bugün

tanim: gunaydin gazetesi Ayse Ozyilmazel'in vakti zamaninda, hakkinda asagidaki yaziyi yazdigi site.

Bu da facebook baskisi

Tamam! facebook çok eglenceli. Tamam! Çok trend. Tamam! Arkadaslarla bulusma, kaynasma yeri. Ama bu kadar da kaynasma olmaz ki!!! Önce facebook'tan bihaber okur varsa kisa bir özet geçelim. internete baglanip http://www.facebook.com 'a giriyor, kendinize hesap açiyorsunuz. Söyle janjanli bir profil olusturduktan sonra dedektif edasiyla arkadaslarinizi bulup listenize ekliyorsunuz.

sanal sosyallesme

Fotograf albümü olusturup, gün gün ruh halinizi beyan ediyor, happy hour'da arkadaslariniza sanal sanal içki yolluyor, gruplar kurup, duvarlara yazi yaziyor, okudugunuz kitaplari yorumluyor, vampir olup onu bunu isiriyor, sehirdeki etkinlikleri ve bu etkinliklere hangi arkadaslarinizin gidecegini ögrenebiliyorsunuz. Vesaire vesaire... Buraya kadar her sey sahane! sanal sosyallesme eglenceli. 'Bana facebook profilini söyle sana kim oldugunu söyleyeyim' vaziyeti. Bir de elinizi verince kolunuzu kaptirmasaniz... Çünkü sigara gibi, alkol gibi bir bagimlilik bu facebook. Bir gün girmeyince, eliniz ayaginiz titriyor sanki. Neyse, simdi sözüm tanidik birini görünce, kendini tutamayip listesine eklenmek isteyenlere. Oysa basta her sey ne güzeldi... "Aaaa liseden Özlem sen de mi buradasin?", "Beni listene eklesene", "Eklemez miyim?" derken is çigirindan çikti. "Ayseeee nerelerdesin?" mesajlari esliginde, adinin çagrisim bile yapmadigi insanlar listeme girmek istemeye basladilar. "iyi de sen kimsin kuzum?"

10 yildir nerdeydin?

Diyelim ben adami unutmusum, diyelim bile isteye hafizadan silmisim, diyelim okul zamani hiç de hazzetmemisim, belli ki bir daha görmek de istememisim. facebook nur olsun, ariyor tariyor, adimi buluyor, kalkip bana en yakin arkadasi misali mesajlar çekip listeme dahil olmak istiyor. Yahu düdük makarnasi, lisede pilili etegimizle gezer, sabahlari peynirli pogaça yer, matematik notlari dilenirken benim yüzüme bakmazdin be! Hadi onu geç 10 yildir görüsmediysek bu iste bir hikmet vardir elbet. Hem ne konusacagim ki ben seninle? Ne bu böyle 10 yil sonra "Ceeee ben geldiiiim!" halleri? Listen zengin dursun gayesi mi? Resmen hayatimizdan insan çikartma hakkimiz elimizden aliniyor yani. Hem o her bahar yapilmasi gereken ne güzel bir haktir, temizliktir öyle degil mi?
son zamanların en popüler sitesi.

şu anki sohbetler: facebook'ta var mısın? hemen ekliyeyim..
bir süre sonra: ben kapattım, amele kaynıyo, gereksiz zaten..
recep ivedik esprilerini sahiplenenlere entry konusu olmuş sitedir.
texas holdem açısından oldukça zevklidir hani site. ama sağolsun türk kardeşlerimiz o kadar çok hile yapmışlar ki, yabancıların çoğu paranoyak olmuş. anasını satayım karşımdaki adama "elin iyiyse çekileyim ehe ehe" yazıyorum, herif "bakıcaz artık" diyor. üstüne kazanıyor eli. aynı anda üç kişi birden cheaaat diye atlıyor. ne bu paranoya anlayamadım. tabi bu arkadaşların hazımsız olmaları da muhtemel, emin olamadım.
kaynarcalı barzoların buluşma noktası olan site .
Türklerin eski manitalarına yazdığı internet ağı.
girmeyen alet.
Ilk once sadece Amerika'daki universite ogrencileri icin yaratilmis internet sitesi, yaklasik 1 sene once tum dunyaya acildi. Eskiden girildiginde, okul arkadaslarini gorup, geyik ve dedikodu yapilirken su an hizla bir arkadas sitesi olma yolunda ilerlemektedir. Fakat bir suru secenegi oldugu icin kisi kendini saklayabilir hatta bazi insanlardan bir takim ozellikleri men edebilir. Ama o zaman "orada ne isin var?" diyor insan kendi kendine. 100% eglence sitesidir.
lüzumsuzca belkide unutmak istediğiniz kişileri bulan site.
son derece gereksiz, 15 yıldır görmediğin, adını bile zorla hatırladığın insanları 'arkadaşım' diyerek listene ekleyip ardından yeniden tanıştığın, alakasız insanları ekleyip çevrem çok geniş imajının yaratılmaya çalışıldığı, samimiyetsizliğin maksimum seviyede olduğu, yonjanın kardeşi, sahte arkadaşlık sitesi..
üzerinde milyon tane komplo teorisi geliştirilebilen site. son zamanda da genel kurmay asker kaçaklarını bu sayede yakalıyor.Asker kaçaklarının iş yerlerine asker kaçağıdır yazısı gönderip yakalatıyormuşlar. ve şimdiye kadar 3000 kişi yakalanmıştır bu yolla.
yalnızların ayıracı, başka bir bok değil.
aslında içinde doğru dürüst bir halt olmadığı halde ıvır zıvır uygulamacılarcaklarla dolu olduğu halde dünyada milyonlarca insana meşgale çıkartan bir site. bunun gerçek nedeni ise insanoğlunun doyumsuzluğu. yıllarca tıkladık durduk. sonunda da kendimizi tek bir merkezden cümle aleme teşhir ederek rahatladık. bu site insanoğlunun teşhircilik potansiyelini ortaya çıkartmıştır.
sözlüğe olan ilgimi bir anda düşüren ve vaktimi sürekli kendisiyle geçirmeye başladığım site. *
eskinin eskide kalmasi gerektigi gercegini fena halde yuzume carpan site.

