bugün

önemli bir sorudur.
benim ailemde ve çevremde eğitimsiz insan çok.
şimdiye kadar bunu onlarla ilişkilerimde gündeme getirmemiştim.
sonuç ne derseniz, sonuç berbat. hala eğitimsiz hayatlarına ve dünya görüşüne devam ediyorlar. hiç bir şey bilmedikleri konularda, bak sen bu konuda konuşuyorsun ben de konuşurum diye ahkam kesiyorlar.
onlar için cidden üzülüyorum ama kabahat benim ve sizin. gerçekleri hiç bir zaman örtbas etmemek lazım.
her yeri geldiğinde uygun şekilde bunu belirtmek lazım. akrabam, komşum, sevdiğim insan diye olayı es geçmeyeceksiniz ki gelişsinler. belki siz söyledikten hemen sonra kitap okumaya, kendilerini geliştirmeye çalışmayacaklar ama eninde sonunda farkına varacaklar, cahilliklerinin ve düzeltmeye çalışacaklar.
"Hiç bir" kelimesinden sonrasını okumadım.
sen zaten okuma desem ayıp olacak. konuyla ilgili bir fikri olsaydı keşke.
sorudur.
Bu kadar eğitimliyim edebiyatı yapıp da yazım yanlışı yapman çok kasıntı. Ne bileyim.
kavga etmeyin dostlar. zaten rahat rahat osuramıyorum yurttayım diye.
valla tam aradığım adamı buldum.
bak fikir diyorum. tıpkı dışarıda rastladığım insanlar gibi konuyu kişiselleştirip ana olayı es geçen insanlar var.
yeminle cehaletin en güzel örneği bu başlıkta.
eğitimli insanların en belirgin özelliği fikirleriyle tartışmalarıdır.
cahil insanların en büyük uğraş konusu kişilerdir.
sen iyiyim dediğin anda, kendisiyle karşılaştırma yapar ve objektif de olamadıkları için rekabete başlar.
bu başlıkta anlatmak istediklerimi anlatmamda yardımcı olan herkese çok ama çok teşekkürler.
eğitimsiz olup da cahil olmayan o kadar çok insan var ki.
yanlış genelleme.
eğitimsiz ama cahil olmayanların eğitimsizler arasındaki oranı %1 se öpte başına koy.
sokak röportajları bu konuda çok güzel örnekler içeriyor.
100 eğitimsiz varsa ancak 1-2 tanesi elle tutulur fikirlere sahip.
eğitimsiz başka şey, cahil başka şey, geri zekalı başka şeyler.
Eğitimsiz olmakla cahil olmak arasında dağlar kadar fark vardır. Hayat birine hiç eğitim fırsatı vermemiş olabilir bir diğeri de eğitimli olduğu halde cahil olabilir tecrübeyle sabit.
eğitimliler arasından çahillerin çıkma oranı çok azdır.
eğitimsizler arasından cahil çıkma oranı %99 dur.
işte bu kafa asıl mücadele edilmesi gereken kafadır.
adam eğitimi önemsizleştiriyor. bunun sonucu olarakta eğitimlilere boş bilgisiyle kafa tutan adamlar çoğalıyor.
iş hayatında da çok vardır bu düşünce. adam doktor olmuş, mühendis olmuş hiç bişey bilmiyor falan der, işyerindeki daha az eğitimliler.
lan oğlum sen salak mısın. patronlar akıllı adamlardır. düşündüğün gibi olsa o bilgisiz sandığın üniversite mezununu senin başına getirmez. izin isterken izin kağıdını ona imzalatmak zorunda bırakmaz seni.

lan çok acaip bi yeri deştim. bir sürü sorun fışkırdı ama eminim bu konu kapndıktan sonra epey bi kişi artık olata daha farklı bakacak. dileğim de cahilliği küçümsemeleri ve onlara değer vermemeleri. bu cahil kesimler başka türlü eğitilemez.
eğitimli olan herkes, eğitimliyim diye havaya girmelidir çünkü yalan bir durum değildir. belgesi vardır. inamayana gösterilir.
bu konuda benim anlatmak istediğim şudur.
biz cahilliği mazur gördükçe bu durum yükselerek devam edecektir.
cahiller dünyayı sadece kendi çevreleri ile sınırlı sanacaklardır.
hikayeleri bir balzac, bir dosto hikayesi olmayacak dedesinden ve çevresinden duyduğu hikayeler olarak kalacaktır. o da sadece kahramanlık konulu hikayeler olacaktır.
müzikleri çok sevdiğim bağlama dan öte gidemeyecektir. beytofın, paganini ya da shubert ten habersiz olacaklardır.
meslekleri askeri ücret olacaktır.
teknolojileri oto sanayi ve keser, mala olacaktır.

