine süper bahane uydurmuş hacıların, badem bıyıklıların çokca ortaklığa giriştiği iştir.
bankaya gidersiniz paranızı sanki ortada bir iş varmış, bir iş kurulmuş siz onun ortağıymışsınız gibi değerlendirdiklerini aslında böyle birşey olmasa da kısa vadede payınızın x bileşik faizle yatırdığınızda ise x+10 kadar değerleneceğini söylerler ve müşteri kurmaca olan bu anlatılara inanmış gibi yapıp 'benim dinimde faiz haramdır, ben faiz yemiyorum, katılım ortaklığından payıma düşeni alıyorum' yorumu ile vicdanı son derece rahat bir şekilde faiz geliri elde eder.
(bkz: bizim köyde göte göt denir)
köpeğin adını "george" koymaktır. sen köpeğin ismini george koydun diye, amerikada saygınlık bekleyemezsin. köpek gene köpektir.

ayrıca kur'ân ayetlerinde her türlü haram için "falanca haramdır" der. fakat bir tek faiz için "faizin her türlüsü haramdır" der. çünkü allah (cc) malını iyi tanıyor. faizin adını başka başka koyup insanların kendini kandırmaya çalışacağını biliyor.

çok piçiz la... valla...
islamcı kesimi de günahlarına katmanın en gizli yoludur. bilmeyen mutlaka kabul eder hatta fazlasıyla kabul edeni var.
-ya tamam ama faiz haram değil mi?
+aga bu faiz değil ki.kar payı.
-ne fark var arada?
+paranı atayistlere ve gavurlara verince faiz olur.mislimanlara verince olmaz.
-tamam o zaman.
(bkz: faizin arapçası)
(bkz: kakam değil bokum)
(bkz: patron değil yönetim kurulu başkanı)
(bkz: göte göt diyememek)
anlamak için ekonomiyi, merkez bankasının faizlerini, paranın işletilme yollarını vs. bilinmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm cümle.
(bkz: karınca kararınca artık allah ne verdiyse).
(bkz: akp değil ak parti)*