bugün

ezana saygısı olmayan insanlardır.

ayaklarını kullanamaz durumda ise tevazu ile karşılanabilecek bir durum iken, gençlerin ezan okurken yan gelip yatmaları saygısızlıkır. hiç mi saygınız yok %99,999 u müslüman olan bir ülkeye. hiçmi saygı göstermezsiniz. elin gavuru bile müziğin sesini kısıyor.
emin ol ayak uzatırsan kimse sana bişey diyemez hakkı yoktur. ama toplum önünde halini düşünsene. insanların sana nasıl baktığını. çünki yaptığın saygısızlık. saygısızlığına insanlar nasıl görmezden gelsin.
ezana saygı duymayı hurafelerle karıştırmayan insandır. evet, bu kadar basit...

neymiş efendim, dine ve dahi dini değerlere saygı ayak uzatıp uzatmamakla olmuyormuş.. geçelim artık bunları.. ileriye bakalım, sadece ileriye.. çünkü aydınlık ileride, dogmalarda değil.. lütfen..
(bkz: bunu yaptıran ezan olamaz)
kişinin kendi bileceği iştir.
(bkz: ne ararsın tanrı ile aramda)
kendi kişisel sorunudur.

şimdi burada teker teker
allah'ın adı anılınca "celle celalühü" demeyen,
ezan okurken müzik dinleyen,
suyu besmele ile içmeyen,
yemekten sonra hamdetmeyen,

diye saymaya kalkışırsak işimiz var.
"adamı dinden soğutan insan" da olmamak gerekir.

hoş, ben pire için yorgan yakılması * taraftarı değilim, kimseye de tavsiye etmem. *
(bkz: ezana saygı)
bakmadan geçmek olmaz sanırım.
inanç meselelerine bağlıdır ve saygıya (bkz: allah ile kul arasına girilmez)
ayağını uzatan herhangi bir insan olabilir bu.
o ayağını uzatırken, yuvarlak dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir paralelinde ezan okunan bir yer mutlaka vardır.
ayaklarını toplaması, ellerini cebinden çıkarması, nefesini tutması gereken kişi.
ezana saygı nedir? hayır anlamadım ki...
insan eğer inanmıyorsa müziğin sesini kısıp, diğer insanların ezanı duyup ibadetlerini yerine getirmesine engel olmaz. tamam bu bir saygı olabilir. yapılacak en akıllıca iş de budur kanımca.
kolunu kaldırma, bacağını uzatma, burnunu karıştırma vs. den sana ne, kime ne?..
namaz sadece muslumanlar icindir. onun icin musluman olmayanlar namaz vaktide istediklerini yapabilirler. ayrica gece 5 gibi okundugu icin kilan kilmayan herkez uyannmak zorunda kalinir.
"ezan okunurken ayak uzatılmaz, müzik açık tutulmaz , mezarlık önünden geçerken müzik kapanır, kıbleye doğru ayak uzatılmaz(yatılmaz), tuvaletler kıbleye karşı olmaz, gusül abdesti alınırken kıbleye dönünülmez." blaa blaa blaa.. *
ayrıca hurafe değildir, nitekim ezanın "haydi namaza, haydi namaza" kısmında hem kılmayıp hem de o vaziyetde allah nazarındaki halini düşününce insan bir garip olur.
edit: "ezana saygı" bir şeye sagyı duymak niçin hurafe olsun? anneye saygı, babaya saygı, askerlikte komutana saygı, öğretmene saygı, seni yaradana saygı, budist için puta saygı... benim itirazım bu saygıya hurafe diyenlere zira saygısızlık yapsın yapmasın kime ne?!...
saygı duyana saygı duysun yeterli.
ayaklarını namaz kılanların rahatını bozacak ve dikkatini dağıtacak şekilde uzatmadığı sürece kimseye zararı olmayan insandır.
ezanın anlamını bilmeme geyiğini akıl almıyor vesselam. her dilden onca şeyi oku ezberle, ama arapça diye hepi topu 5 satırlık şeyi hala anlamını bilemediğin şeyler listesine, en başa koy.

saygıya gelince, ezanda muhammed geçmez, yani denen allah birdir, ondan başka ilah yoktur. allah uludur vs. buna ateistler dışında hemen hemen birşeylere inanan herkes katılır kanımca.*

ayaklarını uzatma kısmına gelince; diyanetin sitesine göre, yatarak dua, ayet bile okunabiliyor. önemli olan kalpteki saygı. ayaklarını toplayıp, kıçının üzerine oturarak saygılı olunmaz, ezandan sonra kalkıp namaz kılmayacaksan, o daveti zaten kale almadığın manasına gelir. davete saygı icabetle olur.**
normal bir insandır.. asıl bu insana kafayı takan insan için bişeyler yazmak gerekir.. ama neyse..
ilk okuyuşta benim gibi kıt ve g.tünden anlayan insanlarda 'ezan okuyan kişinin ayaklarını uzattığı' anlamını getiren sözcük kümesi.
ezan okunurken ayaklarını duzeltmesi gerektiğini o an için algılayamamış insandır.

