bugün

doğruluğu yüzde yüz doğru olan bir savdır.. yes.. zaten atalarımız boşa dememiş bekarlık sultanlıktır diye.. bekarken yaptığın çoğu şeyi evlendikten sonra kadında erkekte yapamaz bu bir gerçek.. bir de elin malak oğlunun kahrını çekmek gibi salak bir durum var evlilikte.
iki de'nin birleşik yazılıp üçüncünün ayri yazılması dikkatimi çekti. Entrye dikkatimi veremedim.
kiminle evlendiğine bağlı olarak değişen durum.

değildir, olmamalıdır.
yaşam kalitene bağlı bir durumdur.
normaldir, olması gerekendir. bende isterim özgür olup ona buna konmak ama yok öyle bir dünya ne yazık ki. evlenmeden bazı şeylere doymak lazım ki sonradan yapılmasın.
günümüz evliliklerini yansıtan bir başlık ve yorumları. evliliği kısıtlanmak olarak görüyorlsr ama bunu yapan da kendileri. neden birbirinize karşı açık olup içinizde olanları söylemiyor paylaşmıyorsunuz asıl sorun bu. doğru bir iletişim pek olmuyor çiftler arasında ve içte bastırılanlar da bir süre sonra sorunlara yol açıyor. pek çok farklı evlilik anlayışı olan insanlara da nerdeyse hakaret ederler ama kendi yaşamlarının da onlardan bir farkı yok sadece bir zamandan sonra toplumun geneline uyuyorlar olan bu. evliliğin kısıtlanması sadece çiftlerin kendi yaptığı ve oluşturduğu bir sorundur.
kiminle evlendiğinle de ilgili. kendine, hobilerine, özel ilgi alanlarına saygı duyan, bunun gerekliliğinin farkında biriyle evliysen çok da kısıtlanmazsın. ancak böyle bile olsa fedakarlıktır. bazı şeyleri yapamamaktır. özellikle çocuktan sonra.

hayır güzel şeyler söylemeye çalıştım ama pek mümkün değil. *
evlilik eşittir:
mutluluk,
bağlılık,
rahatlık,
birliktelik,
muhabbet,
hayatı öğrenme-tecrübe,
olaylara bakış açısının değişmesi-gelişmesi,
bir durum karşısında hızlı çözümleme,
sabır-tahammül-sevinç-merhamet gibi duyguların gelişmesi,
tabi en önemlisi etinden kanından minik minik bebekcikler.

bana verdiğinin de vermediğinin de nimet(benim-ailem için hayır) olduğunun farkındayım allah'ım. nimetinin farkındayım. beni ve ailemi her daim seni çokça hatırlayan kullarından eyle. hepsine elhamdulillahirrabilalemin. amin.
alakası olmayan durum. sadece seksi legal hale getirmek için evlenilir. yoksa kimse kimseyi kısıtlamaz hayat normal akışında seyretmeye devam eder.
Bir birey olarak kendinden ödün verecek ve kısıtlanmasına müsade edecek kişi beyanıdır.
bi zahmet kısıtlanmalıdır. evinin adamı/kadını olunmalıdır.
eşler birbirlerinin bazı temel hak ve özgürlüklerini gerektirdiği ölçüde resen kısıtlayabilir.
Hukuka gore kadinlar icin evet. En azindan belli bir sure. Fakat genel anlamda evlilik kisitlanmakla alakasiz bi kurumdur. Hatta inadina ohh koca benim degil mi gezsin tozsun cocuklarimin babasi kafasinda olabilirsiniz. Ha benim kocam bana sormadan gezip tozarsa sikerim belasini orasi ayri.
insan eşittir özgürlük.
(bkz: bağlaç olan de)
her ortamın kendine göre şartları vardır. arkadaşlar birbirlerinin sevgilisine yazılmaz mesela bu da bir kısıtlamadır. işe giren kişi patronunun kısıtlamalarını kabullenir, okuyan kişi ders ortamındaki hareketlerini kısıtlamak zorundadır. ailesiyle bir arada olan kişi büyüklerine saygılı davranmak zorundadır. gelenektir falan filandır. bu kısıtlamalar çoğu kişinin gözüne batmaz veya bugün şikayet eder yarın unutur. evliliği farklı kılan durum nedir? hayatta her şey devamlı iyi gitmez bazen kötü zamanlarda olur. iyi şeylerden şikayet etmeyen kişiler zorluklarla karşılaştığında, iyileri çabucak unutup evliliği pranga gibi gösteriyor. madem bu kadar kötü evlenmeyin. bu tür kişiler evlenmese zaten ortada sorun kalmaz.