cahilliğe tolerans göstermeyin. kızsın, gitsin kendini geliştirsin ya da sınırını bilsin.
Ülkenin bu halde olmasının sebebi eğitimli cahiller dir.
kara verin de gidip bacanağıma söyleyim bari !..
bu sorunla yüzleşen biri kendisine şu soruları sormalı ve sonuçlarına göre aksiyon almalıdır:
- sen, ne kadar eğitimlisin?
- sana göre cehaletin sınırı ne?,
- bu sınırın altındaki insanlar hayatında neden, önem arz eden bir noktada bulunuyor?
- bunlara bir şey öğretme, dikte etme ya da aşağılama; neyse ne, gayretinin altında kibir mi yatıyor?
Eğitim cahilliği alır, esseklik baki kalır.
Ülkede bir sürü cahil prof, doç. Varken anlamı olmayacaktır.
bak şuradan okuduğum entryleri yazanlar arasında belki de üniversite mezunları var ama hiç biri eğitim önemlidir diyememiş.
der gibi yapanlar var onlarda o cümlenin ardından ama diye devam etmişler ve önemli değil demeye getirmişler.
bak arkadaş, bir konuyu ya da bir çok konuyu biliyor ve bunu aldığın eğitimle ispatlayabiliyorsan o baskınlığı göstereceksin. diyeceksin ki ben bu konuyu sizden iyi biliyorum. bu burnu büyüklük değildir. bunu anladığı halde "adam biliyor onu dinlemekte fayda var" demek yerine bilmediği halde sırf eziklik hissettiği için argüman üretmeye çalışan adama cahil denir.

bize eskiden sık sık anlatılan hikayeler yüzünden bildiğimizi söylemek, bununla gurur duymak ayıp sayılıyor. hayır sayılsın sorun yokta toplum cahil kalmaya devam ediyor çünkü cahilliğe kılıf uydurulmuş ve kimse ayıplamıyor. o hikayeleri uyduranlar da cahil.
hani okumuşun ama adam olamamışın hikayeleri, okumuş adamın halledemeyip cahilin hallettiği konulu hikayeler.
şunu kabul etmeyi öğrenmediğimiz sürece ülerleyemeyiz. eğittimli insanlar bilir ve biz o bilgiye saygı göstermeliyiz. tabi konuşma konusu o bilgi olduğu zaman.
bak şuradan okuduğum entryleri yazanlar arasında belki de üniversite mezunları var ama hiç biri eğitim önemlidir diyememiş.
der gibi yapanlar var onlarda o cümlenin ardından ama diye devam etmişler ve önemli değil demeye getirmişler.
bak arkadaş, bir konuyu ya da bir çok konuyu biliyor ve bunu aldığın eğitimle ispatlayabiliyorsan o baskınlığı göstereceksin. diyeceksin ki ben bu konuyu sizden iyi biliyorum. bu burnu büyüklük değildir. bunu anladığı halde "adam biliyor onu dinlemekte fayda var" demek yerine bilmediği halde sırf eziklik hissettiği için argüman üretmeye çalışan adama cahil denir.

bize eskiden sık sık anlatılan hikayeler yüzünden bildiğimizi söylemek, bununla gurur duymak ayıp sayılıyor. hayır sayılsın sorun yokta toplum cahil kalmaya devam ediyor çünkü cahilliğe kılıf uydurulmuş ve kimse ayıplamıyor. o hikayeleri uyduranlar da cahil.
hani okumuşun ama adam olamamışın hikayeleri, okumuş adamın halledemeyip cahilin hallettiği konulu hikayeler.
şunu kabul etmeyi öğrenmediğimiz sürece ülerleyemeyiz. eğittimli insanlar bilir ve biz o bilgiye saygı göstermeliyiz. tabi konuşma konusu o bilgi olduğu zaman.
adamın biri de sorular sormuş.
yav olayı kişiselleştirmenin de bu kadarı ne bileyim. fikirsel üretim yapsaymış keşke. o fikirlerine değerlendirme yapmayı tercih ederdim.
ülkenin eğitim seviyesi 7. sınıf. ben bu ortalamanın çok üzerinde eğitimliyim.
sehaletin sınırı lise bitirmektir. bunun altındaki adam zır cahildir. gitsin açık lise okusun o bile yeter.
bu sınırın altındaki insanlar herkes gibi benim de akrabalarım, bakkalım, taksicim, trafikteki adamlar olduğu için maalesef dipdibeyim.
bunlara bir şey öğretme çabasına da kibir diye kılıf uydurmak direk cahil savunmasıdır.
lan sözlük gibi nispeten eğitimli bir ortamda bile bunca cahillik güzellemesi yapan adam var ya ben ne diyeyim size bilemedim.