anladim ki; 'guzel anilari saklamanin en iyi yolu; onlari yenileri ile tazelemektir' diye bo$una dememi$ler.

gecmi$i, guzel hatiralari, eski arkada$lari, anilari daha fazla kirletmemek en azindan hala guzel hatirlamak, hatirlayinca tebessum etmek adina bir daha girmeyecegim site..
http://www.sıfatkitabı.com şeklinde türkçe versiyonu yapılabilecek site.
abuk subuk anketlerin yapıldığı sitedir. son olarak 'hangi avrupa yakası karakterisin?' adlı anketi cevaplandırdım ve sonuç 'aslı' oldu.(erkeğim la ben, millete rezil oldum.)
4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg adında Harvard Üniversitesinde okuyan bir öğrenci tarafından gene Harvard öğrencileri için kurulan sosyal bir sitedir. o yılın sonuna doğru hızla üye sayısını artırmış ve a.b.d.'deki tüm üniversiteleri kapsamıştır.
üye alımlarındaki sınırları kaldırdıktan sonra 2007 ekim civarı yapılan araştırmada dünya'Da en fazla tıklanan 7. site olmuştur.
insanların ilkokul,ortaokul,lise deki arkadaşlarını bulduğu, bulduktan sonra bir çift laf bile etmeyip, rakisofrasi,zamazingo,saksı yollayıp habire "poke" ladiği,superwalldan ileti gönderip "forwadla gözlerine inanamayacaksın" dediği,ama forwardlayınca bi haltin olmadiği, sırf merakımdan üye olduğum site.
bana 10 yil sonra ilkokulda gercekten asik oldugum kizi bulduran site.

bu konu hakkinda cok geyigi yapildigi icin pek anlami yok gibi gozukuyor ama benim gercekten belki de hayatta asik oldugum tek kizdi o. buldum, konustum biraz hasret giderdim. ondan gizli yaptiklarimi paylastim. sonra can alici soruyu sordum. var mi birisi dedim. yok dedi. aramizda 8000km var. belki turkiyede olsaydim ilk otobuse atlar yanina giderdim. sadece sevindim oylesine. sonra bir hafta gecti. ses seda cikmadi, bana mesaj atti. ben 4 sene biriyle ciktim, ayrildim simdi tekrar baristik diye. basimdan asagi kaynar su dokulmus gibi hissettim, ulan bir haftada ne degisti. cocukta olsak, kucukte olsak gercekten cok derin izler birakmis bende. halen adini andigimda bile bi heyecan hissettigim kisiydi sonucta. sonra gecenin bi vakti zil zurna sarhos bardan donmusum, oturdum pc'nin basina, yazdim degisen bisey yok, ben seni hala seviyormusum meger. ya benim olacaksin ya topragin(yok burasi abarti*) bana gayet mantikli seyler soyledi, bende kaybedenler klubunun daimi uyesi olmaya devam ettim.

to be continued...
en son 22 yıl önce görüştüğüm arkadaşlarımı bulduğum site. zararı yok, yararı çok bir oluşum.
eski arkadasları bulmaya yaradıgı rivayet edilen, buldugun da meze yollayıp, milleti ısırdıgın;
aynı zamanda üzerinde "facebook'un da bookunu cıkardık laaann ahahah nası espri ama" seklinde espri yapılan site.
avrupa yakasındaki burhan'ın kız bulmak için kayıt olduğu ve kendisini daha sonra dolandıracak olan bir kızla iletişime geçtiği site. ayrıca, burhan altıntıp bu sitenin adını türkçe okunuşuyla "facebuk" olarak okuyor.
bir arkadaşım ilkokul arkadaşıyla karşılaştı bu sitede. bir ay sonra nişanları, muhtemelen yaz ortası da düğünleri var. bir diğer arkadaşım yine ilkokul arkadaşıyla karşılaştı (kızın ilk aşkıymış bu arada benim arkadaş), şu an beraberler, ilerde ne olur bilinmez. valla sevgilim olsa, facebooka üye olsa diyeceğim ilk şey: "ilkokul arkadaşlarınla görüşmeeee, buluşmaaaa, ona göre!" *
2-3 network üst üste geçiş yaptığınızda size 2 ay boyunca başka networke giremezsiniz deyip.sizi yersiz yurtsuz networksüz bırakan kızsam mı sevsem mi bilemediğim site.