bugün

lütfen okuyun...

türkiye'deki büyük ölçekli fabrikaların -mesela gebze organizede bulunan üst düzey firmalarımız- müşterilerinin -mesela otomotiv yan sanayi firmasının müşterisi toyota, ford, volvo gibi- ülkenin gidişatını -ülkemiz yöneticilerine zıt olarak- pek beğenmedikleri ve ileride uygulanabilecek herhangi bir ambargoya karşı, tedarikçilerine -bahsettiğimiz büyük ölçekli firmalarımız- ham madde alımında sıkıntıya girecek olabilme ihtimaline karşı 2018 yılına kadar bulgaristan'dan herhangi bir arsa alıp oraya fabrika kurma zorunluluğu getirterek, hem kendilerini hem de tedarikçilerini garantiye almaları durumudur.

bilal'e anlatır gibi anlatırsak. şimdi bizi ayakta tutan firmalarımız var ya hani. ağaoğlu değil hani adam akıllı üretimini yapan firmalar. işte o firmalar şu an kimlere çalışıyor ? avrupadaki, amerikadaki, uzak doğudaki ultra büyük firmalara. kimlerden ham maddeyi tedarik ediyor ? avrupadaki, amerikadaki, uzak doğudaki ham madde üreticilerinden. yani aylardır dediğimiz gibi senin eve aş götürmeni sağlayan o iş yeri var ya hani. işte o iş yeri bu sövdüğümüz ecnebiler olmadığı takdirde kendini döndüremiyor. o kendini döndüremeyince sen aş götüremiyorsun çocuğuna. neyse konumuza dönelim. şimdi bu ultra büyük firmalar son zamanlarda yaşanan hadiseleri görüp bir plan yapmışlar. acil eylem planı diye. bu ultra büyük firmalar - ki dediğim gibi bazılarının fabrikaları direk burada ford, toyota vb.- çok değerli reisimizin yaptığı çok değerli adımlardan sonra, ülkenin iranlaşma yoluna girdiğini ve ülkenin ileride ambargo yiyebileceğini öngörmüşler. peki ülkemiz ambargo yerse ne olur ? göte geliriz. nasıl ? yukarıda da anlattığım gibi ekonomimizi döndüren bu firmalarımız, ham madde alımını dışarıdan yaptıkları için ham madde alamaz duruma gelip üretim yapamaz, böylelikle müşteriler daha az zarar etmek için firmalarımızla çalışmayı keser. keserse ne olur ? evine aş götüremeyecek, sıkıntıdan survivor izleyemeyecek, ülkenin sorunlarına kafa patlatacak, "ulan ben yıllardır bu adamlara-malum kişiler- nasıl güvenmişim" diye sorgulayacak ve bombok bir hayata adım atmış olacaksın. bu sonuç kısmıydı. biz asıl meseleye gelelim. şimdi bu ultra büyük firmalar diyorlar ki senle çalışabilmemiz için sana bir şart koşuyorum. eğer 2018 yılına kadar avrupa birliğinden bir ülkeye fabrika açarsan kendi götünü de bizim götümüzü de güvene almış olacağın için seninle çalışabiliriz. öngörüldüğü gibi kötü bir duruma düşerse ülkeniz, siktir olup gidebileceğimiz bir yer olur. götü sağlama almış oluruz diyor. kısaca özet bu. bilal anlardı açıkcası.

şimdi sen nereden biliyorsun'cular için söyleyeyim. sürekli firma gezen ve büyük firmaların patronlarıyla sohbet etme şansına sahip olan biri olarak söylüyorum ve bunları söylerken geleceğimiz için gerçekten endişe duyuyor ve korkuyorum. yukarıdaki anlattığım meseleyi anlatan kişi, taysad(taşıt araçları yan sanayicileri derneği)'nde büyük bir yan sanayi firması olan kişi. geçen ay 12.000 tl'ye aldığı ham maddeyi bu ay 19.000 tl'ye aldığını söylemesi bile ülkenin durumunu gözler önüne seriyor. (bkz: 17 bin liralık hammaddenın 25 bin lira olması) kendisi de bulgaristan'dan fabrika alma peşinde. bu arada bulgaristan'da tam teşekküllü bir fabrika kurulumunun 1 milyon tl kadar bir masrafı varmış. yani 3 ev parası. gitmemek için sebep yok.

arkadaşlar bakın. ülkenin geleceği karanlık ve her geçen gün daha da karanlıklaşıyor. aydınlatmak için geç de olsa çabalamamız lazım. baban, abin, ablan, komşun, arkadaşın işsiz kalıp sefillik çekmesin diye bizim insanlara bu durumları anlatmamız, onları aydınlatmamız şart. insanlar olan bitenlerin farkında değil. bu yazdıklarımı paylaşın insanlarla. bakın gerçekten yalan söylemiyorum. bunları duymadan önce çok az da olsa umudum vardı ülkenin geleceği için ama şimdi neredeyse hiç kalmadı. ama yine de bizim son ana kadar çabalamamız lazım. insanlar kime güvendiklerini, neye oy attıklarını, ülkede neler olduğunu, ülkeye neler olacağını bilsinler. ben evli değilim, çocuğum yok ama çocuklarınız için güzel bir gelecek bırakalım. kendiniz için yapmıyorsanız onlar için yapın. hiçbir şey yapamıyorsanız bu yazılanları paylaşın.