kurtlar vadisi ırak filmini izliyorum. en onde ve en solda oturuyorum ve tabi bacak bacak ustune gayet rahat bi şekilde izliyorum filmimi. neyse filmin ortalarına dogru şeyh`in cemaati allah allah diyererek zikire basladı filmde. onlar zikir ederken benim deyim yerindeyse tuylerim diken diken oldu ve aniden cok hızlı bi şekilde kendime ceki duzen verdim. ayaklarımı topladım dik oturdum. benim bu oturus seklimi duzeltmemi goren yanımdaki eleman da bacaklarını indirdi, sonra onun yanındaki, sonra onun yanındakinin yanındaki ve bu sıranın en sonunda yani en sagında oturan adama kadar devam etti.
yani; her insan ezan okununca saygı gostermesi gerektiğini, kuran-ı kerim okurken saygı gostermesi gerektiğini bilmiyor.

bizler bu insanlara bunları ogretmeliyiz. sozlerle olmasa bile en azından hareketlerimizle belli etmeliyiz. tabiki saygı meziyetinden nasibimini almamış bir toplum istemiyorsak.
Askerde esas duruş olduğu gibi bir de ezan duruş mu var? Yapmayın etmeyin.

(bkz: muslumanligi ogreten ve sinayan sozluk yazari)
ezan okunurken ayaklarini uzatmayan insanlari ilgilendirmeyen, dolayısıyla uğraşmamaları gereken insandır. aksine davranıp bugün bu insana (ezan sırasında yatan, şarkı çalan, ciklet çiğneyen insanlara) saygısız damgası vuranlar yarın küfreder, öbür gün saldırır, ve sonunda öldürür. yeni madımak, kubilay vakaları yaşanır. sonuçta cehaletin hüküm sürdüğü gerici beyinler islam uğruna kavga hatta iç savaş çıkarabilirler. (bkz: islam dininde şiddet yasaktır) (bkz: dinin şiddete meyilli beyinler yaratması)
(bkz: camiye gidip gösteriş yapan insan) islamın hoşgörüsü çok büyüktür. insanoğlu daraltmamalı bu sınırları kafasına göre. kişi yanlış yapıyorsa elbette öğrenir bir gün . masum değiliz. hiçbirimiz...
kur'an ve sünnette böyle bir saygı ifadesi yoktur. ama kişi ayaklarını uzatmayarak bir saygı duyuş segiliyorsa bunu da dayatamaz. ezana en büyük saygı onun hakikatini anlamaktır herhalde. aşk ile "eşhedü enla ilahe illallah..."
kötürüm olAN iNSAN.

edit-not: yalan mı arkadaşım neyine eksi veriyosun? islami ya da islami olmayan bir yazı yazsam da ha mı hoşuna gidecekti?
(bkz: sebepsiz eksi veren ipne)
"ezan okunurken ayak uzatılmaz" uydurmasına inat ayaklarını uzatan insan da olabilir. çünkü allah adına yasak, emir, helal, haram uydurarak allah a iftira etmenin vahametinin fakındadır ve bu yanlış inanışı düzeltmeye çalışmaktadır.

Nahl 116: Dillerinizin yalan yere nitelendirmesinden ötürü "Şu helaldir, şu haramdır," demeyin, sonra Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Allah'a karşı yalan uyduranlar ise iflah olmazlar (kurtuluşa eremezler).
ezan okunurken o kadar saygın varsa ayak uzatmaya müzik kısmaya gerek olmadığını düşünüyorum şahsen. madem o kadar saygın var
namazını kıl yahu. ne bu gösteriş bu havalar? bir insanın içinde olacak saygısı, inancı, beynin içinde, düşüncelerinin özünde. öyle ayak uzatmayla cami yanında koşulmazlarla, türbanla zartla zurtla olmaz koçum din işi. din allah aşkına şekil vermedir. din benimle yaratıcım arasındadır. yaratıcım. annemden daha yakın. o yüzden bizi rahat bırakın.
günde 5 vakit ayagini uzatan insandir.hatta müezzinin sesi yaniksa hislenip bir de sigara yakar bu zat-i muhterem.

(bkz: dinin farkli yorumlanmasi)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar