bugün

bugün terhis olacak kısa dönem askerlik yapmış yönetmen arkadaşım ile çekmeyi düşündüğümüz askerliğe eleştirel bir yaklaşım sergileyecek olan film'in can alıcı mottolarından, sözlerinden, atasından, babasından ve can alıcı sahnelerinden birisinde geçecek olan zımbırtı..

"nefes" filminin acıtasyonu iyi kullanması ile ünlenmş olan "uyursan ölürsün" bölümünden etkilendiğimizi itiraf edelim.. madem ki duygu sömürüsü ile para kazanılıyor neden biz de kazanmayalım? biz de sike sike askere alınan, zorunlu ya da gönüllü askerlik eğitimini almayanların adam yerine konulmadığını gözler önüne seren bir başyapıt olacağını düşünmekteyiz.. (bkz: afferim iyi düşünmüşsün)

- eğitilmezsen adam olamazsın!
+ nasıl?
- eğitim diyorum! her sabah saat 6'da anana sövecekler, bilmem kaç kişinin amına koyduğu tuvaletleri temizleyeceksin.. her öğlen yemekten önce ve sonra yerlerde sıgara izmariti arayacaksın.. doğma büyüme dağlı olanları dağda öldürmek için onlarca kilometre bilmem kaç kilo ağırlık ile yürüyeceksin.. silah tutmadan nöbet tutmaya başlayacaksın.. tahta silahlarla gerçek insanları bekleyeceksin.. yemeyeceksin! uyumayacaksın! açıkmayacaksın! ağlamayacaksın! her zaman hazır, her zaman çevik ve uyanık olacaksın! çünkü uyursan sikerler! anası sikerler hem de.. uyursan dağdaki orospu çocuğundan hiç farkın olmaz.. vs.. vs..
+ intihar hakkımı kullanmak istiyorum!
- intihar edemezsin çünkü ölmekte yasak! her şey emir ile öl denilirse ölebilirsin! aksi halde yaşamak zorundasın!

gibi ilginç can alıcı, hırpalayıcı, düşündürücü diyaloglar barındırması muhtemel..