ülkemin geleceğinden endişe ediyorum arkadaşlar. gerçekten kötüye gidiyoruz hem de çok kötüye.

edit: bazı yazarlar ironi yapıyorlarsa ironidir diye not yazsın çünkü beceremiyorlar. he değilse partinizin amk.
siz de haklısınız ereksiyona neden olan kız isimleri bundan daha önemli.
arkadaş haberi geç aldı herhalde.

sen koç holdingi, sabancıyı, boyneri zorlarsan bir şeylere adamlarda haklı olarak kaçar. ben hep diyorum.

türkiye gelecekte 1 liraya bile muhtaç kalır bu kafayla.

gitmelerinde sakınca görmüyorum.
Yazarın emeğine sağlık. Çok doğru bir yazı olmuş.
Eyyy amerigaa eyyy avrupa diye işkembeden tehditler sallayarak anca ona tabi olan çomarlarını etkileyebilen asrın lideri, o posta koyduğu ülkelerin pek şeyinde değil sanırım.

Umurunda.

O büyük başlar böyle bir çöplükte elbette ki eşelenmeyecek, gidip işlerine güçlerine bakacaklar. Hayır ne bekliyorduk ki ?
Öyle büyük bir çöküş başladı ki Ve halk öyle güzel uyutulmuş ki.
Başkanlık geldiğinde terör bitecek, ekonomi düzelecek, suriye savaşı sona erecek ve arapların petrol denizlerinde jet ski ile dolaşacağını sanan milyonlar var bu ülkede.
Yazık yemin ediyorum yazık.
çok doğru bir tespit olmuş lakin anlayacaklar zaten belli. diğerleri için bunlar hep dış ülke oyunu.
"Lütfen okuyun" dan sonrasını okumadım ama yararlı bir tespit olmuş.
Geçen yıl özbekistan dan iş teklifi almıştım ( tekstil sektöründeyim) aylık 2500 usd. Gitmediğim her dakika o gğn bu gündür kendime küfür ediyorum.
Tekstil fabrikalarının çoğu orta asya ya kaymakta bunuda dipnot olarak buraya yazayım dedim.
Dede topragina gidiyolar keske çifte vatandaslik olsa hemen giderim orda etin kilosu 20 lira.
az vergi, ucuz işçi ve ekonomik lojistik imkanıyla kar marjını artıran, ham madde ve pazara yakınlıkta eklendiğinde tadından yenmediği için çok öncelerden beri revaçta olan uygulamadır.
çok değil, mart ayında ekonomik kriz türkiyeyi kavuracak.
Afedersiniz de bok giderler. Bulmuşlar bizim gibileri giderler mi lan. Adam seni 1404tl ye köle gibi çalıştırıyor. Sonra sana o maaş olarak verdiği parayı sana ürün çakarak senden geri alıyor.

Olum bulgaristan eleştirsekte boklasakta ab üyesi ülke. Yani sike sike ab yasalarına tabi. Öyle işçiyi öldüresiye çalıştıramazsın iş güvenliği olmak zorunda.

otomotiv ve tekstil için söylemek gerekirse bu kalifiyelikte bu maaşa çalışacak elemanı çin dışında dünyanın hiç bir yerinde bulamazsın. Dini imanı para olan holding devasa şirkette afedersinde rüzgar yapar atar tutar ama bir boka gidemez.

Önceleri herkez ucuz işgücü için bir ara kuzey afrika yı yani mısır tunus falan denedi ama olmadı olamaz. Romanya polonya bulgaristan hepsi ab üyesi yani hak hukuk var. Onların işine gelmez. Burası ne güzel işte çiftlik gibi amk. Sendika falan bir bok yok. 100 Kişi çıkar 100 kişi al. iş kazası olursa sakat kalan yada ölen 2 kuruş ver kapat olayı çünkü iş devam etmeli bant durmamalı. Böyle yer bırakılır mı?

ayrıca işletmenin temel kuralı pazara yakın olacaksın ki avrasyanın en büyük pazarısın. Ucuz işgücü var. tüm malzemeyi dışardan getirip ama burda montaj yapıp vergi avantajını da sağlıyorsun. Karını da ülkene götürüyorsun.

Şu şartlarda hala gidecek olan varsa lütfen saü taraftan sessizce siktirsin gitsin amk.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar