bugün

büyüdüklerinde kesip yersin ne güzel ördek eti güzeldir hem

şaka bir yana ben hiç bir hayvana kıyamam ördekler de güzel canlılar severim.
(img:#2022144)
Güneşi görünce biz dayanamadık yıkandık ve şu an kurulanma çabasındalar.

Ben de oturmuş onları izliyorum.
(img:#2021617)
Şöyledir.

Öyle güzel yüzüyor ve kendilerini temizliyorlar ki:*

Ama çok zor bakımı bütün günümü verdim.
eşek beslemek gibidir.
Beslemek zevkli fakat belli bir süre. Sürekli yüzmek ister doğuştan yüzücü hayvanlar haliyle. Evde bakımı zor. Koyduğunuz yerde durmaz. Her yeri pisletir. Bence bu sevdadan vazgeçin ufaklığa da eziyet etmemiş olursunuz.
çok zorlanırsınız. çünkü yaban hayvanını evde beslemek doğasına ciddi anlamda zarar veriyor ve büyüdüğünde muhtemelen bakmaya devam etmeyeceğiniz için kara kara düşünüyorsunuz nereye verebilirim diye.

vitamin eksikliğinden ve bilhassa d vitamini yetersizliğinden evde bakılan ördeklerde genelde bir noktadan sonra felç gelişiyor zaten. yazık olur.
Besleyen varsa bilgi verebilir.

Tnm: çok minnoş bir hareket.
Bu aralar yapmayı düşündüğüm şey.
ya hayvanların hepsi çok tatlı da hani hepsi derken kazdı, tavuktu, ördekti ama allah öyle bi yaratmış ki fazla yaklaşmayın, aşırı sevmeyin der gibi bi koku bi kirlenme katmış, yapılarına.
ördekte güzel ama koku ve kiri olmasa evde kuzu beslemek isterdim.
Keske mümkün olsa. Yaaa çok tatlı bir hayvan değil mi ördekler? Böyle salak ama poncik.
ördek insan davranışıdır. temlikler.
Vakti zamanında bizim de yaptığımız çılgınlık. Ördekler içgüdüleri gereği yumurtadan çıkar çıkmaz kimi görürlerse ona bağlanıyor ve annesi sanıyor o varlığı takip ediyor. Hal böyle olunca odalar arasında yürürken sizi takip eden paytak ayaklar görmeniz işten bile değil.
Bi süre de balkonda kova ve legenlere su koyup bakmıştık sonrasında da doğal ortamlarına bıraktık zaten.
ev müstakilse tavuklarla beraber beslenir.
görsel

Peşinden takipte ısrar eden paytak sarı hayvan yüzünden tuvalete bile gidememektir. Yorganımın içinde ordan oraya geziyo.
yaklasik 4 yil önce gerceklestirdigim eylem.

bu da arsivimden cikardigim fotografi. ismi saydek(psyduck) idi. canim.

görsel
Kırmızı semender, kaplumbağadan sonra ani bi kararla gerçekleştirmeye başladığım eylem.
Paytak paytak geziyo, pek sevimli. Ama viyk viyk ötüyor. Kafam şişmeye başladı. inşallah gece uyutur beni. Bahçede beslesem kediler uçurur. Bekleyip göreceğim.
küvette ördek boku sevenlerin favorisi. ördekler de büyür, durmaz yerinde.
çokta güzel olur.
Bu aralar yapmayi düşündüğüm eylemdir. Zor olacağını düşünüyorum motoru her an calısan bi hayvancağiz evi batırır annemde beni batırır. ama çok tatlıııı.. bir yanim onu Eve alıp hapsetme diyor diger yanım dayanamiyor napacagımı sasırdım ama yinede çok tatlııııı..
karşılıksız sevgi bekleyen herkese tavsiye edeceğim eylem. bir hafta önce edindim, kalabalığın içinde kutunun içine koymuşlar üst üste 5 liraya satıyorlardı. dedim bari bir tanesi kurtulsun, çoluğun çocuğun eline oyuncak diye verirler bunları dedim, aldım. valizimden yuva yaptım kerataya. yavru, sapsarı bi ördeğin sizi annesi sanmasından daha mutluluk verici bir şey yok. öyle denildiği gibi pis falan kokmuyo bu hayvanlar. zaten sürekli kendini temziliyo, günde iki kere yuvasındaki gazeteleri değiştirseniz yeter. ne zaman koklasam bebek gibi kokuyo yani.. yanımda uyumaya bayılıyo, o zaman kuyruğunun altına bi peçete koyuyorum.
nereye gitsem peşimden geliyo, ben yokken viiiik viiik diye bağırıp yanına gelince kısık kısık "vicit vicit" diye ötüyo.. size de selamı varmış en içten vicitleriyle * ölürse kahrolurum sözlük...
bahçesi olan bir eviniz ya da çiftliğiniz yoksa hakikaten çok zor iştir, zira ciddi temizlik sıkıntısı oluyor, bu akıllı ve de güzel hayvan sürekli evin içine dışkılıyor, dışkıda öyle koyun kakası gibi tane tane değilki alıp atasın, hem cıvık hemde çok ağır kokulu, ama bu sıkıntısı olmasa evde köpek beslemekten çok daha keyifli bir uğraş. ördeklerin bu kadar sıcakkanlı ve akıllı olup, bir insana böyle bağlanabileceğini denemeden önce bilmiyordum, acı bir tecrübe oldu tabi ki ayrılık kısmı.
oldukça zordur çoğu ev buna müsait değildir. en uç noktası apartman dairesinde beslemektir. buna örnek olarak kuzenim yaklaşık bir yıldır beyaz bir ördeği evinde beslemektedir. ilk başlarda büyüyünce salıverme niyetiyle aldığı ördek sakat çıkınca vicdanı elvermedi ve apartman dairesinde ördek beslemeye başladı. altına bebek bezi bağlayarak bakımını sağlıyor ve elleriyle besliyor ancak şu bir gerçek ki aralarında gerçek bir dostluk kurulmuş birbirlerinin dillerinden anlıyor gibiler. zor bir iştir ancak üstesinden gelinebildiği takdirde yalnızlığa sıkıntıya boşluğa iyi bir çözüm olabilir.
bir komşumuzun yaptığı eylem.
eve taşındıktan 3 ay sonra farkettim bu durumu.
ilk başta evden geceleri garip garip sesler gelirdi, daha sonra bu seslere tavuk gıdaklamaları, horoz ötmeleride karıştı.
geçen ay gördüğüm kadarıyla, evin balkonunda büyük bir kafes var kafesin içinde çeşitli türde hayvanlar var.

+abi o balkonda ne var öyle?
komşu: ördek, tavuk, bir de horoz.
+ne yapacaksanızı ki onları?
komşu: organik beslenmeye çalışıyoruz.
+ördekler rahatsız etmiyor mu?
komşu: ördekler değilde horoz yan kafeste ki tavuğu istiyor, onun yüzünden ötüp duruyor, o rahatsız ediyor.
+eee bırakda halletsin tavuğu o zaman?
komşu: yok o tavuğu ördekle çiftleştirmede kullanacağım.
+nasıl yani?
komşu: deney yapıyorumda, tavuk-ördek karışımı bir melez olacak mı diye?
+!?
duygularını bastıran türk gencinin sivrildiği bir alan. eskiden eşek falan kullanırlardı. artık tavuğa ördeğe sarmışlar. çirkin.*
sonu, en yakın bataklık sulak alandaki sürüye yeni bir birey katmakla bitecek, neşeli, zevkli, ama biraz ev batıran cinsinden bir meraktır.